Aktualności

24-11-2021-14:54:41

Jon Batiste, Justin Bieber, Olivia Rodrigo, Billie Eilish i ABBA z nominacjami do Grammy

Udostępnij! Tweetnij!

Ogłoszono nominacje do 64. nagród Grammy. Absolutnym faworytem okazał się Jon Batiste, który ma szansę na Grammy w aż 11 kategoriach. Rywalizować on będzie nie tylko z największymi gwiazdami popu, ale i z twórcami R&B, jazzowymi, filmowymi czy wykonującymi muzykę korzeni oraz współczesną klasykę. Nie będzie zapewne dużym zaskoczeniem, że imponujące 8 nominacji otrzymał król Spotify i YouTube, Justin Bieber.

Materiały prasowe

O wielkim sukcesie mówić mogą ponadto dwie młode artystki – Olivia Rodrigo i Billie Eilish. Każda z nastoletnich gwiazd może pochwalić się 7 nominacjami, w tym w kluczowych kategoriach Album roku, Piosenka roku i Nagranie roku. W ostatniej z wymienionych kategorii szansę na Grammy za „I Still Have Faith In You” ma zespół ABBA, który powrócił po 40-letniej przerwie. Olivia Rodrigo nominowana została również w czwartej z głównych kategorii – Najlepszy nowy artysta. O wyróżnienie autorka hitu „drivers licence” rywalizować będzie z takimi wykonawcami jak FINNEAS czy Glass Animals.

W tym roku przyznano nominacje w 86 kategoriach, w tym dwóch zupełnie nowych. O statuetkę Música Urbana Album walczy m.in. Kali Uchis za „Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞”, z kolei na nagrodę za Global Music Performance liczyć mogą Angelique Kidjo i Burna Boy za „Do Yourself”.

Za sprawą trzech kolejnych nominacji Jay-Z może pochwalić się łącznie 83 nominacjami w karierze. Oznacza to nowy rekord w historii Grammy. Dotychczas raper dzielił tytuł najczęściej nominowanego twórcy z Quincym Jonesem. Z 80 nominacjami legendarny producent spadł jednak na trzecie miejsce w klasyfikacji, gdyż wyprzedził go Paul McCartney, który z nowymi nominacjami w kategoriach Najlepsza rockowa piosenka i Najlepszy rockowy album ma obecnie 81 nominacji w trwającej ponad pół wieku karierze.

Deutsche Grammophon może pochwalić się trzema nominacjami: Florence Price z „Symphonies Nos. 1 & 3” w kategorii Najlepsze wykonanie orkiestrowe oraz MAHLER: Symphony No. 8 „Symphony of a Thousand” w kategoriach Najlepsze wykonanie chóru oraz Najlepsza reżyseria albumu klasycznego. Nominacje otrzymali także artyści Blue Note – Norah Jones (Tradycyjny popowy wokalny album – „’Till We Meet Again”), Terence Blanchard (Improwizowane jazz solo – „Absence”, Jazzowy album instrumentalny) oraz Arturo O’Farrill (Kompozycja instrumentalna – „Dreaming in Lions: Dreaming In Lions”. 

Dwie nominacje do Grammy otrzymał Ólafur Arnalds (Najlepsze nagranie dance/elektroniczne za utwór „Loom” ft. Bonobo oraz Najlepsze aranżacje instrumentów i wokalu za „The Bottom Line”)

Laureatów poznamy 31 stycznia 2022 roku. Ceremonia odbędzie się w Los Angeles. Pełna lista nominowanych dostępna tutaj.źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!