Top Lista

21-02-2019-14:00:00

9 najlepszych ballad Lady Gagi

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Lady Gaga i Bradley Cooper fot. Universal Music Polska

Świat pokochał "Shallow", najnowszy przebój Lady Gagi. Delikatna, wzruszająca piosenka wielu zaskoczyła, tymczasem słynąca z tanecznych numerów gwiazda już wcześniej miała w dorobku kilka pięknych ballad.

9. "Speachless"

Lekko rockowa ballada, którą Lady Gaga napisała dla ojca. Piosenką próbowała nakłonić tatę, by zajął się chorym sercem. Ostatecznie uległ namowom córki i przeszedł operację. - Byłam w trasie, kiedy mama zadzwoniła i powiedziała mi, że tata jest chory - opowiadała wokalistka. - Nie mogłam przerwać koncertów i byłam załamana. Napisałam "Speachless" po licznych rozmowach telefonicznych, które z nim odbyłam. Tata dzwonił do mnie po kilku drinkach, a ja nie wiedziałam, co mu powiedzieć. Bałam się, że go stracę i że nie będzie mnie przy nim.

8. "Brown Eyes"

Pełna uroku piosenka z wyraźnym fortepianowym i gitarowym motywem. Trochę w stylu Queen, czego Lady Gaga nie ukrywała. Nie do końca ballada, ale przyjemnie powłóczysty utwór.

7. "Dope"

Smutna piosenka, w której Lady Gaga śpiewa o swym uzależnieniu i swych demonach. Nad brzmieniem nagrania czuwał specjalizujący się w rocku i hip-hopie producent Rick Rubin (Slayer, Beastie Boys). - Pojechali do studia w Santa Monica i od razu między nimi zaskoczyło - mówił inny producent, White Shadow. - Myślę, że dobrze jej się pracowało z Rickiem. To świetna piosenka, a on był idealny do niej.

6. "Your Song"

Piosenka Eltona Johna, którą Lady Gaga nagrała na album "Revamp: Reimagining the Songs of Elton John & Bernie Taupin". Fortepianowa ballada w wykonaniu wokalistki stał się bardzo popularna w japońskich rozgłośniach radiowych.

5. "Million Reasons"

Lekko country'owa ballada, w której Lady Gaga śpiewa o zakończonym związku. Smutny numer gwiazda napisała z artystką z Nashville, Hillary Lindsey (znaną ze współpracy z Carrie Underwood). - Siedziałyśmy na kanapie i zastanawiałyśmy się, dlaczego ci wszyscy faceci są tacy - opowiada Gaga. - Mój ojciec, chłopak, wszyscy mężczyźni w moim życiu dali mi milion powodów, by od nich odejść. Tymczasem potrzebowałam jednego porządnego mężczyzny, przy którym mogłabym zostać, tymczasem dostawałam miliony takich, od których musiałam odejść.

Podobno bezpośrednią inspiracją dla Lady Gagi było jej rozstanie z Taylorem Kinneyem.

4. "Joanne" (piano version)

Joanne była ciotką Lady Gagi, która zmarła bardzo młodo, w wieku zaledwie 19 lat. Ojciec wokalistki, brat Joanne, bardzo przeżył jej śmierć. - Nagrywając tę płytę, próbowałam go zrozumieć, a także pojąć dlaczego kocham mężczyzn, którzy są kowbojami - wyjaśniała gwiazda. - Na tym albumie zastanawiam się na wszystkimi związkami w swoim życiu. To nie jest jednak smutna płyta. Po prostu, pokazuję na niej swoje kobiece oblicze.

Joanne to także drugie imię Gagi, która naprawdę nazywa się Stefani Joanne Angelina Germanotta.

Piosenka "Joanne" powstała w dwóch wersjach. Podstawowa została zaaranżowana na akustyczną gitarę, później artystka przygotowała też wersję z fortepianowym akompaniamentem.

3. "But Beautiful"

O tym, że Lady Gaga potrafi nagrywać piękne piosenki w pełni przekonaliśmy się za sprawą jej duetów z Tonym Bennetem. Co prawda miała już na koncie kilka ballad, ale dopiero płyta z ikoną amerykańskiego popu, "Cheek to Cheek", ujawniła zupełnie inne, bardziej wrażliwe i muzykalne oblicze Lady Gagi.

Tony Bennett po raz pierwszy nagrał "But Beautiful" w 1975 roku.

2. "Til It Happens To You"

Utwór "Til It Happens To You" pochodzi z dokumentu "Pole walki" ("The Hunting Ground"), w którym poruszono problem gwałtów na amerykańskich uniwersytetach. Numer wykorzystano w jednej z kluczowych scen, której celem było ukazania bólu na skutek napaści seksualnej.

Wokalistka napisała numer z Diane Warren. - Kiedy przyniosłam jej mój szkic, była to bardzo ponura ballada - wspomina Warren. - Gaga postanowiła zrobić z tego epicką piosenkę.

Utwór nominowany został do Oscara, ale przegrał z bondowskim numerem "Writing's On The Wall" w wykonaniu Sama Smitha.

1. "Shallow"

Tegoroczny oscarowy faworyt. Duet Lady Gagi i Bradleya Coopera z filmu "Narodziny gwiazdy". Ale to już każdy wie. Nie każdy może natmoast wie, że przebój pomógł napisać m.in. Mark Ronson. Początkowo miała to być piosenka wyłącznie dla Ally, czyli bohaterki obrazu, którą gra Gaga. - Nie myślałem o tym, że ten utwór stanie się częścią fabuły, wątkiem na parkingu i ważną, piękną sceną - wyjaśnia Ronson. "Shallow" już wyróżniono Złotym Globem i Grammy.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Lady Gaga