Top Lista

24-05-2018-17:10:04

10 najlepszych piosenek grupy ABBA

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

ABBA fot. Universal Music Polska

Tego się chyba nikt nie spodziewał. ABBA wyda nowy singel! Co prawda na piosenkę "I Still Have Faith in You" trzeba poczekać jeszcze do grudnia, ale już dziś warto zacząć odświeżać sobie największe szlagiery szwedzkiej formacji. Szczególnie, że przed nami także premiera filmu "Mamma Mia! Here We Go Again", oczywiście w rytmie przebojów zespołu ABBA.

10. "Lay All Your Love on Me"

Piosenka, która ukazała się pod koniec kariery kwartetu ABBA. W odróżnieniu do brzmień klasycznego disco z wcześniejszych lat, "Lay All Your Love on Me" ma zdecydowanie bardziej europejski i dance'owy klimat.

9. "Waterloo"

"Waterloo" zapewniło szwedzkiej formacji wygraną w konkursie Eurowizji. Był rok 1974. Zgodnie z regulaminem, piosenka powstała specjalnie na potrzeby konkursu.

Waterloo odnosi się do bitwy Napoleona w 1815 roku. Nie jest to jednak historyczny numer, lecz metafora. Kawałek opowiada bowiem o kobiecie, która poddaje się mężczyźnie i obiecuje mu miłość. Innymi słowy on jest jej Waterloo.

ABBA nagrał utwór nie tylko po angielsku, ale i po szwedzku, francusku i niemiecku.

8. "Take a Chance on Me"

Członek grupy ABBA, Björn Ulvaeus, który był zapalonym biegaczem, postanowił napisać utwór w joggingowym tempie. Tak powstało "Take a Chance on Me". Pierwotnie kawałek zatytułowano "Billy Boy".

Największe wrażenie w tym numerze robią dopracowane wokale.

7. "Mamma Mia"

Subtelne dźwięki marimby? Nawet w popowo-tanecznych hitach można czasem przemycić jakieś nieoczywiste dźwięki. Poza marimbą mamy też całkiem rockową gitarę. Mimo dość radosnego, muzycznego tonu, "Mamma Mia" to smutna piosenka o złamanym sercu.

6. "The Winner Takes It All"

ABBA kojarzona jest głównie z tanecznymi przebojami, ale kilka ujmujących ballad w dorobku też im się zdarzyło. "The Winner Takes It All" to doskonały przykład bardziej lirycznego wcielenia kwartetu. Piosenka skrywa wiele emocji i dramaturgii. Björn Ulvaeus, który był współautorem utworu, zaprzecza jakoby dotyczył jego rozwodu z wokalistką, Agnethą Fältskog. Tematem "The Winner Takes It All" jest jednak rozwód.

5. "Money, Money, Money"

Piosenka opowiada o kobiecie, która mimo ciężkiej pracy nie zarabia zbyt wiele, dlatego marzy o mężczyźnie, który otoczyłby ją finansową opieką. Mało feministyczna dziś koncepcja.

Co ciekawe, w czasie gdy powstawał ten numer muzycy zespołu ABBA byli nieprzyzwoicie bogaci.

4. "SOS"

Praca nad "SOS" nie należała do najłatwiejszych. - Kiedy nagrywaliśmy "SOS", miałyśmy z Fridą dosyć refrenu - wspomina Agnetha Fältskog. - Nie wiem, ile razy musiałyśmy go powtarzać, by zabrzmiał wystarczająco potężnie. Pod koniec dnia byłyśmy nim wyczerpane.

Piosenki zespołu ABBA często trafiają do innych artystów, niemniej przeróbka "SOS" w wykonaniu Portishead na pewno należy do najbardziej zaskakujących i ciekawych. Cover można usłyszeć w filmie "High-Rise".

3. "Dancing Queen"

Z jakiegoś powodu, większość osób kiedy myśli o grupie ABBA, w pierwszej kolejności przywołuje właśnie ten numer. W przypadku Amerykanów to dość oczywiste, gdyż "Dancing Queen" to jedyna piosenka, która w USA dotarła na szczyt listy przebojów.

Taneczny kawałek powstał pod roboczym tytułem "Boogaloo", a inspiracje twórcy czerpali m.in. z hitu disco "Rock Your Baby" George'a McCrae.

2. "Voulez-Vous"

Pewnie w dorobku grupy ABBA są większe przeboje niż "Voulez-Vous", ale dla miłośników disco i dęciaków to na pewno ścisła czołówka.

Mimo francuskiego tytułu, początkowo kawałek nosił tytuł "Amerika".

1. "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)"

Agnetha Fältskog, która w piosence pełni rolę narratorki, śpiewa o samotnej, młodej kobiecie, która marzy o romantycznym związku. Klasyczne disco, z migoczącymi, syntezatorowymi dźwiękami i w rozkręcającym biodra rytmie.

Muzycy zespołu zgodzili się, by Madonna wykorzystała sample z "Gimme! Gimme! Gimme!" i wokół nich zbudowała swój przebój "Hung Up". Królowa popu podobno musiała się mocno napracować, by uzyskać pozwolenie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: abba