Top Lista

11-10-2018-14:00:00

14 najlepszych piosenek KT Tunstall

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

KT Tunstall fot. EMI Music Poland

Nowa płyta KT Tunstall, "Wax", już w sklepach. Nim jednak oswoimy się z tym materiałem, warto przypomnieć sobie, czym, do tej pory KT Tunstall zdobyła nasze serca.

14. "Made Of Glass"

Akustyczny utwór, okraszono folkowym klimatem opowiada o kruchości życia. KT Tunstall napisała go po niespodziewanej śmierci przyjaciółki, która zmarł na raka. - Tuż przed śmiercią dała mi kryształowy wazon - wspominała wokalistka. - Dopiero później dotarł do mnie ironiczny wydźwięk tego prezentu. Jedyne, co od niej dostałam, to najbardziej krucha rzecz, jaką mam.

W realizacji piosenki brał udział amerykański multiinstrumentalista, Andrew Bird.

13. "It Took Me So Long To Get Here, But Here I Am"

Piosenka idealna do reklamy auta. Jest w niej element drogi, podążania w nieznane, przestrzeń i rytm idealny do rozpędzania się. W sumie do biegania chyba też się nadaje. - To radosna, beztroska, silna i delikatna zarazem piosenka - powiedziała KT Tunstall.

12. "Invisible Empire"

Pełna subtelności, akustyczna ballada o snuciu fantazji na temat swojego życia. KT Tunstall stworzyła utwór przed rozpadem swego czteroletniego małżeństwa z perkusistą, Lukiem Bullenem. - Napisałam ten numer nim wszystko zaczęło się psuć - wyznała artystka. - Tak wyglądało moje życie. Niby wszystko było w porządku, miałam wszystko, a jednak nie byłam szczęśliwa. Podświadomie chyba wiedziałam, co się dzieje.

W wideo widzimy wokalistkę stylizowaną m.in. na średniowieczną wojowniczkę.

11. "Fade Like A Shadow"

Żwawy singel promujący album "Tiger Suit" został wybrany przede wszystkim z myślą o amerykańskim rynku, acz nie zawojował listy Billboardu. - Może i stracę kilku starych fanów, ale myślę, że zyskam też nowych, stawiając na eksperymenty - mówiła przy okazji premiery KT Tunstall.

10. "All Or Nothing"

Zaczyna się drapieżnie, niemal ostro. Ten numer z fajnymi przesterami powstał na potrzeby francuskiego serialu "Sam". "All Or Nothing" posłużyło za piosenkę przewodnią, a także przewijało się kilka razy w telewizyjnej produkcji. Utwór znalazł się również na EP-ce "Golden State".

9. "Maybe It's A Good Thing"

KT Tunstall często bywa liryczna, ale w jej repertuarze nie brakuje bardziej energicznych utworów. "Maybe It's A Good Thing" może nie kipi energią, gdzieś tam podlany jest melancholią, ale jak pokazuje artystka, da się przy nim tańczyć.

- Uwielbiam tańczyć, nieważne jak wyglądam - mówiła wokalistka o klipie. - Chcę, by ludzie tak się właśnie poczuli słuchając całego albumu, dlatego zrobiłam coś, co sprawiało mi przyjemność.

8. "Another Place to Fall"

Jest coś eleganckiego w "Another Place to Fall". Niby proste organiczne dźwięki, tamburyno, akustyczna gitara, a jednak ten numer ma w sobie coś wyrafinowanego.

7. "Other Side of the World"

Śliczna harmonia, zwiewna melodia i momentami niezwykle kruchy wokal. Pełen melancholii utwór opowiada o trudach związku na odległość. Numer powstał na podstawie obserwacji przyjaciół KT Tunstall. - Widziałam, że byli szaleńczo zakochani w sobie, ale żadne nie chciało zrezygnować ze swego życia i w końcu uznali, że dłużej nie mogą być razem - opowiadała gwiazda.

6. "Hold On"

Piosenka do tańca? W sumie tak, jeśli ktoś umie tańczyć w kowbojkach. Lekko zachrypnięty głos KT Tunstall świetnie sprawdza się w lekko drapieżnych numerach, takich właśnie jak "Hold On".

Co ciekawe, za inspirację (głównie w warstwie lirycznej) posłużyła wokalistce jej ulubiona piosenka Boba Marleya "Judge Not". - Zanim zaczniesz kogoś oceniać, pamiętaj, że ktoś na pewno już ocenia Ciebie - powiedziała.

5. "The River"

Pierwszy singel promujący nową płytę "Wax". Klasyczne gitarowe brzmienie z odrobiną nowoczesnych ozdobników. W pracy nad materiałem wokalistkę wspierał Nick McCarthy, były gitarzysta Franz Ferdinand.

4. "Two Way" (featuring James Bay)

Piosenka z dość ostrą gitarą, nagrana w duecie z Jamesem Bayem, twórcą przebojów "Hold Back the River" i "Let It Go". - Opowiedział mi, jak chodził na moje koncerty, gdy był młody - zdradziła okoliczności współpracy KT Tunstall. - Świetnie nam się rozmawiało i wymieniliśmy się numerami. Kiedy napisałam tę piosenkę, pomyślałam, że będzie świetna jako duet, więc wysłałam mu SMS, choć wiedziałam, że jest zajęty własną karierą. Zgodził się od razu.

3. "Come On, Get In"

Szkoda, że KT Tunstall tak rzadko krzyczy. "Come On" z początku piosenki pokazuje, że ma niesamowicie seksowny, zadziorny głos. Świetny, energiczny kawałek.

2. "Suddenly I See"

Inspiracją dla KT Tunstall była Patti Smith, która zresztą posłużyła też za wzór do okładki albumu "Eye To The Telescope". - Zainspirowało mnie zdjęcie zrobione przez Roberta Mapplethorpe'a na okładce "Horses" Patti Smith. To genialne zdjęcie. Ma wszystko. Jest tajemnicze, zachęcające i przerażające.

Energiczne nagranie można usłyszeć w filmie "Diabeł ubiera się u Prady".

1. "Black Horse and the Cherry Tree"

Dziewczyna z gitarą, fajnym zachrypniętym głosem i czerwonymi ustami. To musiało zadziałać. Pierwszy duży przebój KT Tunstall to oparta na fajnym rytmie, lekko folkowa piosenka z bluesowym odchyleniem.

- To metafora dobra i zła - tłumaczyła w rozmowie z pismem "The Guardian" KT Tunstall. - Pewnego lata byłam w Grecji i jeździłam motorynką, kiedy nagle zobaczyłam konia, który się zerwał i szalał po gaju oliwnym. Wyglądało to apokaliptycznie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!