Top Lista

13-12-2018-14:00:00

10 najlepszych piosenek Josha Grobana

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Josh Groban fot. Warner Music Poland

Wzruszenia i uniesienia. Tego na pewno nie zabraknie 18 grudnia w Tauron Arenie, gdy na scenie krakowskiej hali pojawi się Josh Groban. Na repertuar artysty łączącego klasyczny śpiew z muzyką pop składają się przede wszystkim poruszające ballady. Szykuje się więc pełen emocji wieczór, do którego warto przygotować się już teraz.

10. "Remember When It Rained"

Piosenka "Remember When It Rained", razem z "You Raise Me Up", pomogła płycie "Closer" dotrzeć na szczyt zestawienia Billboardu. Josh Groban wykonał tę inspirującą balladę podczas gali American Music Awards w 2004 roku.

9. "Brave"

Nagranie wyróżnia rytmiczne, dość energiczne gitarowe brzmienie, choć oczywiście nie brakuje też charakterystycznych dla Josha Grobana klasycznych, smyczkowych aranżacji. Numer, który otwiera album "All The Echos", miał za zadanie łączyć nowe ze starym, jasność z mrokiem i wszystko, co wybrzmiewa w ludzkiej duszy.

8. "Higher Window"

W napisaniu piosenki Joshowi Grobanowi pomógł Dan Wilson z grupy Semisonic. - Z miłosnymi piosenkami jest tak, że wydają się ckliwe i tandetne, ale kiedy się zakochujesz, choć przez lata byłeś cynikiem, nagle zaczynają nabierać sensu - opowiadał wokalista. - Kiedy pisałem "Higher Window" nie byłem w nastroju na miłosną piosenkę, ale chciałem opowiedzieć o niedoskonałych chwilach. Happy end nie jest dla mnie wyznacznikiem zakochania, ale właśnie te niedoskonałe momenty, w których pozostajemy zauroczeni drugą osobą.

7. "Evermore"

"Evermore" powstało z myślą o disnejowskiej produkcji "Piękna i Bestia". W filmie nagranie wykonuje odtwórca tytułowej Bestii, Dan Stevens. Zainspirowana broadwayowskimi musicalami ballada pojawia się również na napisach końcowych. - "Evermore" słyszymy w momencie filmu, gdy Bestia decyduje się pozwolić Belle odejść do ojca - wyjaśnia autor kompozycji, Alan Menken. - Robi to z miłości, choć wie, że przez to zaklęcie, które na niego rzucono, nie zostanie odwrócone.

6. "Bring Him Home"

Na swej siódmej płycie, "Stages", Josh Groban sięgnął po klasyki z broadwayowskich musicali. "Bring Him Home" pochodzi z jednej z najsłynniejszych muzycznych scenicznych produkcji - z "Nędzników".

5. "Below the Line"

Choć Josh Groban kojarzy się przede wszystkim ze wzruszającymi popowymi piosenkami i musicalowymi balladami, ma w repertuarze również bardziej energiczne numery. Jednym z nich jest zbudowany na latynoskich rytmach "Below the Line". - Nie pomożemy sobie, nim nie zaczniemy pomagać innym - mówi o przesłaniu piosenki Groban. - Rzadko sięgam po tematy społeczne czy polityczne, ale czułem, że to będzie inspirująca piosenka.

4. "99 Years" (with Jennifer Nettles)

Jennifer Nettles, którą Josh Groban zaprosił do nagrania "99 Years" to amerykańska gwiazda country, znana z duetu Sugarland. Nic dziwnego, że w piosence pojawiają się elementy country. Numer promuje najnowszą płytę Grobana, "Bridges". To piosenka o tym, jak chłopak poznaje dziewczynę i nagle świat dookoła przestaje istnieć i nic się nie zmienia przez kolejnych 99 lat.

3. "Believe"

Jeszcze jedna filmowa piosenka w dorobku Josha Grobana. Utrzymany w zimowym, świątecznym klimacie utwór "Believe" pochodzi z animacji "Ekspres polarny". Numer trafił również na wersję deluxe gwiazdkowego albumu Grobana, "Noël".

2. "To Where You Are"

Natchniony, uduchowiony utwór, który rozpoczął karierę Josha Grobana. Artysta wykonał numer w świątecznym odcinku serialu "Ally McBeal", w którym zresztą wystąpił gościnnie.

Współtwórcą piosenki "To Where You Are" jest Richard Marx, który zasłynął przebojem "Right Here Waiting".

1. "You Raise Me Up"

Fortepianową balladę oryginalnie skomponował irlandzko-norweski duet, Secret Garden. Josh Groban spopularyzował utwór nagrywając w 2003 roku jego cover. Nad brzmieniem nagrania utrzymanego w musicalowo-celtyckim klimacie czuwał David Foster. Pełna dramaturgii wersja Grobana dotarła na 1. miejsce listy adult contemporary Billboardu i pozostała na szczycie przez sześć tygodni. Singel pokrył się platyną.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!