Top Lista

06-09-2018-14:00:00

9 najlepszych piosenek o szkole

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Deftones fot. Warner Music Poland

Wakacje się skończyły, zaczęła się szkoła. Szkoła to wdzięczny temat dla muzyków, szczególnie rockowych. Czasem są to bezpośrednie opowieści, a często szkoła to łatwa do rozszyfrowania metafora. Na dobry początek nowego roku szkolnego, 9 piosenek o szkole.

9. Nirvana - "School"

W szkole nie jest łatwo. Powstają kliki, grupy. Jedni się lubią, inni nie. Zdaniem Kurta Cobaina podobne relacje można było zaobserwować na rockowej scenie lat 90. Surowe "School" zawiera zaledwie cztery wersy tekstu. Tyle Kurtowi wystarczyło, by skrytykować grunge'ową scenę, w tym wytwórnię Sub Pop.

8. Alanis Morissette - "You Learn"

Alanis Morissette może nie do końca śpiewa o szkole, lecz o nauce. O tym, że wszystko, czego doświadczamy w naszym życiu niesie naukę. To jednak nie powinno usprawiedliwiać złych decyzji. Fragment tekstu piosenki "You Learn" dał tytuł przełomowej płycie artystki, "Jagged Little Pill" ("Swallow it down, what a jagged little pill").

7. Red Hot Chili Peppers - "Catholic School Girls Rule"

Szkoły, jak wiemy, są różne. Są na przykład katolickie. Właśnie nastolatka z takiej szkoły zainspirowała Anthony'ego Kiedisa. 14 -latka miała ochotę na bliższe spotkanie z wokalistą Red Hot Chili Peppers. Dopiero za kulisami muzyk odkrył, ile dziewczyna ma lat. Gdyby ktoś miał wątpliwości, jaki jest wydźwięk utworu, teledysk na pewno pomoże.

6. MC5 - "High School"

High school, czyli liceum do łatwych nie należy. Dzieciaki - jak słyszymy w piosence MC5 - chcą nieco ekscytacji i trochę szaleństwa. Często wynikają z tego kłopoty.

5. Pearl Jam - "Education"

"Education" to piosenka, która nie trafiła na album "Binaural". Nagranie fani znaleźli później na kompilacji "Lost Dogs". "I'm questioning my education" - śpiewa Eddie Vedder zastanawiając się, czy aby na pewno to, czego nas uczą, co narzuca nam społeczeństwo jest właściwe.

4. Róże Europy - "Szkoła"

Trochę w podobnym tonie napisana jest piosenka Róż Europy. Szkoła to nie życie, życie to podróże i duchowe doznania. Tak można podsumować ten skądinąd znakomity, prowadzony kapitalnym gitarowym nerwem kawałek.

3. The Jacksons 5 - "ABC"

"ABC" czyli abecadło, to jedna z pierwszych rzeczy, jakich uczymy się w szkole. Jednym z autorów przeboju The Jacksons 5 był Freddie Perren, który w przeszłości był nauczycielem. Stąd zapewne szkolna metafora w piosence o... miłości.

2. Class of '99 - "Another Brick In The Wall"

Bodaj najsłynniejsza piosenka ze słowem "teachers" w tekście. W oryginalne oczywiście Pink Floyd. Numer autorstwa Rogera Watersa to sprzeciw wobec rygorystycznemu szkolnictwu. Class of '99 to mająca bardzo krótki żywot supergrupa, w której skład weszli Layne Staley z Alice in Chains, Tom Morello z Rage Against the Machine, a także Stephen Perkins i Martyn LeNoble znani z Jane's Addiction. Cover "Another Brick In The Wall" wykorzystano w filmie Roberta Rodrigueza "Oni".

1. Deftones - "Back to School (Mini Maggit)"

"Back to School" to jedna z popularniejszych piosenek Deftones, choć sami muzycy za nią nie przepadają. - "Back to School" to była pomyłka - mówił Chino Moreno. - To wyrachowany numer, który powstał tylko po to, by być singlem. Chciałem udowodnić wytwórni, że z łatwością napiszę singel.

Szkołą ponownie jest tu metaforą, a Deftones atakują zespoły, które kopiują ich brzmienie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!