Top Lista

07-06-2018-14:00:00

10 najlepszych mundialowych piosenek

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Shakira fot. Sony Music

Już tylko tydzień dzieli nas od mundialowego szaleństwa. Spekulacje na temat wyjścia z grupy/dojścia do półfinału reprezentacji Polski zostawiamy ekspertom, my natomiast pomożemy wczuć się w stadionową atmosferę i poczuć ducha futbolu z najlepszymi mundialowymi piosenkami.

10. Sportfreunde Stiller - "54, '74, '90, 2006"

Oficjalną piosenką Mundialu w Niemczech w 2006 roku było "Zeit, dass sich was dreht" Herberta Grönemeyera (gościnnie Amadou i Mariam), ale lubiącym marszowe rytmy niemieckim kibicom bardziej spodobał się utwór, którzy przygotowała formacja Sportfreunde Stiller. Trzeba przyznać, że bardziej zagrzewa do boju niż pełen dramaturgii, nieco disnejowski Herbert. Niestety, Sportfreunde Stiller nie okazali się dobrymi prorokami i w 2006 roku Niemcy nie zostali po raz czwarty Mistrzami Świata (zakończyli na 3. miejscu, pozostawiając w finale Włochów i Francuzów, w pełnej emocji rozgrywce, którą w rzutach karnych wygrała drużyna Italii).

9. Los Ramblers - "El Rock del Mundial"

Pierwszy zaakceptowany przez FIFA, oficjalny utwór Mistrzostw Świata. Był rok 1962, a Mundial organizowano w Chile. Los Ramblers to jazzowo-rockowa formacja z kraju gospodarzy. Jak na lata 60. przystało jest... rockandrollowo.

8. Vangelis - "Anthem"

W XXI wieku tak się porobiło, że nie wystarczył jeden oficjalny utwór na Mundial. Na rozgrywki w Korei Południowej i Japonii, była więc oficjalna piosenka ("Boom" w wykonaniu Anastacii), oficjalna lokalna piosenka ("Let's Get Together Now" Voices of Korea/Japan) i jeszcze jedna oficjalna piosenka ("Vamos Al Mundial", którą zaśpiewała Jennifer Pena). Vangelis, twórca m.in. muzyki do "Łowcy androidów", przygotował na imprezę z 2002 roku oficjalny hymn o mało oryginalnym tytule "Anthem". Mocno syntetyczna kompozycja odniosła wielki sukces w Japonii, gdzie uzyskała platynowy status.

7. Pitbull, Jennifer Lopez & Claudia Leitte - "We Are One (Ole Ola)"

Utwór rapera z Miami, gwiazdy popu z Bronksu oraz piosenkarki z Rio De Janeiro towarzyszył Mistrzostwom Świata z 2014 roku, które rozgrywały się w Brazylii. W efekcie dostaliśmy mieszankę hip-hopu, wielkiego popu oraz brazylijskich akcentów. Trochę szkoda, że najwięcej udziela się Pitbull.

W teledysku, inspirowanym karnawałem w Rio, z fragmentami meczów piłkarskich przeplatają się scenki, w których Pitbull, Jennifer Lopez i Cláudia Leitte śpiewają i tańczą na ulicach Brazylii.

5. Maryla Rodowicz - "Futbol"

Dziwnym zrządzeniem losu to polska Maryla Rodowicz przygotowała oficjalną piosenkę na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbywały się w 1974 roku w Niemczech. Wykonała ją też na ceremonii otwarcia. Oczywiście, nie mogło się obyć bez ludowych akcentów. W tekście Jonasza Kofty pojawia się informacja, że piłka - a jakże - jest okrągła. Za muzykę odpowiadał Leszek Bogdanowicz.

Polska reprezentacja zakończyła rozgrywki w 1974 roku na 3. miejscu, przed Brazylią.

4. Shakira - "Waka Waka (This Time for Africa)"

Najważniejsza piosenka w karierze Shakiry. Nie tylko dlatego, że przyniosła jej jeszcze większą sławę. Na planie klipu do "Waka Waka", kolumbijska gwiazda poznała swego przyszłego ukochanego, ojca jej dzieci - Gerarda Piqué (obrońcę Barcelony i reprezentacji Hiszpanii). Piosenka ewidentnie przyniosła szczęście reprezentacji Hiszpanii, która wróciła z Afryki z pucharem. Jak się w takiej atmosferze nie zakochać?

Numer powstał na bazie utworu "Zangaléwa", kameruńskiej grupy Golden Sounds. Shakira nagrała "Waka Waka (This Time for Africa)" na potrzeby Mundialu w RPA z 2010 roku.

3. New Order - "World in Motion"

Nie jest to ani oficjalny hymn, ani oficjalna piosenka żadnego z Mundialów, ale bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i najlepszych futbolowych piosenek wszech czasów. Utwór New Order miał zagrzewać drużynę Anglii do zmagań podczas Mundialu we Włoszech w 1990 roku. Synom Albionu udało się dotrzeć do półfinału, ale przegrać z RFN.

Numer sygnowany jest England New Order i zawiera wokalno-rapowy popis ówczesnego skrzydłowego reprezentacji Trzech Lwów, Johna Barnesa (wygrał on konkurs na to, kto ma dostać rapowane solo m.in. z Paulem Gascoigne'em). Współautorem tekstu jest natomiast Keith Allen, aktor, komik, muzyk, prezenter oraz ojciec Lily Allen i Alfiego Allen ("Gra o tron").

Pierwotnie "World in Motion" zatytułowano "E for England", ale Football Association bała się, że będzie to budzić skojarzenia z ecstasy.

2. Ricky Martin - "La Copa de la Vida"

Oficjalna piosenka mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji w 1998 roku. Spośród popularnych gwiazd, chyba to właśnie Ricky Martin najlepiej uchwycił piłkarską atmosferę. OK, zwrotki może trochę za bardzo rozmarzone, ale mocno rytmiczny, idealny do skandowania refren oraz zadziorne dęciaki zdecydowanie pozwalają poczuć stadionowe emocje.

"La Copa de la Vida" przyniosła szczęście gospodarzom i Francja po raz pierwszy uniosła puchar.

1.

Żadne Shakiry, Lopezowe ani Ricky Martin. Najfajniejsza futbolowa piosenka została zrealizowana w Polsce, a nagrał ją Maciej Maleńczuk z zespołem Pudelsi. Jest figlarnie, w latynoskich rytmach i z trąbkami mariachi. Numer nie powstał jednak, by zagrzewać Biało-Czerwonych do boju, lecz na otarcie łez po udziale w Mistrzostwach w Korei Południowej i Japonii w 2002 roku. Kawałek napisany jest z perspektywy rezerwowego piłkarza, który staje się bohaterem w meczu o... nic.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!