Aktualności

07-01-2014-12:10:08

Punk Fest w marcu w Krakowie

Udostępnij! Tweetnij!

15 marca w krakowskim Kwadracie odbędzie się Punk Fest, którego gwiazdami będą Włochaty, The Bill czy sexbomba">Sexbomba i Sedes/Defekt Muzgó.

Sexbomba fot. Krzysztof Pietrzak

Na imprezie w Krakowie pojawią się ponadto TZN Xenna, Uliczny Opryszek, Bulbulators, Zielone Zabki/GAGA czy Blade Loki.

Zespół Włochaty został założony w 1987 roku. Dla ludzi znających korzenie polskiego punka jest legendą. Ich muzyka rozwija się na pograniczu anarchopunka, punk-rocka, ska z domieszkami reggae. Niejedna współczesna polska kapela hc/punk wychowała się na tym zespole. Wiele osób zmieniło swoje postrzeganie świata po wysłuchaniu ich słów. Dziś, po burzliwych przejściach, które są niemal ich chlebem powszednim, wracają silniejsi niż kiedykolwiek. Z nowym wokalistą i nową energią, wierni swemu idealistycznemu przesłaniu, perfekcyjni niczym doskonale naoliwiona punkrockowa maszyna.

W 1989 roku zespół The Bill nagrał pierwsze demo, a 4 lata później w 1993 roku wydał pierwszą płytę - "The Biut". W kolejnym roku grupa wydała zestaw "Początek końca". W 2008 roku ukazał się krążek "Lekcja historii" zawierający dotąd niepublikowane utwory z różnych okresów działalności bandu. W 2009 roku premierę miał album "Historie prawdziwe", który został nagrany już w czteroosobowym składzie. Lata 2009 - 2011 to seria tras koncertowych po całej Polsce. Wiosną 2013 roku ukazała się ósma studyjna płyta zespołu, który wystąpił jako headliner małej sceny na festiwalu Czyżynalia.

TZN Xenna to polski zespół punkowy założony w sierpniu 1981 roku w Warszawie. O TZN Xenna mówiło się, że byli radykalniejsi od największych radykałów: żadnych kompromisów, żadnej cenzury, żadnych zobowiązań. Kolektyw totalnych nihilistów - tak wspomina ich Paweł "Końjo" Konnak, twórca Totartu, performer, poeta i naczelny kronikarz pokolenia dorastającego w Jarocinie.

Sexbomba gra nieprzerwanie od 1986 roku. Zespół powstał w Legionowie z fascynacji melodyjnym punk rockiem i rockandrollem. Debiutował na festiwalu jarocińskim w 1986 roku. Do tej pory kapela nagrała: "To niemożliwe" (1990), "Alkohol" (1992), "Zamachy bombowe" (1993), "Boom" (1993), "Viva" (1996), "Hallo, to ja" (1999), "Woda.Woda.Woda." (2000), "Historia jakiej nie znał świat" (2001), "Newyorksyty" (2005), "Lekcja historii" (2006), 3-płytowy box "SexBomba na XX-lecie" (2007), reedycję "Vivy" z koncertem DVD z "Przystanku Woodstock" 2009, "Ctrl+Alt+Delete" (2011), reedycję "Zamachy bombowe/Boom" (2012) i najnowszy album "Abstrahuj" z listopada 2013 roku.

Historia grupy Uliczny Opryszek sięga 1991 roku. Powstała ona w małej miejscowości Nowy Tomyśl w województwie wielkopolskim. Kapela zagrała ponad 100 koncertów na terenie całego kraju, w tym na "Przystanku Woodstock" w 2004 (duża scena) i 2013 roku (wioska Kryszny) oraz w Jarocinie w roku 2005 na PRL Festiwalu, zdobywając nagrodę jury. Na dorobek bandu składają się cztery płyty studyjne. Ostatnia, "Na zawsze punk", została wydana w 2009 roku i zawiera 20 coverów zapomnianych starych polskich punkowych kapel. Po licznych zmianach personalnych obecny skład to: Bunt (wokal), Bronek (gitara, wokal), Bartek (gitara, chórki), Pilon (bębny), Kogut (bas).

Śląska formacja Bulbulators powstała pod koniec 1989 roku, kiedy gitarzysta Artur "Burak" Latosiński w momencie zawieszenia działalności Ramzes & The Hooligans postanowił założyć nowy, punk band. Od początku inspiracją dla kapeli był wczesny punk rock a także klasycy street punk. Bulbulators cieszy się opinią grupy świetnie wypadającej na żywo. Oprócz licznych koncertów na terenie kraju odwiedzili Czechy, Słowację, Węgry, Niemcy, Francję i Anglię. Ostatnio, poszerzając skład o drugiego gitarzystę, tworzą punk rockowy kwintet. Grupę tworzą Piotr "Iglak" Tohak (śpiew), Artur "Burak" Latosiński (gitara), Paweł "Gruby" Siegel (bas), Krzysztof "Kondi" Kondratow (perkusja) oraz Krzysztof "Lotos" Latosiński (gitara).

Zielone Żabki to punkowy zespół z Jawora, powstały w 1987 roku. Tworzyli go Smalec, Tomasz Gala "Galik", Marek Miedziński "Mister" i Wojciech Miedziński "Viciu". W tym momencie Smalec z kolegami koncertuje pod szyldem Ga-Ga/Zielone Żabki.

Początki zespołu Sedes sięgają 1980 roku, kiedy to w jednym z mieszkań wrocławskiej dzielnicy Krzyki, Młody i Kucharz stwierdzili, że tylko granie w zespole o takiej nazwie może być ich odreagowaniem otaczającej ich ówczesnej rzeczywistości. Obecnie grupa zaliczana jest do grona najważniejszych przedstawicieli polskiego punk rocka. Wraz z Sedesem wystąpi gościnnie Tomasz "Siwy" Wojnar i wykona kilka utworów z repertuaru grupy Defektu Muzgó.

Blade Loki to wszechstronny skład, który za sprawą 20-letniej już działalności zapewnił sobie miejsce w czołówce polskiej sceny alternatywnej. Ich twórczość to z jednej strony przewrotne i zaangażowane społecznie teksty, z drugiej - piekielna energia, która od pierwszych sekund uderza do głowy. Melodyjna mieszanka punk-rocka i ska, wzbogacona rewelacyjnym brzmieniem instrumentów dętych i ostro doprawiona wokalem Agaty Polic sprawia, że Blade Loki to nieposkromiony żywioł.

Bilety w przedsprzedaży - 55 zł (w dniu koncertu 70 zł).Udostępnij! Tweetnij!