Top Lista

15-12-2017-13:03:26

11 najlepszych piosenki śpiewanych przez Justynę Święs

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

The Dumplings fot. Zuzanna Gołaś

Jest młoda, zdolna, ma piękny kryształowy głos i bardzo lubi śpiewać. Justyna Święs. Najbardziej kojarzona z duetu The Dumplings, ale nie stroni od najróżniejszych kooperacji. Choć na scenie jest zaledwie kilka lat, jest z czego wybierać, tworząc listę najlepszych piosenek.

11. Baasch - "Corridors" (Rysy remix feat. Justyna Święs)

Baasch słynie z mroczniejszej, bardziej ponurej muzyki. Nie inaczej jest z numerem "Corridors". Udział Justyny jest tu bardzo subtelny, pojawia się niczym wokalna zjawa, ale robi duże wrażenie.

10. Voo Voo - "Do Szurmu" (feat. Justyna Święs)

Justyna Święs kojarzona jest raczej z eterycznymi, elektronicznymi dźwiękami, ale okazuje się, że w towarzystwie bardziej rockowego instrumentarium też się świetnie czuje.

Utwór pochodzi za albumu "Placówka \'44". Teksty to w większości opracowania wierszy nadesłanych na konkurs Placówka \'44 oraz innych utworów powstałych w okresie powstania warszawskiego. Wśród gości, których do realizacji płyty zaprosili Voo Voo, poza Justyną Święs, znaleźli się także Organek czy Barbara Wrońska.

9. Klaves i Justyna Święs - "Gabriel"

Od razu dla kontrastu Justyna w iście wakacyjnym, klubowym kawałku. Anielskość jej głosu pięknie współgra z balearycznymi dźwiękami. Wszystko zresztą tu świetnie działa. Po prostu - bardzo fajna, ciepła, rozświetlona piosenka.

8. Fisz Emade Towrzywo - "Pył" (feat. Justyna Święs)

Z hiphopwym repertuarem Justyna Święs też nie ma problemów. Owszem, w dutfpunkowym numerze grupy Fisz Emade Towrzywo w sumie wokalistka pełni rolę tła, dostarczycielki subtelnego chórku, ale na pewno swoim głosem ociepla i urozmaica tę mocno elektroniczną kompozycję.

7. Sonar Soul - "The Dive" (feat. Justyna Święs)

"The Dive" to przyjemnie leniwa propozycja, odrobinę jazzowa. Justyna Święs znów występuje w roli wokalnej zjawy, choć tym razem może takiej z podwodnego świata. Oprócz odrealnionych wokaliz mamy też jednak "zwykłe" śpiewanie i od razu pojawiają się skojarzenia z kuszącymi swym głosem syrenami.

6. Urbański - "Ultraviolet" (feat. Justyna Święs)

Justyna Święs regularnie współpracowała z Rysami, a ostatnio spotkała się w studiu z połową duetu, czyli Wojtkiem Urbańskim. "Ultraviolet" zaczyna się dość niepozornie, wręcz banalnie, ale później kapitalnie się ten numer rozkręca. Trochę klubowego grania, trochę popowego drygu.

Utwór powstał do kryminalnego serialu "Ultraviolet" stacji AXN.

5. RYSY - "Przyjmij Brak" feat. Justyna Święs i Piotr Zioła

No czyż nie wspaniale brzmią w duecie głosy Justyny Święś i Piotra Zioły? Jeden "przezroczysty", świetlisty, kryształowy, drugi głębszy, matowy, lekko szorstki. Mnóstwo w tym uroku, wdzięku, damsko-męskiej chemii. Znakomity, taneczny numer z jakże niebanalnymi wokalami.

4. Wojtek Mazolewski - "Ogranizmy Piękne" (feat. Justyna Święs)

Justyna, choć na koncertach wydaje się pogodną osobą, ma tendencję do śpiewania melancholijnych utworów. "Organizmy Piękne" zdają się najbardziej radośnie brzmiącą piosenką z Święs na wokalu (pewnie to zasługa dęciaków). Jest w tym kawałku coś porywającego, coś ujmującego, choć tak naprawdę wesoły wcale nie jest.

- Utwór opowiada o bohaterce mojej ukochanej powieści Marqueza, o Servie Marii z "O miłości i innych demonach" - wyjaśniała Święs. - Jest to też opowieść o człowieku uciekającym od otaczającego go świata. Świat ten jednak okazuje się być piękny. A odcinanie się powoduje tylko brak szczerych, dobrych doznań.

3. The Dumplings - "Ach Nie Mnie Jednej"

Piosenka, która przyprawia o dreszcze. The Dumplings wydobyli z utworu Agnieszki Osieckiej jego istotę. Mimo, że to bardzo młodzi ludzi, jest w ich wersji wielka dojrzałość i szacunek do warstwy tekstowej. Za sprawą orkiestrowej aranżacji numer nie tylko jest piękny i wzruszający, ale i szlachetny.

2. The Dumplings - "Oddychasz"

The Dumplings w delikatnie innej odsłonie. Rockowo-popowej, choć oczywiście zrodzonej z elektronicznych dźwięków i z kapitalnymi syntezatorami. Migocząca, szybująca piosenka, która po prostu porywa.

Numer "Oddychasz" nagrany został do audiobooka "Lśnienie" Stephena Kinga.

- Tak całkiem szczerze, to zaczęliśmy od filmu Kubricka absolutnie świetnego i klimatycznego - mówią Justyna Święs oraz Kuba Karaś. - Po nim od razu sięgnęliśmy oczywiście po książkę, bo ważne jest z czego wyszło takie cudo. Powieścią zachwyciliśmy się od razu. Lubimy posiłkować się mrocznymi tekstami kultury, wiele wnoszą one do naszych tekstów i muzyki. Pierwsza jak i druga płyta oparte są o bardzo ciężkie filmy, książki i teksty. Kiedy dostaliśmy propozycje napisania muzyki do audiobooka "Lśnienia" bardzo się ucieszyliśmy. Nasza wyobraźnia miała duże pole do popisu. No i oczywiście pracowaliśmy w nasz ulubiony sposób, czyli opierając muzykę o powstałe już dzieło.

1. The Dumplings - "Nie gotujemy"

Ten utwór to kwintesencja The Dumplings. Spora dawka melancholii, ciepła elektronika i pięknie wyeksponowany głos Justyny Święs. "Nie gotujemy" brzmi nowocześnie, ale jeśli chodzi o samą melodję to dość klasyczna, wręcz staromodna piosenka. Kto widział The Dumplings na żywo, wie też, że idealna do gremialnego śpiewania.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!