Top Lista

29-03-2018-15:10:02

10 najlepszych piosenek Nick Cave and the Bad Seeds

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Nick Cave & the Bad Seeds fot. Mystic Production

W kwietniu na ekrany kin - tradycyjnie na jeden dzień - wracają Nick Cave and the Bad Seeds, tym razem z koncertowym dziełem "Distant Sky". Film stanowi zapis występu zespołu w Kopenhadze. My stworzyliśmy naszą wymarzoną setlistę, a w zasadzie jej część, czyli 10 najlepszych piosenek Nick Cave and the Bad Seeds.

10. "The Weeping Song"

Niektórym pewnie trudno w to uwierzyć, ale całkiem spora grupa ludzi, w tym pisząca te słowa, poznała muzykę Nicka Cave'a dzięki MTV. Proszę sobie wyobrazić, że teledysk do "The Weeping Song" był na dość wysokiej rotacji. Można go było zobaczyć nie tylko w programach z muzyką alternatywną, ale i po prostu w dziennej ramówce. Fantastycznie zbudowany numer z wyklaskiwanym rytmem, kryształowymi dźwiękami wibrafonu i ponurymi wokalami.

9. "We No Who U R"

Liryczna, melancholia, dość delikatna piosenka. Spokojna, refleksyjna ballada w jesiennym klimacie.

Teledysk do utworu nakręcił Gaspar Noé, argentyński twórca takich filmów jak "Nieodwracalne" czy "Love".

8. "Henry Lee"

Cudowny, mroczny walczyk. Ponura kołysanka na dwa głosy - PJ Harvey i oczywiście Nicka Cave'a. Jedna z najpiękniejszych morderczych ballad. "Henry Lee" to wariacja tradycyjnej folkowej piosenki "Young Hunting" pochodzącej ze Szkocji. Wersja grupy Nick Cave and the Bad Seeds - pod względem tekstu - nawiązuje do interpretacji bluesowego wokalisty Dicka Justice'a z 1929 roku.

7. "Tupelo"

"Tupelo" to taki utwór, który po pierwszym przesłuchaniu pozostawia człowieka oniemiałego. Nie sposób przyrównać ten kawałek do czegokolwiek innego (nie tylko z repertuaru Nick Cave and the Bad Seeds). Ten narastający, złowieszczy basowy rytm wciąga niczym wir. Co ciekawe, numer opowiada o... narodzinach Elvisa Presleya podczas wielkiej burzy w mieście Tupelo, w stanie Mississippi. Kawałek zainspirowany był również tak samo zatytułowanym numerem Johna Lee Hookera.

Nagranie powstało w osławionych studiach Hansa w Berlinie, gdzie nagrywali także David Bowie i U2.

6. "Fifteen Feet of Pure White Snow"

Przerażająco aktualna pod koniec marca piosenka. No może aż tyle śniegu w Polsce nie napadało, ale jednak w niektórych miejscach niespodziewanie zrobiło się biało. Genialna dramaturgia "Fifteen Feet of Pure White Snow" skontrowana została z - wydawać by się mogło - banalnym "na na na". Całość zespolona przepięknym fortepianowym motywem.

W teledysku do "Fifteen Feet of Pure White Snow" obok członków Nick Cave and the Bad Seeds występują m.in. Jarvis Cocker, brytyjski wokalista znany z Pulp, aktor Noah Taylor, którego można kojarzyć z "Gry o tron" oraz niegdysiejszy gwiazdor popu, Jason Donovan.

5. "Dig, Lazarus, Dig!!!"

Utwór jak i cała płyta "Dig, Lazarus, Dig!!!" powstały już po odejściu z The Bad Seeds Bliksy Bargelda. Jest więcej mniej mrocznie, nie tak posępnie, za to surowo, niemal garażowo. Na pierwszy plan wysuwają się przesterowane, zgiełkowe gitary.

Numer zainspirowany jest biblijnym Łazarzem oraz sławnym iluzjonistą, Harrym Houdinim.

4. "Red Right Hand"

Utwór w przewrotny sposób nawiązujący do powieści Stephena Kinga, "Bastion". Ponadto "Red Right Hand", czyli każąca ręka Boga, to cytat z "Raju utraconego" Johna Miltona.

Drugie, trzecie, a nawet czwarte życie piosenka zyskała dzięki serialowi "Peaky Blinders". Utwór Nick Cave and the Bad Seeds nie tylko jest bowiem tematem przewodnim cyklu o klanie Shelbych, ale i doczekał się przygotowanych z myślą o telewizyjnej produkcji interpretacji w wykonaniu PJ Harvey, Laury Marling czy Iggy'ego Popa z Jarvisem Cockerem.

3. "I Need You"

Przejmująca, poruszająca, rozdzierająca piosenka. Pełna smutku, goryczy, żalu. Jak zresztą cała płyta "Skeleton Tree". Album powstał po tragicznych dla Nicka Cave'a wydarzeniach, gdy jeden z jego synów-bliźniaków, 15-letni Arthur, spadł z klifu nieopodal Brighton i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Muzycznie mamy bogato zaaranżowany, pełen dźwiękowych smaczków utwór.

2. "Loverman"

Nietypowo skonstruowany, owiany gotyckim klimatem numer. Spokojnym, stonowanym zwrotkom z eleganckim fortepianowym motywem towarzyszą pełne pasji, drapieżne gitarowe refreny. Kawałek o pożądaniu, ale z perspektywy słabego, dysfunkcyjnego człowieka.

Po numer Nicka Cave'a sięgnęła Metallica, zamieszczając cover na zestawie "Garage Inc." z 1998 roku oraz Martin Gore z Depeche Mode, który swoją interpretację zaprezentował na solowym krążku "Counterfeit" z 2003 roku.

1. "Do You Love Me?"

Wspaniały utwór. Niepokorny, nieco dziki, a jednocześnie elegancki. Połączenie dansingu z pustynnym, gitarowym rockiem. Nick Cave and the Bad Seeds w szczytowej formie. Wspaniałość pod każdym względem.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!