Aktualności

29-11-2012-09:12:01

Gregorian na trzech koncertach w Polsce

Udostępnij! Tweetnij!

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych chórów świata ponownie odwiedzi Polskę. Grupa Gregorian wystąpi 4 marca w warszawskiej Sali Kongresowej, 5 marca w Hali Gdynia oraz 23 marca w Arenie w Poznaniu.

Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Strzałem w dziesiątkę okazał się oryginalny pomysł Franka Petersena, znanego producenta muzycznego, na połączenie średniowiecznego chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką popową i rockową. I właśnie ten pomysł zapoczątkował okres świetności zespołu Gregorian. Już pierwszy album grupy "Masters of Chant" (1999) przyniósł jej popularność i uznanie.

Zachęcony sukcesem zespół, wydał rok później drugi album, "Masters of Chant II". Okazało się, że pomysł przerabiania popularnych utworów na styl gregoriański nie znudził się publiczności. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła sukces poprzedniczki, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii.

W kolejnych latach regularnie ukazywały się następne wydawnictwa z serii.

Zarówno przy pierwszych płytach, jak i teraz, kryterium wyboru utworów jest proste: Gregorianie stosują w swej muzyce wyłącznie siedem tonów. Chorał gregoriański to jednogłoskowy śpiew liturgiczny w kościele rzymskokatolickim. Piosenki muszą sprostać tym regułom, co jak widać, imponująco wychodzi śpiewającym mnichom - w ich repertuarze znajdziemy cały przekrój muzycznego świata - od Stinga po Duran Duran.

Oprócz serii "Masters of Chant" w dorobku zespołu są też krążki "The Dark Side", na którym pojawiły się cięższe brzmienia czy "Gregorian Christmas: Chants & Motets" - alternatywa do tradycyjnej muzyki bożonarodzeniowej.

Bilety do kupienia przez internet eBilet.pl lub Eventim.pl.


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: gregorian