Top Lista

21-11-2017-23:59:16

7 piosenek o wdzięczności i dziękowaniu

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Dido fot. Sony Music

Święto Dziękczynienia to dobry pretekst, by wybrać najlepsze piosenki o wdzięczności. Do wykorzystania nie tylko od święta.

7. Weezer - "Thank God for Girls"

Dziękować można za różne rzeczy. Weezer postanowili podziękować bogu za kobiety, czemu jak najbardziej należy przyklasnąć. Oczywiście Rivers Cuomo i spółka dziękują za piękną płeć po swojemu, wiec jest... trochę dziwnie, ale liczy się nawet gest.

W klipie do piosenki widzimy wokalistę w roli kaznodziei.

6. ABBA - "Thank You For the Music"

Zespół ABBA jest wdzięczny za muzykę i słusznie. Muzyka potrafi sprawić, że życie jest piękniejsze. ABBA natomiast muzyce zawdzięcza sukces i sławę.

Jeden z flagowych utworów zespołu, nieco musicalowy i elegancki.

5. Sly & The Family Stone - "Thank You (Falettinme Be Mice Elf Agin)"

Sly Stone napisał ten utwór, gdyż był zły, że ludzie nie wsłuchują się w treść piosenek grupy. Dla Slya ważne było przesłanie, tymczasem ludzie zwracali uwagę tylko na roztańczony rytm i groove.

"Thank You (Falettinme Be Mice Elf Agin)" to alternatywna pisownia słów "thank you for letting me be myself again", w ten sprytny sposób Sly chciał zwrócić uwagę na błędną interpretację słów jego piosenek.

Janet Jackson wykorzystała bass z tego utworu w swoim hicie "Rhythm Nation".

4. Alanis Morissette - "Thank U"

Piosenka jest refleksją Alanis Morissette na temat sukcesu, który w krótkim czasie osiągnęła. - Osiągnęłam wiele z tego, czego oczekiwało ode mnie społeczeństwo, ale nie zaznałam spokoju - opowiadała o piosence Alanis Morissette. - Zaczęłam wszystko kwestionować i zrozumiałam, że wszystko było iluzją. To mnie przestraszyło. Wszystko, w co wierzyłam zaczęło się rozpływać. Kiedy minął strach, poczułam falę dobroci - najpierw do siebie, a potem do innych. Dobroć i wdzięczność. Dlatego napisałam tę piosenkę.

Utworowi towarzyszy odważny teledysk, w którym widzimy Alanis Morissette nagą, na pustej ulicy.

3. Estelle - "Thank You"

"Thank You" to niebanalna miłosna piosenka o wielkiej miłości, bratnich duszach, dwóch połówkach jabłka. Nie jest to jednak radosny numer, celebrujący stan zakochania. Wręcz przeciwnie, Estelle napisała go, mając złamane serce. Jest jednak wdzięczna za związek, za to, co dla niej znaczył, jak na nią wpłynął. W piosence Estelle dziękuje swemu byłemu ukochanemu za to, że sprawił, iż stała się kobietą.

2. Dido - "Thabk You"

Kolejna miłosna piosenka. Podmiotem lirycznym kawałka był chłopak Dido, Bob Page. Para zaręczyła się w 2001 roku, ale rozstała tego samego roku. Numer powstał jeszcze przed rozpadem związku. Oryginalnie trafił do filmu "Przypadkowa dziewczyna" (1998) z Gwyneth Paltrow, a potem na debiutancką płytę Dido, "No Angel" (1999).

Utwór dostał drugie życie, gdy sample wykorzystał Eminem w swym hicie "Stan". Raper po fakcie, gdy już nagrał utwór poprosił o wykorzystanie fragmentu. Dido się zgodziła, a nawet wystąpiła w klipie.

1. Led Zeppelin - "Thank You"

Tę piękną, zdecydowanie za mało docenianą piosenkę Led Zeppelin Robert Plant napisał dla swej żony Maureen. W tekście wokalista zapewnia jak bardzo kocha i zawsze będzie kochał żonę. Małżeństwo rozpadło się w 1983 roku po 15 latach. Kiedy Led Zeppelin wydawali ten niezwykły utwór okraszony brzmieniem organów, para była rok po ślubie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!