Aktualności

26-09-2016-12:05:11

Anja Orthodox śpiewa dla Tomka Beksińskiego

Udostępnij! Tweetnij!

Anja Orthodox, gwiazda zespołu Closterkeller, zaprezentowała pierwszy solowy utwór. "W teatrze cieni" dedykowany najbliższemu przyjacielowi wokalistki, Tomaszowi Beksińskiemu.

Anja Orthodox fot. Universal Music Polska

Niedługo po premierze w radiowej Trójce, nagranie "W teatrze cieni" trafiło do sieci. Kompozycję można znaleźć tutaj. 30 września premiery doczeka się teledysk. Tego też dnia do kin trafi obraz "Ostatnia rodzina" o Tomku Beksińskim i jego ojcu, artyście plastyku Zdzisławie Beksińskim.

Anja była ostatnią osobą, która rozmawiała z Tomaszem w dniu jego samobójczej śmierci, 24 grudnia 1999. Wkrótce po tym wydarzeniu napisała utwór jemu dedykowany, ale nigdy nie zdecydowała się na jego publikację. Trzymała go w "szufladzie" z myślą o solowym projekcie, którego realizacja odsuwała się w czasie przez wiele lat. Po 16 latach otrzymujemy bardzo emocjonalny i poruszający swoją szczerością numer.

- Tomasz był moim najlepszym przyjacielem. Dzięki niemu w ogóle poznałam i zrozumiałam prawdziwe znaczenie słowa "przyjaźń" - opowiada artystka. - Swoją dobrocią, szczerością i bezinteresownym oddaniem nauczył mnie bardzo wiele i odmienił na lepsze. Wydaje mi się, że bez niego byłaby inną osobą, o wiele uboższą duchowo. Nasze długie rozmowy dały mi umiejętność patrzenia na wszystko z różnych perspektyw, głębiej i z większym zrozumieniem. Odmienił mnie na lepsze. Tak bardzo mi jego brakuje i to odczucie wcale nie słabnie z biegiem lat. Nikt nigdy nie zajął jego miejsca w moim sercu. Tam on ciągle żyje.

Dziś po 22.00 w radiowej Trójce wyemitowana zostanie ostatnia, czterogodzinna audycja Beksińskiego "Trójka pod księżycem" - nadana oryginalnie w nocy 11 na 12 grudnia 1999 roku.

"W teatrze cieni" poprzedzać będzie pierwszy, w pełni solowy album wokalistki Closterkeller. Anja Orthodox odpowiadać będzie za całą muzykę, teksty, produkcję oraz większość warstw instrumentalnych.

Anja Orthodox znana jest z działalności z zespołem Closterkeller, będącym jednym najpopularniejszych polskich przedstawicieli rocka gotyckiego. W ciągu trwającej od końca lat 80. kariery grupa wydała dziewięć studyjnych albumów, z których najważniejsze to debiutancki "Purple" (1990), "Violet" (1992), pokryty złotem "Scarlet" (1995) oraz "Cyan" (1996). Dorobek bandu zamyka krążek "Bordeaux" z września 2011 roku.

Kapela obecnie jest w trasie "Abracadabra 2016". Oto harmonogram nadchodzących występów:

30 września - Chełm, Atmosfera
1 października - Tarnobrzeg, festiwal mRock Fest
2 października - Lublin, Graffiti
7 października - Ciechanów, Fabryka Kultury Zgrzyt
8 października - Elbląg, Mjazzga
9 października - Gdynia, Ucho
14 października - Rzeszów, Vinyl
15 października - TBA
16 października - Kraków, Zaścianek
29 października - Legnica, Spiżarnia
30 października - Zielona Góra, Wyspa
31 października - Łódź, New York
1 listopada - Poznań, Blue Note
4 listopada - TBA
5 listopada - Bielsko-Biała, RudeBoy
6 listopada - Wrocław, Stary Klasztor
25 listopada - Suwałki, Black Pub Komin
26 listopada - Białystok, Gwint
27 listopada - Warszawa, Proxima

Udostępnij! Tweetnij!