Top Lista

18-10-2018-14:00:00

10 najlepszych piosenek Lady Gagi

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Lady Gaga i Bradley Cooper fot. Universal Music Polska

Kobieta zmienną jest. Nawet jeśli nie każda, to Lady Gaga na pewno. Artysta zaskakuje nowym image\'em i muzyką z filmu "Narodziny gwiazdy". Zaskakiwała jednak już wielokrotnie. Dowody poniżej.

10. "Applause"

Utwór w electropopowym stylu opowiada o fanach i o tym, jak ich aplauz dodawał Lady Gadze sił. - Zdałam sobie sprawę, że to reakcje fanów mnie nakręcały - wspominała artystka. - Wyłam z bólu i nie wiedziałam, co się ze mną dzieje. Miałam zawroty głowy i koszmarne bóle, ale w tym stanie przez rok dawałam koncerty. Nie chciałam bowiem zawieść swoich fanów. Myśl o pozostawieniu 50 tysięcy rozczarowanych dzieciaków, łamała mi serce. Wychodziłam więc każdego wieczora na scenę aż do dnia, kiedy nie mogłam chodzić.

Gaga przeszła później operację biodra.

9. "Paparazzi"

Może nie do końca ballada, ale zdecydowanie jedno z bardziej stonowanych nagrań z początków działalności Lady Gagi. - To utwór o kilku różnych rzeczach, m.in. o moich wątpliwościach (czy chcę sławy czy miłości). To także próba uwiedzenia paparazzi, by mnie pokochali. O mediach, które się sprzedają. To również piosenka miłosna do aparatu fotograficznego, ale i do sławy oraz miłości.

W teledysku, który zrealizował Jonas Åkerlund, Lady Gaga wystąpiła u boku szwedzkiego aktora, Alexandra Skarsgårda znanego z serialu "Czysta krew".

8. "Alejandro"

Inspiracją dla tej piosenki był przebój zespołu ABBA, "Fernando". Dziennikarze doszukiwali się także wpływów Ace of Base czy Madonny. We wstępie utworu wykorzystano fragment opartej na węgierskim czardaszu kompozycji "Csárdás" w wykonaniu włoskiego skrzypka, Vittorio Montiego.

W kontrowersyjnym, artystycznym wideo z religijnym wydźwiękiem, widzimy Lady Gagę np. jako zakonnicę, z tym, że w czerwonym, lateksowym habicie. Za kamerą stanął ceniony fotograf mody, Steven Klein. - Religijne symbole nie miały mieć negatywnego nacechowania - tłumaczył reżyser. - Reprezentują rozdarcie postaci między mrocznymi siłami tego świata a zbawieniem duszy.

7. "Telephone" (feat. Beyoncé)

Lady Gaga napisała "Telephone" z myślą o Britney Spears. Kiedy jednak autorka przeboju "Toxic" odrzuciła numer, Gaga postanowiła zachować go dla siebie, a później do pomocy zaprosiła Beyoncé.

W trwającym ponad 9 minut wideo można zobaczyć tzw. Cipkowóz (Pussy Wagon) znany z filmu "Kill Bill Vol. 1". Quentin Tarantino pożyczył artystce auto na potrzeby teledysku, który wyreżyserował Jonas Åkerlund.

6. "Born This Way"

Utwór z elementami disco, przypominający nieco "Express Yourself" Madonny traktuje o miłości i równości, z szczególnym akcentem położonym na rasę i seksualność. - Napisałam ten numer w 10 minut - wspominała później gwiazda. - To magiczna piosenka z ważnym przesłaniem. Kiedy napisałam ten utwór, jakby otwarły się jakieś kreatywne wrota i kolejne piosenki zaczęły przychodzić mi do głowy. To było niczym niepokalane poczęcie.

Kawałek spotkał się z krytyką Latynosów i Azjatów, którym nie podobało się użycie niektórych słów określających przedstawicieli tych społeczności.

Tytuł "Born This Way" został zainspirowany gejowskim przebojem disco z 1977 roku "I Was Born This Way" Carla Beana.

5. "Bad Romance"

Klubowy kawałek z wyraźnym bitem, mocną, elektroniczną produkcją oraz elementami niemieckiego techno. Nad brzmieniem czuwał RedOne. - Byłam w Rosji, a potem w Niemczech, spędziłam trochę czasu we Wschodniej Europie - opowiadała o piosence wokalistka. - Mają tam świetną niemiecką scenę house-techno, więc chciałam nieco poeksperymentować z takim brzmieniem. Postanowiłam porzucić lata 80., więc refren jest w klimacie lat 90.

Lady Gaga dodała, że to piosenka o zakochaniu się w najlepszym przyjacielu.

Wideo nakręcił Francis Lawrence znany ze współpracy z Britney Spears, Janet Jackson czy Gwen Stefani. Na koncie ma także film "Jestem legendą" z Willem Smithem. - Chciałam pokazać siłę kobiecego charakteru - opowiada o klipie Gaga. - Pokazać: "To jest moja tarcza, to jest moja broń, to moje poczucie sławy, to mój potwór".

4. "Poker Face"

Synthpopowy kawałek o damsko-męskich relacjach przedstawiony poprzez analogię do gry w pokera. - Miałam chłopaków, których kręcił alkohol, seks i hazard, chciałam więc napisać utwór, który by im się spodobał – tłumaczyła Lady Gaga.

Numer zawiera sample z piosenki "Ma Baker" Boney M.

3. "Look What I Found"

Lady Gaga nie do poznania. Nie tylko wizualnie. Popowy numer w klasycznym wydaniu, z wysmakowaną produkcją, znakomicie ukazujący wokalne możliwości Lady Gagi. Piosenka z soundtracku do filmu "Narodziny gwiazdy" Bradleya Coopera. Obraz trafi do polskich kin 30 listopada.

2. "The Lady Is a Tramp"

Lady Gaga w wyjątkowo eleganckim wydaniu. Piosenka, która zapoczątkowała współpracę Lady Gagi i Tony\'ego Bennetta. Nowa wersja musicalowego szlagieru powstała na potrzeby płyty "Duets II" sędziwego wokalisty. Zachęceni tą kooperacją artyści nagrali później razem cały album, "Cheek to Cheek".

- Widzę w Gadze rodzaj teatralnego geniusza - mówił o swej koleżance Bennett. - Jest szalenie kreatywna i płodna. Myślę, że może być amerykańskim Picasso. Będzie tak wielka jak Elvis Presley.

1. "Perfect Illusion"

Piosenka z drapieżnym, niemal rockowym charakterem. Idealna na festiwale czy do śpiewania pełną piersią. Utwór pomógł napisać znany z psychodeliczno-rockowej formacji Tame Impala, Kevin Parker, a w realizacji udział wzięli również Mark Ronson ("Uptown Funk") oraz znany ze współpracy z Justinem Bieberem ("Sorry"), BloodPop.

Wideo kręcono m.in. na pustyni w Kalifornii.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: lady gaga