Aktualności

17-05-2013-05:30:45

Brandt Brauer Frick Ensemble i Robag Wruhme na Nowej Muzyce

Udostępnij! Tweetnij!

Brandt Brauer Frick Ensemble, Robag Wruhme, OCET, Sohn, Mimetic, Niwea kolejnymi artystami VIII edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Brandt Brauer Frick fot. Hans Martin Sewcz

Brandt Brauer Frick Ensemble powracają do Katowic, tym razem z gościnnym udziałem wokalistki Eriki Janunger oraz zestawem piosenek, zupełnie odmiennych od tego, co prezentowali na dotychczasowych albumach. Wśród gości zaproszonych do współpracy nad nowym krążkiem "Miami" znalazł się między innymi Jamie Lidell oraz legendarna wokalistka Gudrun Gut, a sama płyta to dziesięć przebojowych kompozycji, opisujących 24 godziny z życia Miami. Trio ponownie sięgnęło po sprawdzone pomysły, odzierając techno z wszystkich ozdóbek i postawiło na skomplikowane rytmy połączone z niepokojącymi odgłosami, obecność wokalistów nadała jednak ich muzyce zupełnie nowego wymiaru i zamieniła ich popisy live w niesamowite widowiska, przywodzące na myśl połączenie koncertu pozbytej wszelkich zahamowań orkiestry kameralnej, z występami legendarnego Kraftwerka.

Do grupy artystów z obszaru niemieckojęzycznego dołącza także Sohn, zmęczony Londyńczyk, który przeniósł się do Wiednia i tam rozpoczął karierę muzyczną, zaskakując odbiorców w 2012 roku EP-ką zatytułowaną "The Wheel", zawierająca trzy melancholijne utwory, które zostały określone przez krytyków mianem sadwave. Łącząc ciepłe brzmienia syntezatorów i rytmy z automatu perkusyjnego, Sohn tworzy muzykę idealnie dopasowaną do własnych popisów wokalnych i opowiadania o przygnębiających fragmentach życia w wielkim mieście. Porównywany z Jamesem Blakiem artysta, pojawi się w Polsce po raz pierwszy, przywożąc premierowy materiał przygotowywany na debiutancki album, który powinien ukazać się w tym roku w zasłużonej wytwórni 4AD.

Kolejny gość również pochodzi z Niemiec i możecie go pamiętać jako podporę doskonałego duetu Wighnomy Brothers, tworzonego wraz z Sörenem Bodnerem. Ich wspólna kariera trwała prawie dwanaście lat, zaprowadziła obu muzyków na najważniejsze klubowe i festiwalowe sceny na całym świecie, przyniosła im też olbrzymie uznanie wśród fanów deep house, który to gatunek muzyczny w ich wykonaniu wzbogacony został o elementy jazzu, soulu i funku. Drogi muzyków rozeszły się w 2009, a już chwilę później Robag Wruhme rozpoczął solową karierę, która jak na razie zaowocowała dwiema doskonale przyjętymi płytami - "Wuppdeckmischampflow" i "Thora Vukk" - oraz remiksami między innymi takich gwiazd jak Modeselektor. Jego solowe dokonania, to wypadkowa fascynacji mrocznym ambientem połączonym z typowo klubowymi przebojami tanecznymi oraz elementami field recordingu. Katowicki koncert będzie pierwszym występem tego artysty na Śląsku.

Po następnego artystę wybraliśmy się do Szwajcarii. Mowa o dyrektorze artystycznym Electron Festival, Jeromie Soudan, podporze kultowej formacji Art Zoyd i twórcy projektu Mimetic, z którym przyjedzie na nasz tegoroczny festiwal. Klasycznie wykształcony muzyk jest obecny na scenie od ponad piętnastu lat, w tym czasie produkował albumy, tworzył nagradzaną muzykę do przedstawień tanecznych i teatralnych, pisał ścieżki dźwiękowe do takich klasycznych filmów jak "Metropolis" czy "Człowiek z kamerą" oraz grywał na perkusji w industrialowej grupie Von Magnet. Jako Mimetic działa od 1998 roku, nagrał pod tym pseudonimem co najmniej 15 albumów dla różnych niezależnych wytwórni europejskich i pokazał się jako artysta, dla którego w muzyce nie ma żadnych granic. Od hip-hopu do grime, od rave do IDM, od tanecznych hymnów do industrialowego ataku ścianą dźwięków. Podczas jego koncertów wszystko łączy się ze wszystkim, tworząc niepowtarzalne, porywające show, uzupełnione zazwyczaj doskonałymi wizualami.

Fascynujące widowiska to również specjalność grupy Ocet - szalonego i zamaskowanego post-jazzowego tria stawiającego na czysty improwizowany żywioł, w którym pomysły znane chociażby z płyt Jamesa Blake'a czy BADBADNOTGOOD, zyskują niesamowite aranżacje, rozpisane na laptopy, elektronikę i jazzowe instrumenty, a wirtuozerska perfekcja wszystkich muzyków idzie ręka w rękę z upodobaniem do ciągłego zaskakiwania odbiorców. Balansująca na styku różnych gatunków muzycznych stylistyka grupy nie pozwala na ich łatwe zaszufladkowanie, a ich koncerty to nieustająca gra z oczekiwaniami publiczności i szaleńcza ekspresja rozpisana na instrumenty akustyczne i elektronikę.

Jak zwykle nie zapominamy też o najciekawszych przedstawicielach polskiej muzyki ostatnich lat, a wśród zaproszonych gości pojawi się także Niwea - jedno z największych zaskoczeń w polskiej muzyce ostatnich lat, doskonały duet złożony z Dawida Szczęsnego i Wojciecha Bąkowskiego, którzy łącząc nową falę z brutalną liryką tekstów nadali muzyce tanecznej niepokojący i apokaliptyczny wymiar. Minimalistyczny klimat ich występów, kamienne twarze obu wykonawców, teksty opisujące XXI-wieczne rozterki i zaskakujący antyprzebój "Miły młody człowiek" sprawiły, że nie bez przyczyny uznaje się Niweę za jeden z najważniejszych polskich zespołów ostatniej dekady, twórców konsekwentnie stojących obok głównych nurtów tanecznej elektroniki i potrafiących jej nadać mocno osobisty, przejmujący wymiar.

Dwudniowe Karnety (23-24.08.2013) dostępne są w cenie 150 zł na Ticketpro.pl, Ticketportal.pl, Wlotki.pl, Biletin.pl oraz w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach.

VIII edycji Tauron Nowa Muzyka odbędzie się między 22 a 25 sierpnia w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, w Katowicach.Udostępnij! Tweetnij!