Top Lista

06-12-2018-14:00:00

10 najlepszych piosenek Phila Collinsa

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Phil Collins fot. Warner Music Poland

Phil Collins wciąż żyje, ma się dobrze i przyjeżdża do Polski. Nie mamy więc wyjścia, musimy przypomnieć najlepsze piosenki tego znakomitego wokalisty, pianisty i perkusisty.

10. "I Missed Again"

Jak wiele piosenek z płyty "Face Value", tak i "I Missed Again" nawiązuje do rozstania Phila Collinsa z jego pierwszą żoną, Andreą Bertorelli. W pierwotnej wersji numer nosił tytuł "I Miss You, Babe", a tekst był znacznie smutniejszy. Collins ostatecznie postawił na wariant humorystyczny w stylu Basila Fawlty, bohatera komediowego serialu "Hotel Zacisze".

Wyjątkowy charakter nagraniu nadają dźwięki saksofonu i innych dęciaków.

9. "One More Night"

Jedna z wielu piosenek o miłości w repertuarze Phila Collinsa. Tym razem podmiot liryczny prosi, by ukochana dała mu jeszcze jedną szansę. Zdaniem muzyka, to optymistyczny, pełen nadziei numer.

Podstawą nagrania są miękkie, lekko błyszczące syntezatorowe dźwięki. Zaczątkiem był rytm, który artysta wymyślił bawiąc się automatem perkusyjnym. - Słowa "one more night" po prostu do niego pasowały, reszta poszła bardzo szybko - wspominał Collins w wywiadzie dla "Playboya".

"One More Night" można usłyszeć w filmie "Kolor pieniędzy" z Tomem Cruise'em i Paulem Newmanem w roli głównej.

8. "Sussudio"

- To efekt improwizowania z tekstem - wspominał Phil Collins w cyklu "Storytellers". - Czasem zdarza się, że to, co napiszesz nic nie znaczy. Tak właśnie było w tym przypadku. Ustawiłem automat perkusyjne, dodałem jakieś akordy i nagle z moich ust wyszło "sus-sussudio". To był czas, kiedy jeszcze tańczyłem i wiedziałem, że to fajny rytm. Zacząłem szukać jakiegoś podobnego słowa, ale nie znalazłem, więc wróciłem do "sussudio".

Do "sussudio" Collins dopisał tekst o młodzieńczej miłości, inspirując się zauroczeniem swej ośmioletniej wówczas córki.

Choć Phil nie przepada za tą piosenką, nawet po latach przyznaje, że ma znakomitą sekcję dętą.

7. "Take Me Home"

Znacznie tekstu "Take Me Home" nie jest tak oczywiste, jakby się wydawało. Nie jest to bowiem piosenka o tęsknocie za domem, lecz opowieść o pacjencie szpitala psychiatrycznego. Za inspirację posłużyła powieść "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya.

Co ciekawe, w chórkach udzielają się Sting i Peter Gabriel.

W teledysku widzimy Phila Collinsa w różnych miastach m.in. w Londynie, Moskwie, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio czy Sidney.

Hiphopowa grupa Bone Thugs-n-Harmony wykorzystała sample "Take Me Home" w swoim nagraniu "Home". Zdołali też namówić Phila Collinsa do udziału w klipie.

6. "I Wish It Would Rain Down"

Phil Collins jak mało kto ma dar do pisania naprawdę ładnych, niebanalnych ballad. "I Wish It Would Rain Down" została ślicznie zaaranżowana, okraszona bogatym instrumentarium i pięknymi chórkami. Dodatkowo melancholijny klimat pomógł stworzyć grający na gitarze Eric Clapton. Collins żartował, że to utwór o panu pogodynce, który chce, by jego prognozy się w końcu sprawdziły, ale naprawdę to smutna opowieść o rozpadzie związku.

W fabularyzowanym wideo wystąpił amerykański aktor Jeffrey Tambor ("Bogaci bankruci", "Transparent").

5. "Easy Lover"

Wiele razy w swej karierze Phil Collins flirtował z R&B, na którym się wychował. Doskonałym przykładem jest piosenka "Easy Lover" nagrana z Philipem Baileyem znanym z soulowo-funkowej formacji Earth, Wind & Fire. Z klipu wynika, że panowie się świetnie bawili podczas współpracy.

Zgrabny utwór z popową aranżacją, zaśpiewany przez dwa świetne głosy. Efekt? Numer jeden na listach przebojów m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Holandii.

4. "I Don't Care Anymore"

Zdominowany przez perkusyjny rytm, pełen dramaturgii utwór. Mroczniejsze oblicze Phila Collinsa, a także eyśmienita perkusja i popis wokalny. Artysta w tekście wyraża swą frustrację związaną z rozwodem z Andreą Bertorelli.

3. "Another Day in Paradise"

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek w repertuarze Phila Collinsa. Numer z ważnym przesłaniem, traktujący o problemach bezdomnych.

- Zaczęło się od partii na pianinie - opowiadał artysta na łamach "The New York Timesa". - Zacząłem grać, włączyłem zapis i pomyślałem, że zacznę śpiewać. W jakiś sposób, przyszły mi do głowy słowa "She calls out to the man on the street". Nie było więc tak, że siadłem z postanowieniem, by napisać piosenkę o bezdomnych.

2. "Against All Odds (Take a Look at Me Now)"

Wspaniała miłosna piosenka z nieoczywistą dynamiką i kapitalnie budowaną dramaturgią. Fortepianowa ballada ze smyczkowymi ornamentami trafiła do filmu "Przeciw wszystkim" ("Against All Odds"), w którym wystąpił Jeff Bridges. O skomponowanie piosenki poprosił Phila Collinsa reżyser, Taylor Hackford. Collins napisał ten numer pracując nad płytą "Face Value", ale że na początku mu się nie podobał, został w szufladzie.

"Against All Odds (Take a Look at Me Now)" nominowane było do Oscara, ale przegrało z "I Just Called To Say I Love You" Steviego Wondera.

1. "In the Air Tonight"

Jeśli komuś "In the Air Tonight" przypomina trochę "I Don't Care Anymore", to jest na właściwym tropie. Przy obydwu piosenkach Philowi Collinsowi towarzyszyły podobne emocje. Artysta był wkurzony i sfrustrowany w związku z niełatwym rozwodem.

W 1985 roku Phil Collins zaśpiewał i zagrał przebój "In the Air Tonight" na obydwu dobywających się tego samego dnia koncertach Live Aid w - Londynie i Filadelfii. Było to możliwe dzięki różnicy czasu, dobrej organizacji oraz wycofanemu już z produkcji samolotowi Concorde.

Absolutna czołówka największych perkusyjnych motywów w historii muzyki popularnej.


autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!