Recenzja

14-11-2010-21:11:38

Ray Davies - "See My Friends"

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Kolejny album z cyklu "muzyka łączy pokolenia". Inicjatorem tym razem był Ray Davies, który z The Kinks napisał wiele legendarnych piosenek.

Davies wybrał kilkanaście napisanych dla The Kinks evergreenów i zaprosił artystów z różnych generacji do wspólnego ich nagrania. Goście zrobili sporo, by klasyki sprzed lat dostały nowe życie. A o to przecież chodzi w nagrywaniu coverów.

Daviesa spotkanie z przyjaciółmi jest udane i zróżnicowane stylistycznie. Mająca dryg do coverów Metallica bardzo dobrze wypada z mistrzem w mocnym "You Really Got Me", którego genialną wersję nagrał kiedyś Van Halen. Fajnie z rozbuchaną aranżacyjnie popową "Lolą" poradziła sobie Paloma Faith (śpiewa jak zmanierowana dama). Kapitalne wrażenie robi duet Raya z Amy MacDonald w bluesującym, knajpianym "Dead End Street" oraz z Billym Corganem w "All Day And All Of The Night/Destroyer". Ascetyczna, wzruszająca wersja "Waterloo Sunset" z Jacksonem Browne'em to prawdziwe cudo.

Poza rzetelność nie wznieśli się o dziwo Springsteen i liderzy Bon Jovi. Bardzo słabo wypada Gary Lightbody ze Snow Patrol w "Tired Of Waiting For You". Śpiewa jakby był przestraszony obecnością Raya w piosence. Szkoda, że na podstawowym wydaniu nie ma udanej wersji "Victorii", zarejestrowanej przez Raya z rockmanami z Mando Diao.

A sam Davies? W jego podniszczonym głosie słychać, że wiele przeżył. Chwilami wydaje się, że wpadnie w fałsz. Album zyskuje przez to prawdziwość i emocje, które udzielają się nam podczas słuchania i które tym piosenkom będą towarzyszyć zawsze.

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: ray davies