Aktualności

24-04-2015-03:09:28

DJ Koze, TY oraz Sherwood & Pinch na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Udostępnij! Tweetnij!

Poznaliśmy kolejny zestaw artystów, którzy w sierpniu wystąpią na X edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Na terenie Nowego Muzeum Śląskiego pojawią się DJ Koze, Robag Wruhme i Die Vögel, Adrian Sherwood i Pinch, TY i Alo Wala. Polskę reprezentować będą Rysy, We Draw A, Małe Miasta, Klaves, Naphta oraz wspólny projekt Daniela Drumza i Mr. Krime'a.

DJ Koze fot. Archiwum artysty

Obok Rootsa Manuvy, TY to jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich raperów. Zaczynał w wytwórni Big Dada, gdzie ukazały się jego trzy pierwsze albumy, a kilka lat temu związał się ze skręcającą w stronę funku i brzmień spod znaku Gillesa Petersona oficyną Tru Thoughts, w której od razu wydał trzy EP-ki. Jego flow zawsze określany był mianem lekkiego, przyjemnego w odbiorze i odprężającego. Na przestrzeni ostatniej dekady docenili go m.in. Damon Albarn, Fela Kuti, De La Soul czy Estelle, z którymi TY miał okazję współpracować.

Co łączy Svena Vätha, Wernera Herzoga i Oceanę? Grupa Die Vögel. Niemiecki duet to połączone siły Jakobusa Durstewitza i Mense Reentsa, którzy solo działają już od lat 90. Jako Die Vogel zadebiutowali w 2009 roku utworem "Blaue Moschee", który z miejsca stał się hitem setów Svena Vätha, a w 2012 jego sample trafiły do hymnu EURO 2012 - "Endless Summer" Oceany. Z kolei na EP-ce "The Chicken" Die Vögel umieścili fragmenty wypowiedzi Wernera Herzoga. Ich prawdziwa siła tkwi jednak w koncertach. Na żywo syntezatory stanowią tylko niewielką część ich instrumentalnego arsenału. Pierwsze skrzypce grają instrumenty dęte w rodzaju trąbki i puzonu, slide guitar, grzechotki, flety i inne sprzęty raczej nie kojarzone z muzyką taneczną.

Wytwórnia Brennnessel wyrasta na prawdziwą wylęgarnię elektronicznych talentów na polskiej ziemi. Po sukcesach Kamp! i Rebeki, We Draw A rzutem na taśmę awansowali do czołówki polskiej sceny elektronicznej. Duet tworzony przez Radka Krzyżanowskiego ze wspomnianego Kamp! i Piotra Lewandowskiego aka. Peve Lety na swoim debiutanckim "Moments" lawiruje pomiędzy melodyjnym synthpopem a taneczną elektroniką spod znaku Underworld, tworząc zupełnie nową jakość na rodzimej scenie.

Duet Rysy postanowił tchnąć trochę życia w popularną w Polsce koncepcję elektronicznych składów z dziewczynami o pięknych głosach na czele. Po Husky, Öszibarack, Loco Star i innych pora na nową jakość i młodą krew. I to dosłownie młodą, bo śpiewająca z Rysami Justyna Święs (która jest także połową The Dumplings) ma dopiero 18 lat. Po sukcesie macierzystej grupy, współpracy z Fiszem i Emade oraz w końcu z Rysami widać, że dziewczyna ewidentnie przeżywa swoje pięć minut i to jest najlepszy moment, żeby zobaczyć ją na żywo. Towarzystwo Wojtka Urbaniaka i Sonar Soula powinno ostatecznie przekonać nieprzekonanych. Debiutancka EP-ka Rysów ukaże się z końcem kwietnia, a cały album w czerwcu.

Daniel Drumz i Mr. Krime to dwóch klasyków krakowskiej sceny klubowej. DJ-e, producenci, specjaliści od turntablismu i świetni selektorzy jeśli chodzi o hip-hop, funk czy soul. Lista raperów z którymi współpracowali jest bardzo długa, podobnie jak ilość koncertów i imprez, które w różnych konfiguracjach grali w całej Polsce. Po 15 latach kariery pierwszy z nich postanowił swoje muzyczne fascynacje zaprezentować w formie debiutanckiego albumu, a przy okazji gramofony na chwilę zamienić na bardziej rozbudowany zestaw i wraz z Mr Krime'em wspomagającym go na perkusji zagrać trasę z "żywymi" setami. Wspólnie zaprezentują materiał ze wspomnianego debiutu Drumza - "Untold Stories".

Małe Miasta na papierze brzmią trochę nieprawdopodobnie. Z jednej strony Mateusz Holak znany z grupy Kumka Olik, z drugiej Mateusz Gudel - raper i producent. A do tego wytwórnia Alkopoligamia.com sprawująca nad projektem opiekę. Na debiucie dwóch artystów połączyło R&B z hip-hopem i elektroniką, dodało trochę songwriterskiego feelingu, a całość ubrało w ładne multimedialne opakowanie - grafiki Holaka i animacje Gudela. Zderzenie dwóch światów przebiegło zaskakująco płynnie i debiutancka płyta Małych Miast została świetnie przyjęta.

W swoim podsumowaniu 2014 roku dla serwisu muno.pl, Novika określiła Klavesa jedną z muzycznych nadziei roku. Wydaje się, że młody producent z Poznania w ekspresowym tempie stara się pokładane w nim nadzieje spełnić - więcej niż w polskich pisze się o nim w zagranicznych mediach, a w tym roku zobaczymy go m.in. na festiwalu Field Day w Londynie. Wśród inspiracji wymienia Joya Orbisona i Deadboya, a niektórzy widzą w nim polską odpowiedź na Disclosure.

Nie udało się dwa lata temu, uda się tym razem. Jedna z największych gwiazd wytwórni Kompakt, DJ Koze, wystąpi na X edycji Tauron Nowa Muzyka. Ukrywający się pod pseudonimem Stefan Kozalla, swoją karierę zaczynał na początku lat 90. z hiphopowym składem Fischmob. Jego styl ewoluował, kilkakrotnie przynosząc mu tytuł najlepszego niemieckiego DJ-a. Z czasem do hip-hopowych korzeni i turntablistycznych skilli dorzucił wpływy techno i house i na tej oryginalnej mieszance zaczął budować swoje kultowe sety. Jak większość DJ-ów, albumy studyjne wydaje nieczęsto - ostatni zatytułowany "Amygdala", ukazał się w 2013 roku. Rok później pojawił się zestaw remiksów zatytułowany "Reincarnations".

Z jednej strony Adrian Sherwood brytyjska legenda dubu, producent wspierający zarówno scenę reggae jaki i klubową. Z drugiej Pinch, jeden z protoplastów dubstepu, założyciel wytwórni Tectonic i poniekąd uczeń Sherwooda. Wspólnie postanowili zderzyć swoje upodobania do niskich częstotliwości i połączyć dub lat 90. z bass music XXI wieku. Nad debiutanckim albumem pracowali dwa lata, siedząc przy konsoletach w studiu, ale także koncertując. Wyczekiwany przez wielu "Late Night Endless" ukazał się w lutym tego roku. Na płycie brzmienia Pincha i Sherwooda zlały się w niemożliwą do rozdzielenia całość pulsującą basem i solidnie potraktowaną delayem i reverbem.

W 2012 roku Gnucci Banana. W 2014 Elliphant. W tym roku miano najbardziej szalonej dziewczyny Tauron Nowa Muzyka najprawdopodobniej przypadnie pani o imieniu Alo Wala. Ma bengalsko-indyjskie pochodzenie, mieszkała na czterech różnych kontynentach, a do pomocy dokooptowała sobie duński duet Copyflexa i Juliusa Sylvesta. Alo trochę śpiewa, choć więcej rapuje, a wspomniany duet jej nawijkę wspiera inspirowaną cumbią i włoskim gangsta rapem mieszanką electro i hip-hopu. Dodajmy do tego wizualizacje autorstwa VJ Mad Es, a otrzymamy idealny miejski soundtrack do przesiąkniętej internetem i smartfonami drugiej dekady XXI wieku.

Naphta to wrocławski producent, DJ, radiowiec i remikser. W poszukiwaniu oryginalnego brzemienia nie waha się przed niczym czerpiąc z brzmień rodem z Detroit, disco, funku, footworku, spuścizny Sun Ra i klimatów tropikalnych. Wydaje na winylach w wytwórniach w kraju i za granicą (Transatlantyk, Studio Barnhus, OMENA). Jego bieżące muzyczne zainteresowania można śledzić w audycji "Purpurowe rejsy" wrocławskiego Radia Luz.

Gabor Schablitzki znany jest z działalności z projektami takimi jak Wighnomy Borthers, Beefcake, a przede wszystkim z działalności pod kryptonimem Robag Wruhme. Pod koniec lat 80. zaczynał od muzyki inspirowanej ówczesnym hip-hopem, później zwracał się coraz bardziej w stronę tanecznej elektroniki. Po wydaniu szeregu płyt i EP-ek ze wspomnianymi projektami postawił na karierę solową i zaczął wydawać w labelach takich jak Kompakt, Freude Am Tanzen czy Pampa. W barwach ostatniego z nich w 2011 roku ukazał się świetny album "Thora Vukk" będący zapisem fascynacji Schablitzkiego minimal techno. Z kolei dwa lata później na "Olgamikks" zmieścił prawie dwie godziny kooperacji z Modeselektor, Kollektiv Turmstrasse, Gui Boratto, Extrawelt i innymi.

Wspólny projekt Hatti Vatti i Noona to jedna z ciekawszych muzycznych kooperacji ubiegłego roku. Z jednej strony weteran polskiego hip-hopu, który na koncie ma współpracę z Grammatikiem i Pezetem, a do tego masę solowych albumów, z drugiej Hatti Vatti - młoda krew, specjalista od głębokich basów i nowych brzmień. Na wspólnym albumie, do powyższej dwójki dołączyła doborowa ekipa raperów z Eldo, Małpą, Hadesem i O.S.T.R. na czele. Do tego jeden kobiecy akcent w postaci Misi Furtak. Efektem była płyta w sam raz na nocną jazdę samochodem po mieście, która z powodzeniem mogłaby służyć za ścieżkę dźwiękową do "Drive" osadzonego w Katowicach czy Warszawie.

X Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 roku na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego.Udostępnij! Tweetnij!