Top Lista

27-12-2018-14:00:00

10 najlepszych zimowych piosenek nie o świętach

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Tori Amos fot. Sony BMG

Zima w tym roku dość kapryśna. Przez chwilę mamiła śniegiem, ale już gdzieś sobie poszła. Na szczęście można zimę wyczarować muzyką, ociekając jednak od radosnych gwiazdkowych przebojów. Oto 10 najlepszych zimowych piosenek, które nie opowiadają o świętach.

10. The Bangles - "A Hazy Shade of Winter"

Cover piosenki duetu Simon & Garfunkel. Wersja żeńskiej formacji okazała się zdecydowanie większym przebojem niż oryginał. To także jeden z największych hitów The Bangles, obok "Walk Like An Egyptian" i "Eternal Flame". - Nie było łatwo - opowiadała gitarzystka Vicki Peterson. - Oryginał grany był na 12-strunowej akustycznej gitarze, więc niełatwo było wymyślić nowy riff, który jednocześnie byłby fajny i inny niż pierwowzór. Uznałyśmy, że najlepiej będzie stworzyć coś bardziej rockowego.

Piosenka opowiada o poszukiwaniu ideału i o tym, jak czas mija i coraz trudniej spełnić marzenia.

The Bangles nagrały "A Hazy Shade of Winter" na potrzeby filmu "Mniej niż zero" z 1987 roku. W jednej z głównych ról wystąpił Robert Downey Jr.

9. Agnieszka Chylińska - "Zima"

Taneczno-melancholijny utwór, w którym Agnieszka Chylińska fantazje o żarliwej miłości. Numer pochodził z pierwszej popowej płyty wokalistki, "Modern Rocking". Zima jest tu metaforą chłodu i obojętności w związku.

8. U2 - "White As Snow"

Choć melodia piosenki U2 jest luźno oparta na kolędzie "O Come, O Come, Emmanuel", w żadnej mierze nie jest to świąteczny numer. Utwór z albumu "No Line on The Horizon" opowiada o żołnierzu umierającym w śniegu, w Afganistanie. Akustyczna ballada skupia się na jego ostatnich myślach. - Byłem zmęczony pisaniem tekstów w pierwszej osobie, więc wymyśliłem różne postaci - policjanta, ćpuna czy właśnie żołnierza służącego w Afganistanie - opowiadał Bono.

7. Kate Bush - "Snowflake"

"Snowflake" to delikatna, fortepianowa ballada z 10. albumu Kate Bush, "50 Words for Snow". - Od dawna nosiłam się z pomysłem zimowej płyty - opowiadała przed premierą angielska wokalistka. - Zaczęłam myśleć o śniegu. Ten temat wydał mi się szalenie fascynujący. To niezwykłe zjawisko. Kiedy oglądasz płatek śniegu pod mikroskopem masz przed sobą niesamowitą, piękną rzecz. I podobno nie ma dwóch jednakowych płatków śniegu.

Nagranie "Snowflake" powstało też z myślą o synu Kate Bush, 13-letnim wówczas Bertiem, który był jeszcze przed mutacją i śpiewał w chórze. - Podobało mi się połączenie tych dwóch kwestii - podróży płatka śniegu i wysokiego głosu mojego syna, który wkrótce miał przeminąć - mówiła artystka.

6. Aurora - "Winter Bird"

Pełna przenośni piosenka o wracaniu z wyimaginowanego świata do rzeczywistości. - Czasem trzeba sobie przypomnieć, co znaczy żyć - tłumaczy Aurora. - To niełatwa, podstępna sytuacja, gdy zapominasz o powodach, dla których żyjesz.

Jednocześnie w utworze artystka opowiada o zagrożeniach wynikających z wszechobecnej technologii. - To, co nie ma serca, nie może dać nam miłości i prawdziwego szczęścia.

"Winter Bird" to niezwykle organiczny, chłodny numer, ogrzany wyłącznie głosem Norweżki.

5. Anita Lipnicka - "Winter Song"

Liryczna, lakoniczna piosenka o miłości, która przebrzmiała. Namalowany przez Anitę Lipnicką zimowy krajobraz jest przepiękny, ale oznacza koniec płomiennego uczucia.

4. The Rolling Stones - "Winter"

Mimo, iż utwór nosi tytuł "Winter", powstał na Jamajce. - Stonesi byli na Jamajce i rozmyślali o tym, jak wygląda zima na drugiej półkuli - wspominał Bill Janovitz, autor książki "Rocks Off: 50 Tracks That Tell the Story of the Rolling Stones".

Zaczęło się od Micka Jaggera jammującego na gitarze. Wokalista The Rolling Stones stworzył tę rockową balladę z Mickiem Taylorem. Co ciekawe, w nagraniu nie wziął udziału Keith Richards.

3. The Cure - "Pictures of You"

"Pictures of You" nie ma nic wspólnego ze świętami, nie jest to nawet piosenka o zimie, ale użyte w nagraniu dzwoneczki i teledysk w śniegu sprawiają, że piosenka The Cure jednoznacznie kojarzy się z zimą.

Inspiracją dla Roberta Smitha był esej Myry Poleo "The Dark Power of Ritual Pictures". Po przeczytaniu tekstu, wokalista The Cure zniszczył wiele zdjęć i domowych nagrań wideo, by odciąć się od przeszłości. Kilka dni później żałował tej decyzji.

2. Tori Amos - "Winter"

Piosenka o ojcu Tori Amos, niespełnionych aspiracjach i marzeniach. - Był czas, kiedy myślałam, że byłam zbyt młoda, by nie móc odnaleźć wejścia do swego magicznego świata - wyjaśniała wokalistka na łamach magazynu "Rolling Stone". - Zauważyłam jednak, że wielu nastolatków czuje, że już nie ma tam wstępu. Nie wiedzą jak wrócić do swego magicznego świata - starając się dorosnąć, musieli się bowiem od niego odciąć.

Delikatne fortepianowe dźwięki sprawiają, że piosenka brzmi bardzo zimowo.

1. Nick Cave and the Bad Seeds - "Fifteen Feet of Pure White Snow"

Jest coś w dźwiękach fortepianu, co przywołuje skojarzenia z zimą i padającym śniegiem. Nie inaczej jest w przypadku "Fifteen Feet of Pure White Snow". Dla jednych to utwór o bogu, dla innych o kokainie. Pierwszą interpretację wydaje potwierdzać się gospelowa konstrukcja nagrania.

Wideo kręcone było siedzibie partii komunistycznej w Kazachstanie. Gościnnie w klipie pojawiają się m.in. Jarvis Cocker z Pulp i Jason Donovan.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!