Aktualności

02-07-2021-11:23:00

Andrzej Chyra zagości na Akademii Sztuk Przepięknych

Udostępnij! Tweetnij!

Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i operowy. Członek Polskiej Akademii Filmowej, laureat Orłów za role pierwszoplanowe i drugoplanowe oraz laureat nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Artysta spotka się z publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata na ASP. 

Materiały prasowe

Andrzej Chyra jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor zakończył Wydział Reżyserii na tej samej uczelni. W latach 90. występował w stołecznych teatrach: grał, między innymi, w Teatrze Rampa i w Teatrze Narodowym. Ogólnopolską rozpoznawalność aktor zyskał drugoplanową rolą w filmie "Dług", przy której Chyra pracował z reżyserem Krzysztofem Krauze.

Aktor pokazał prawdziwy majstersztyk aktorski, sprawiając, że drugoplanowa rola demonicznego Gerarda na długo zapadła w pamięci widzów i krytyków filmowych. Kreacja Chyry zdobyła uznanie jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aktor został nagrodzony Orłem w kategorii najlepsza drugoplanowa za tę rolę. Do pasma filmowych sukcesów aktora można zaliczyć kreacje w filmach takich jak "Komornik", w którym Chyra wcielił się w rolę tytułową, kreśląc skomplikowany portret człowieka okrutnego, który przeżywa transformację; "W imię..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

Mimo tego, że to właśnie za sprawą ról filmowych aktor zdobył uznanie widzów i krytyków, to Andrzej Chyra w teatrze widzi miejsce, w którym aktor może w pełni się realizować. Współpracował z najlepszymi teatrami, takimi jak Teatr Współczesny, Teatr Nowy czy Teatr Rozmaitości w Warszawie, gdzie grał w sztukach w reżyserii wybitnych twórców, takich jak Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna. Aktor próbował też swoich sił jako reżyser, wystawiając w Operze Bałtyckiej w Gdański "Graczy" czy "Carmen", którą wystawił na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie.  

Spotkanie z Andrzejem Chyrą, które zaplanowane jest na czwartek, 29 lipca, na godzinę 11:30, poprowadzi dziennikarka Onetu, Katarzyna Janowska. Mecenasem Akademii Sztuk Przepięknych jest mBank.


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: , andrzej chyra