Top Lista

21-08-2017-20:32:22

12 piosenek do szybkiej jazdy samochodem (nie próbujcie tego na ulicach)

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Queens of the Stone Age fot. Sonic Records

Jednym z kinowych przebojów wakacji niewątpliwie jest "Baby Driver". Nie zdradzając zbyt wiele, film jest jednym wielkim teledyskiem z fantastycznymi scenami ucieczek samochodowych. Zainspirowani tym skądinąd bardzo udanym dziełem z genialnym soundtrackiem, postanowiliśmy wybrać inne piosenki, które nadawałby się do scen pościgów, wyścigów czy też ucieczek autem. Ostrzegamy, będzie szybko i głośno.

12. Arcade Fire - "Month Of May"

Prawdopodobnie ta piosenka powinna znaleźć się nieco wyżej w naszym rankingu, ale chcieliśmy zacząć od jakiegoś mocnego, z miejsca porywającego utworu. Nie jest to najpopularniejszy kawałek Arcade Fire, ale na pewno jeden z najbardziej zadziornych, brudnych i dzikich, wprost stworzony do niebezpiecznej jazdy autem.

11. The Catherine Wheel - "Sparks Are Gonna Fly"

Z uwagi na powtarzający się, chłoszczący rytm, do tej piosenki pasuje obrazek boksera skaczącego na skakance, ale do jakiejś bardziej dynamicznej sceny z szybkimi furami i kilkoma kraksami też świetnie by ten numer pasował.

Ciekawostka: Wokalistą mało znanej formacji The Catherine Wheel, jest Rob Dickinson, kuzyn Bruce\'a Dickinsona z Iron Maiden.

10. Blackalicious - "Alphabet Aerobics"

Niezmienienie zachwycający językową gibkością "Alphabet Aerobics" może do samej ucieczki się nie nadaje, ale już do rozgrzewki przed nią jak najbardziej. Wystarczyłoby ten językołamacz połączyć z jakimś dynamicznym, ostrym nagraniem, jak na przykład... "Lukin".

9. Pearl Jam - "Lukin"

Bodaj najkrótsza i najszybsza piosenka w repertuarze Pearl Jam. Mocny, intensywny, bardzo konkretny kawałek. Oczyma wyobraźni widzimy sportowy samochód, lawirujący po labiryncie ulic.

Eddie Vedder napisał piosenkę po tym, jak miał poważny problem ze stalkerką. Dziewczyna, która okazało się, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym, myślała, że wszytko, co pisze i śpiewa wokalista jest o niej. Tytuł pochodzi o nazwiska Matta Lukina, basisty Mudhoney i przyjaciela Pearl Jam.

8. Ørganek - "Mississippi w ogniu"

Żeby nie było, że tylko przy zagranicznych piosenkach można uciekać. Może od początku "Mississippi w ogniu" się nie rozpędzimy, za to w finale będziemy szybsi niż błyskawica. Ørganek zdążył już wylansować kolejny przebój, ale "Mississippi w ogniu" wciąż żre i wciąż jest smakowitym, soczystym rockowym kąskiem.

7. TV On The Radio - "Wolf Like Me"

Kapitalny rytm, piękna nerwowość. Z pewnością można się rozpędzić przy tych nutach, a w środku mamy spokojniejszy fragment na chwilę wytchnienia, bądź zbudowanie napięcia.

6. Jermaine Jackson & Pia Zadora - "When The Rain Begins to Fall"

Może po pierwszych syntetycznych dźwiękach nie wydaje się, żeby to był numer pozwalający na ekspresową ewakuację, ale po pierwsze fajnie się rozkręca i przyspiesza, a po drugie - kto powiedział, że uciekamy na Ziemi;)) Wyobraźcie sobie scenę ucieczki w kosmosie i ten refren w tle... Piękne, nieprawdaż?

5. Budgie - "Breadfan"

Piłując, tnący, świdrujący riff. Dzikość, szybkość, brud, charakter. Ten numer ma wszystko, łącznie z apetyczną basową pulsacją i obłędnie łagodny, kojącym przejściem. Scena ucieczki w tak tego utworu byłaby bez wątpienia spektakularna.

Wiemy, że Metallica nagrała swoją wersję, ale i tak wolimy Budgie.

4. Nothing But Thieves - "Amsterdam"

Jeden z najlepszych singli ostatnich miesięcy i utwór (a w zasadzie refren) wprost stworzony do soundtracku jakiegoś filmu akcji z pościgami, wybuchami i wszystkim tym, co zazwyczaj na ekranie robi Jason Statham.

3. Foo Fighters - "The Pretender"

Ciekawe czy przeciętny kierowca słysząc "The Pretender" jest w stanie powstrzymać się przed dociśnięciem gazu. Nie jest łatwo, prawda? ;) Numer wręcz stworzony do pościgowych soundtracków, bo nie dość, że szybki, energiczny, to jeszcze mamy tu zmiany tempa, a przede wszystkim fantastyczną dramaturgię.

Utwór oryginalnie nosił tytuł "Silver Heart" i podobno na początku był sporo wolniejszy.

2. Maanam - "Szare miraże"

To raczej płonne marzenia, ale czyż nie byłoby fantastycznie, gdyby w jakimś amerykańskim filmie wybrzmiała muzyka Maanam? Wyobraźcie tylko sobie "Szare miraże" w takim "Atomic Blonde";) Choćby instrumentalne fragmenty. Ech, pomarzyć dobra rzecz;)

1. Queens Of The Stone Age - "Feel Good Hit Of The Summer"

Wiemy, że nie jesteśmy oryginalni, ale "Feel Good Hit Of The Summer" to naprawdę idealna piosenka do podniesienia poziomu adrenaliny i efektowności samochodowej ucieczki. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć taką wysokooktanową sekwencje w kinie z muzyką Queens Of The Stone Age w tle.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!