Top Lista

21-11-2019-14:00:00

12 najlepszych piosenek Iron Maiden

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Iron Maiden fot. EMI Music Poland

Iron Maiden to heavymetalowa potęga i legenda. Kapela od 40 lat pozostaje w czołówce ciężkiego grania, zdobywając wciąż nowych fanów za sprawą m.in. takich szlagierów, jak te przedstawione poniżej.

12. "Wasted Years"

Podobno jedna z najbardziej mainstreamowych piosenek Iron Maiden, co nie zmienia faktu, że fani ją kochają. - Grałem Steve'owi Harrisowi inne rzeczy i przez przypadek zagrałem ten numer - wspomina autor piosenki Adrian Smith. - Zapytał, co to było. Powiedziałem, że to bardzo komercyjne i raczej mu się nie spodoba, ale było wręcz przeciwnie.

Jedyny kawałek z albumu "Somewhere in Time", w którym nie słychać syntezatorów.

Utwór powstał po długiej trasie i częściowo traktuje o tęsknocie za domem oraz poczuciu wyobcowania.

Kawałek początkowo miał nosić tytuł "Golden Years", ale muzycy nie chcieli, by mylono go z utworem Davida Bowiego.

11. "Seventh Son of The Seventh Son"

Znakomite, majestatyczno-progresywne, wielowątkowe nagranie trwające blisko 10 minut. Tytuł i tekst zainspirowane zostały powieściami science fiction Orsona Scotta Carda, a cała tak samo zatytułowana płyta jest w zasadzie concept albumem.

10. "Aces High"

Jeden z wielu rozpędzonych klasyków Iron Maiden z oldschoolowo, hardrockową linią basu. Numer opisujący bitwę lotniczą z perspektywy pilota. Na koncertach oraz w teledysku kawałek poprzedza przemówienie Winstona Churchilla.

Utwór częściowo został zainspirowany tak samo zatytułowanym filmem ("Asy przestworzy") z 1976 roku z Malcolmem McDowellem i Christopherem Plummerem w rolach głównych.

9. "Be Quick or Be Dead"

Dynamiczny, zadziorno-kąśliwy, bardzo szybki kawałek o politycznych i ekonomicznych skandalach, o których rozpisywały się gazety na początku lat 90. Mowa na przykład o aferze Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Działający w 70 krajach bank upadł, mając 18 miliardów dolarów zadłużenia wobec swoich klientów.

8. "Hallowed By Thy Name"

Bez wątpienia jeden z klasyków Iron Maiden i jeden z najczęściej granych na żywo numerów Iron Maiden. Mroczne nagranie opowiada o skazańcu czekającym na egzekucję. Ciężko nie docenić dramaturgii i sposobu, w jaki zbudowano utwór, od powolnego wstępu, przez mocny i ciężki środek, po pędzący fragment instrumentalny spuentowany wokalnym popisem Bruce'a Dickinsona.

7. "2 Minutes to Midnight"

Jednym z wielu atutów muzyki Iron Maiden jest jej walor edukacyjny. Piosenki heavymetalowej kapeli często inspirowane są literaturą czy też wydarzeniami historycznymi. Ciekawym przykładem jest utwór "2 Minutes to Midnight", który odnosi się do Zegara Zagłady (Doomsday Clock). Północ z tytułu oznacza zagładę ludzkości, a liczba minut – stopień zagrożenia. Muzycznie mamy do czynienia z klasycznym dość surowym heavy.

6. "The Number of The Beast"

Do powstania "The Number of The Beast" nie przyczyniła się ani książka, ani zamiłowanie do historii, lecz film, a dokładnie "Omen II". Po obejrzeniu horroru, Steve Harris miał koszmar i tak powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych metalowych szlagierów. Piosenkę otwiera cytat z Apokalipsy św. Jana, który deklamuje aktor Barry Clayton. W intro słyszymy z kolei jeden z najbardziej imponujących wrzasków Bruce'a Dickinsona.

5. "The Evil That Man Do"

Moim zdaniem nie "Wasted Years" jest najbardziej mainstreamową piosenką Iron Maiden, lecz właśnie "The Evil That Man Do", a to za sprawą wyjątkowo chwytliwego, melodyjnego i tak naprawdę ładnego refrenu. Całość zbudowana na charakterystycznym galopującym rytmie.

Tytuł nawiązuje do "Juliusza Cezara" Wiliama Szekspira, do słów Marka Antoniusza skierowanych do Rzymian.

Klip powstał w The Forum w Inglewood, w stanie Kalifornia.

4. "Bring Your Daughter To The Slaughter"

Choć utwór nie był często puszczany w brytyjskim radiu, dotarł na szczyt UK Charts i dotąd jest to jedyny numer 1 Iron Maiden w tym zestawieniu. Twórcą jest Dickinson, który nagrał piosenkę do filmu "Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów" (i dostał za nią anty-Oscara, czyli Złotą Malinę). Dopiero po premierze horroru i soundtracku, Iron Maiden zrealizowali swoją wersję.

3. "Run To The Hills"

Mocny rytm, galopada i potężny refren sprawiły, że "Run To The Hills" to dziś klasyk. Był to pierwszy singel z Bruce'em Dickinsonem na wokalu i pierwszy w dorobku zespołu, który dotarł do top 10 brytyjskiej listy przebojów. Tym razem tematem piosenki jest konflikt między europejskimi osadnikami a rdzennymi Amerykanami.

2. "The Trooper"

Utwór otwiera z najbardziej rozpoznawalnych riffów nie tylko w dorobku Iron Maiden, ale i heavy metalu w ogóle. Za sprawą idealnego do chóralnych zaśpiewów "oooOooOOOoo", piosenka należy do koncertowych faworytów fanów kapeli. Tekst odnosi się do Wojny krymskiej między Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim oraz do wiersza o szarży Lekkiej Brygady podczas bitwy pod Bałakławą autorstwa Alfreda Tennysona.

1. "Fear of The Dark"

Fantastyczny, niebanalny pod względem kompozycji oraz dramaturgii, złożony numer, który stanowi kwintesencję stylu Iron Maiden. Utwór o paranoi otrzymał nominację do Grammy, ale przegrał z "I Don't Want To Change The World" Ozzy'ego Osbourne'a.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!