Top Lista

16-08-2017-20:37:38

Pytaj o Polskę. 11 piosenek o Polsce

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Kult fot. Marcin Zięba/MTV

- Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam tu, tu, tu, tu - śpiewał Kazik. Tego utworu - z premedytacją - w naszym zestawieniu zabrakło, ale jest inny numer Kultu oraz jeszcze 10 piosenek o Polsce. W obliczu nieustających zawirowań politycznych i społecznych, taki ranking musiał powstać.

11. L.U.C. - "Co z ta Polska?"

L.U.C., mistrz giętkiego słowa, i jego koledzy, jak wielu artystów nie przedstawiają Polski w najlepszym świetle. - W Polsce sprzedaje się tylko godność i wódka - rapują L.U.C., Fokus i Rahim.

8. Maanam - "Nocny Patrol"

Utwór o stanie wojennym, zresztą jak cała tak samo zatytułowana płyta z 1983 roku. - W nocy baliśmy się wychodzić, bo godzina policyjna, bo patrole ZOMO, bo zatrzymania - opowiadał Marek Jackowski. - A trzeba było normalnie żyć i funkcjonować. Niepokój w tekście ciekawie kontrastuje z ciepłymi reggae rytmami.

7. Sabaton - "Uprising"

Nie jest to rzecz częsta, ale zdarza się, że o Polsce śpiewają artyści spoza naszego kraju. Oczywiście, od razu na myśl przychodzi szwedzki Sabaton, który umiłował sobie historię, w tym tę burzliwą naszego kraju. "Uprising" dotyczy oczywiście Powstania Warszawskiego.

Do utworu powstał zrealizowany w Warszawie klip, w którym zagrał pochodzący ze Szwecji hollywoodzki aktor Peter Stormare (w roli gen. SS Ericha Von Dem Bacha-Zelewskiego), atakże polscy aktorzy Mateusz Damięcki i Monika Buchowiec, członkowie grupy Sabaton oraz gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych (w roli dowódcy polskich oddziałów powstańczych Antoniego "Chruściela" Montera).

4. Closterkeller - "W moim kraju"

Większość politycznych piosenek o Polsce kojarzy się z latami 80., tymczasem późniejsze czasy także przyniosły kilka cennych obserwacji i trafnych komentarzy. Znakomitym przykładem jest "W moim kraju". Choć kapela Anji Orthodox kojarzona jest głównie z rockiem gotyckim, nie można zapominać, że to zespół, który potrafi solidnie przyłożyć i naprawdę ciężko grać.

3. Chłopcy z Placu Broni - "Kocham wolność"

Numer powstał w 1990 roku i był odzwierciedleniem ówczesnych nastrojów, wyrażał to, co czuli Polacy chcący żyć w wolnym kraju, ale ma też uniwersalny przekaz - mówi o tym jak wielką wartością dla człowieka jest wolność. Utwór został wykorzystany w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy. W 2013 roku powstał teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego.

2. Brygada Kryzys - "Centrala"

Sztandarowy utwór z "Czarnej Brygady". Mocny, enigmatyczny, pełen emocji, a muzycznie przyjemnie nerwowy, zimny, rozedrgany. Tytułową centralą była Stocznia Gdańska. Innymi słowy, ten utwór to wezwanie do buntu, do rebelii. - Centrala to Stocznia Gdańska, Leszek, Sierpień \'81, Solidarność - mówił o numerze Robert Brylewski.

1. Kult - "Generał Ferreira / Rząd oficjalny"

W repertuarze Kultu wiele jest utworów o Polsce, z numerem zatytułowanym "Polska" na czele. "Generał Ferreira / Rząd oficjalny" to jednak wybór mniej oczywisty niż właśnie "Polska". Choć piosenka ukazała się w 1991 roku, czyli po zmianie ustroju, to jej początki sięgają lat 80. a tekst odnosi się do PRL-owskiej rzeczywistości.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!