Aktualności

16-05-2017-18:47:45

Cat Power, !!! i Kroki na festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Udostępnij! Tweetnij!

Do grona wykonawców festiwalu Tauron Nowa Muzyka dołączają charyzmatyczna diwa amerykańskiej alternatywy, nowojorski zespół łączący postpunk z muzyką taneczną oraz czołowi przedstawiciele polskiej sceny alternatywnej i elektronicznej. Przechodząc do konkretów, udział potwierdzili: Cat Power, !!!, Kroki, Piernikowski, Sotei i Deas/A_Gim.

Cat Power fot. Sonic

Nowo ogłoszeni goście powiększają lineup do 65 artystów, którzy przez 4 dni wystąpią aż na 8 scenach.

Charyzmatyczna Cat Power to wokalistka i autorka piosenek obecna na scenie alternatywnej od początku lat 90. Słynie z oryginalnych, minimalistycznych utworów, które wymykają się gatunkowym szufladkom. Karl Lagerfeld stwierdził, że "to jedyna kobieta, której do twarzy z papierosem w dłoni". Nazywana czasem następczynią Marianne Faithful, albo "pierwszą diwą amerykańskiej alternatywy", intryguje i przyciąga wizerunkiem i twórczością już trzecią dekadę.

Popularne "wykrzykniki", jak w Polsce zwykło się określać !!! (chkchkchk), od ponad 20 lat czarują słuchaczy chwytliwymi kompozycjami z pogranicza punku, funku i muzyki klubowej. Pochodzący z Kalifornii, ale rezydujący obecnie w Nowym Jorku zespół to przedstawiciele fali "indie dance" z początku obecnego stulecia i mimo zmieniających się trendów, stale utrzymają status gwiazd. !!! emanują niezrównaną energią i wciąż zaskakującymi pomysłami na styku przeróżnych gatunków. "The One 2", jeden z singli promujących ich ostatni album "Shake The Shudder", łączy w zgrabną całość wpływy R&B, rytmikę 2stepu, junglowe breaki i funkowe gitary.

Podobny amalgamat inspiracji prezentuje polska grupa Kroki, która odwołuje się jednocześnie do jazzu, soulu, indie rocka i tanecznej elektroniki. Ich doskonałe występy zwróciły uwagę wytwórni Kayax. Pod koniec 2016 roku do sklepów trafił debiutancki album zespołu zatytułowany "Stairs". Na styku gatunków porusza się również Piernikowski, niegdyś znany z grupy Napszykłat, a obecnie współtworzący duet Syny. Twórczość Piernikowskiego wymyka się klasyfikacjom, łącząc punk, rap, noise, minimalizm i eksperymentalną elektronikę. Koncert promować będzie wydaną tej wiosny drugą solową płytę artysty, atytułowaną "No Fun".

Duet Sotei zderza ze sobą perkusyjne improwizacje i samplerowe eksperymenty. Znany z zespołów Nosowskiej i Skubasa Wojtek Sobura to jeden z najlepszych bębniarzy w kraju, wtórujący mu na samplerach Teielte to bardzo płodny producent eksperymentalnych nagrań w stylistyce Brainfeedera.

Deas/A_Gim to kolejny polski duet i starcie dwóch artystycznych osobowości. Deas to wzięty didżej i producent, kojarzony z klubem Prozak 2.0 w Krakowie. Jego autorskie nagrania zdobywają coraz szerszą popularność zagranicą, a płyty Deas wydawała m.in. wytwórnia KMS z Detroit. AGIM to weteran polskiej sceny alternatywnej. Współtwórca grup Őszibarack i Nervy, solowo realizuje melancholijne, elektroniczne nagrania utrzymane w stylistyce niemieckiej wytwórni Kompakt.

Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się między 6-9 lipca 2017 roku w katowickiej Strefie Kultury. Wśród wcześniej ogłoszonych wykonawców znaleźli się m.in. Róisín Murphy, The Cinematic Orchestra, SOHN, Luke Vibert, Clark czy Gang Gang Dance. Na finał pojawi się William Basinski.Udostępnij! Tweetnij!