Top Lista

04-07-2019-14:00:00

9 najlepszych piosenek Marka Knopflera

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Mark Knopfler fot. Universal Music Polska

Mark Knopfler już wkrótce odwiedzi nasz kraj. Uznany gitarzysta i wokalista znany z Dire Straits w Krakowie promować będzie solowy album "Down The Road Wherever". - Moje piosenki są stworzone do wykonywania na żywo - przekonuje artysta. Nie przeczymy, ale w oczekiwaniu na występ, proponujemy nasze ulubione utwory Marka Knopflera.

9. "Border Reiver"

Pełna subtelności i ciepłych dźwięków piosenka w celtyckim klimacie. Szybkie, skoczne tempo melodii fajnie kontrastuje ze spokojnym śpiewem.

8. "Boom, Like That"

Utwór o... fastfoodach, a szczególności sieci McDonald's. Marka Knopflera zainspirowała historia Raya Kroca, współtwórcy imperium McDonald's. Gitarzysta napisał piosenkę po przeczytaniu autobiografii biznesmena.

Jeden z dwóch solowych singli Marka Knopflera, który dotarł do top 40 brytyjskiej listy przebojów.

7. "Good On You Son"

Bardziej dynamiczna i wesoła brzmieniowo propozycja w solowym repertuarze Marka Knopflera. Za sprawą aranżacji na tamburyno i saksofon, trochę w klimacie Bruce'a Springsteena Kawałek promuje jego najnowsze dzieło "Down the Road Wherever".

Numer o Angliku mieszkającym w USA, któremu brakuje angielskiego piwa i jedzenia.

6. "Sailing to Philadelphia"

Tytułowy utwór z drugiej solowej płyty Marka Knopflera. Do nagrania gitarzysta i wokalista zaprosił Jamesa Taylora, znanego z takich hitów jak "Fire and Rain" czy "You've Got a Friend". Pełna nostalgii ballada, okraszona charakterystyczną gitarą Knopflera i brzmieniami Americany.

5. "Traper Man"

Utwór o traperze tak naprawdę jest metaforą branży muzycznej. - To piosenka o tym, jak stary wyga reaguje, kiedy młodzi przychodzą i mówią mu, co ma robić - wyjaśnia artysta.

Niespieszna piosenka z miejscem na gitarowe popisy Marka Knopflera.

4. "Wherever I Go"

Fortepianowo-gitarowa ballada nagrana w duecie z australijską wokalistką, Ruth Moody. - Natrafiłem na Ruth, gdy usłyszałem jej zespół The Wailin' Jennys - wspominał artysta. - Bardzo podobało mi się ich brzmienia, a potem odkryłem, że Ruth nagrywa też solowe płyty i są one piękne. W jej głosie jest coś niebiańskiego. Słychać, że jest szczera i autentyczna.

Poza krystalicznym głosem Ruth w piosence wyróżnia się też melancholijny saksofon, na którym zagrał Nigel Hitchcock (znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak Tom Jones, Wet Wet Wet, Ray Charles czy Robbie Williams).

3. "Going Home: Theme of the Local Hero"

Ilustracyjny temat zamykający ścieżkę muzyczną do filmu "Biznesmen i gwiazdy" ("Local Hero"). Soundtrack cieszył się większym uznaniem niż kinowe dzieło. Wydawnictwo zapewniło Knopflerowi nominację do BAFTA. Gościnnie w jednym z utworów - "The Way It Always Starts" - pojawił się Gerry Rafferty.

Utwór "Going Home" wybrzmiewa przed każdym rozgrywanym na własnym stadionie meczu Newcastle United F.C. - klubu, którego kibicem jest Mark Knopfler.

2. "Beryl"

Utwór zainspirowany twórczością jednej z ulubionych pisarek Marka Knopflera, Beryl Bainbridge. - Beryl Bainbridge był wspaniałą autorką, co wiele osób wie - tłumaczy gitarzysta. - Była też pełną kompleksów, pracującą dziewczyną z Liverpoolu. W tamtym czasie twórcy bez wykształcenia byli po macoszemu traktowani przez wydawców.

"Beryl" dość mocno przypomina klasyczne nagrania Dire Straits za sprawą specyficznej dynamiki i oczywiście gitary. - Jest w tym coś z "Sultans Of Swing" - nie ukrywał artysta.

1. "What It Is"

Największy solowy przebój Marka Knopflera. Kawałek, którym muzyk składa hołd Edynburgowi. W utworze przeplatają się folkowe i klasyczne rockowe elementy. Całość ani zbyt energiczna, ani nadto spokojna, za to pełna ciepła i harmonii.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!