Top Lista

10-10-2019-14:00:00

11 najlepszych piosenek Piotra Cugowskiego

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Piotr Cugowski fot. Sony Music

Piotr Cugowski okrągłe, 40. urodziny świętował, wydając pierwszą solową płytę. Dołączając się do życzeń, podsumowujemy chwilami zaskakującą twórczość wokalisty, celowo pomijając dokonania zespołu Bracia.

11. Ania Iwanek & Pati Sokół feat. Piotr Cugowski - "Miasto"

Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Miasto 44" Jana Komasy. Na potrzeby soundtracku dzieła o Powstaniu Warszawskim Piotr Cugowski dołączył do Ani Iwanek i Pati Sokół. Fortepianowa ballada pełna jest dramaturgii, a dopełniona została iście hollywoodzkim, smyczkowym aranżem.

10. Seweryn Krajewski feat. Andrzej Piaseczny i Piotr Cugowski - "Dym"

Piotr Cugowski ma na koncie rozmaite, niejednokrotnie zaskakujące kooperacje. Kojarzony raczej z mocnym rockowym repertuarem zespołu Braci, bez problemu odnajduje się również w bardziej lirycznym popowym materiale. O ile współpraca Krajewskiego z Piasecznym jest bardziej niż naturalna, zaproszenie Cugowskiego mogło niektórych zdziwić.

9. Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski - "Pani ze snów"

Piotr Cugowski nagrywał z bratem Wojtkiem, ale i z ojcem, Krzysztofem. Tata i syn połączyli siły - i swe mocne głosy - w akustycznym kawałku zrealizowanym na potrzeby serialu "Drogi wolności".

Autorem muzyki jest Piotr Mikołajczak, słowa napisali Andrzej Ciborski i Stanisław Krzemiński.

8. White Appice Mendoza Iggy feat. Piotr Cugowski - "Guardian of Your Heart"

Kolejna ballada, choć tym razem nieco ostrzejsza, szczególnie w drugiej części. Taki skład jednak zobowiązuje. Zespół stworzyli bowiem wokalista Doogie White (Rainbow, Michael Schenker, Yngwie Malmsteen), perkusista Vinny Appice (Black Sabbath, Heaven & Hell, DIO), na basie Marco Mendoza (Thin Lizzy, Whitesnake) oraz 15-letni wówczas polski gitarzysta Iggy Gwadera. Gościnnie, wspólnie z White'em w "Guardian of Your Heart" zaśpiewał właśnie Piotr Cugowski.

7. Jan Bo feat. Piotr Cugowski - "Zawsze można dalej"

No to jeszcze mocniej i ostrzej. O swej solowej płycie Jan Bo (czyli Borysewicz znany z Lady Pank) mówił, że to rockowo-bluesowy sznyt w najbardziej soczystej postaci. "Zawsze można dalej" to jak najbardziej reprezentatywny kawałek, a głos Piotra świetnie pasuje do takiej stylistyki.

6. Piotr Cugowski - "Życia mała garść"

Piotr Cugowski wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, który odbył się 3 czerwca 2012 w Opolu. Wokalista postanowił zmierzyć się z utworem "Życia mała garść". Na scenie towarzyszyła mu orkiestra pod batutą Adama Sztaby, dzięki której lekko rockowa ballada zmieniła się w elegancką, wytworną pieśń.

5. Leash Eye feat. Piotr Cugowski - "Trucker Song"

Rozpędzony, amerykańsko brzmiący rock and roll. Kąsające riffy, gęste brzmienia na wokalu gościnnie Piotr Cugowski. Ówczesny wokalista Leash Eye, Sebastian Pańczyk, był podobno fanem głosu Piotra, dlatego zaproponował mu współpracę. Cugowskiemu spodobał się wysłany przez kapelę numer, więc przy okazji pojawił się w studiu i dograł swoje partie.

4. Endefis feat. Piotr Cugowski - "Taki będę"

O ile udział Piotra Cugowskiego w nagraniu rock-metalowej kapeli to żadna niespodzianka, tak współpraca z warszawską ekipą hiphopową, to już spore zaskoczenie. Spokojnie, Piotr Cugowski nie rapuje, ale robi to, co umie najlepiej czyli śpiewa mocnym, głębokim głosem.

3. Marek Jackowski feat. Piotr Cugowski - "Przychodzisz odchodzisz"

Trzy dni przed nagłą śmiercią (18 maja 2013 roku) Marek Jackowski ukończył nagrania jak się okazało ostatniej solowej płyty. Poza Piotrem Cugowskim na albumie zaśpiewali także Anna Maria Jopek, Anna Wyszkoni, Maciej Maleńczuk czy Muniek Staszczyk.

"Przychodzisz odchodzisz" to doskonale znane brzmienie gitary, alternatywny sznyt, nieco nowoczesnych smaczków i silny głos.

2. Piotr Cugowski - "Zostań ze mną"

Pop-rockowy numer z dość elegancką aranżacją. Utwór opowiada o miłosnej relacji. Nie zawsze prostej, często uwikłanej w trudne momenty. Zawsze jednak wartej pielęgnowania. Autorem tekstu jest sam Piotr Cugowski, za muzykę odpowiada wspólnie z Jarosławem Chilkiewiczem.

W teledysku przedstawiona jest historia kobiety i mężczyzny, którzy każdy na swój sposób przeżywają samotność. Za krótkimi historiami pokazanymi w teledysku stoi proste, ale zarazem bardzo aktualne przesłanie: że miłość do innych, mimo że często okupiona jest bólem, może burzyć konflikty i problemy, którymi obrośnięci jesteśmy na co dzień.

1. Piotr Cugowski - "Kto nie kochał"

Pełna emocji ballada opowiadająca o ludzkich uczuciach. Piosenka dotarła na szczyt radiowych list przebojów. Fabularyzowany, przedstawiający rożne poruszające historie klip do utworu obejrzano już ponad 18 milionów razy.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!