Top Lista

19-07-2018-14:00:00

8 najlepszych piosenek Billy'ego Idola

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Billy Idol fot. Archiwum Artysty

William Broad, lepiej znany jako Billy Idol, po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Koncert odbędzie się 21 lipca na 12. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Liczymy, że większość z poniższych piosenek znajdzie się w repertuarze jego show.

8. "Shock to the System"

Rozpędzony, a jednocześnie podbity wyrazistym rytmem kawałek. "Shock to the System" oryginalnie miał zupełnie inny tekst, ale po zamieszkach w Los Angeles w 1992 roku, Billy Idol postanowił napisać utwór nawiązujący do problemu przemocy policyjnej. Teledysk z cyber-glinami dopełnia przekaz.

7. "Wild Youth"

Nie zapominajmy, że Billy Idol zaczynał swą muzyczną karierę z punkową kapelą Generation X. Zespół powstał w Londynie w drugiej połowie lat 70. i przetrwał zaledwie kilka lat. Grali proste, pełne energii, gitarowe kawałki. Takie jak "Wild Youth".

6. "Dancing with Myself"

Skoro jesteśmy przy grupie Generation X, znanej też jako Gen X, to trzeba powiedzieć, że numer "Dancing with Myself" powstał gdy Billy Idol był jeszcze członkiem zespołu. Po rozpadzie kapeli, wokalista przygotował remiks piosenki i wypuścił jako solowy singel. Był to pierwszy przebój Billy'ego Idola w Ameryce, który stał się bardzo popularnym utworem w klubach.

5. "Eyes Without a Face"

Kim byłby rockowy muzyk bez kilku ballad w repertuarze? "Eyes Without a Face" to taki właśnie spokojny, klimatyczny numer, dzięki któremu Billy Idol znalazł się w top 10 listy Billboardu. Za kobiecy wokal odpowiadała ówczesna dziewczyna wokalisty, Perri Lister, która śpiewa "Les yeux sans visage" czyli "Eyes Without a Face" po francusku. "Les yeux sans visage" to nawiązanie do filmu Georges'a Franju z 1960 roku.

4. "White Wedding"

Bez wątpienia jedna z najpopularniejszych piosenek z repertuaru Billy'ego Idola, zbudowana na fajnym, nerwowym rytmie.

Billy Idol wpadł na pomysł utworu pod wpływem ślubu swojej siostry, acz sam numer jej nie dotyczy. Choć "White Wedding" to zdecydowanie anty-ślubna piosenka, ludzie często włączają ją do weselnych playlist.

Wideo, które pomogło rozpropagować kawałek nakręcił David Mallet. Wcześniej współpracował z Queen czy Davidem Bowiem. W pannę młodą wcieliła się Perri Lister, ta sama, którą słyszymy w "Eyes Without a Face".

3. "Sweet Sixteen"

Utwór oparty na prawdziwej historii. Niejaki Edward Leedskalni został dzień przed ślubem porzucony przez młodszą o 10 lat narzeczoną, Agnes Scuffs, którą nazywał pieszczotliwie Sweet Sixteen. By ją odzyskać zbudował na Florydzie Coral Castle (Koralowy Zamek) - jedną z najbardziej tajemniczych i niezwykłych budowli na świecie.

Zainspirowany historią przedstawioną w programie "In Search of..." Leonarda Nimoya, Billy Idol nagrał bardzo ładną piosenkę "Sweet Sixteen". Spokojną, liryczną, ale nie do końca balladową. Z lekko country'owym klimatem.

2. "Cradle of Love"

Kojarzycie Davida Finchera? Tego, który nakręcił "Siedem" i "Fight Club"? Ten sam gość odpowiada za szalenie popularny w latach 90., seksowny teledysk do "Cradle of Love" Billy'ego Idola. Pomysł, by Billy pojawiał się w ruchomych obrazach od pasa w górę był podyktowany koniecznością, bowiem rockman był po poważnym wypadku motocyklowym i nie mógł chodzić.

Sam numer bardzo w stylu lat 90., z wyraźnym rockowym riffem (trochę w stylu ZZ Top), ale i z mocnym fortepianowym motywem.

1. "Rebel Yell"

Bardzo przebojowy, klasyczny hardrockowy utwór, gdzie gitarowa moc miesza się z syntezatorowymi błyskami.

Tytuł "Rebel Yell" został zaczerpnięty od marki burbona, który na pewnej imprezie popijali Mick Jagger, Keith Richards oraz Ronnie Wood z The Rolling Stones. Nazwa tak się spodobała Billy'emu Idolowi, że stała się podstawą do całej piosenki.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: billy idol