Top Lista

19-03-2020-14:00:00

10 najlepszych piosenek Alanis Morissette

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Alanis Morissette fot. Sony Music

Była głosem pokolenia, a w pewnym filmie nawet była bogiem. Na koncie ma 7 statuetek Grammy i ponad 33 miliony sprzedanych płyt. Ta najważniejsza, "Jagged Little Pill", w tym roku obchodzi 25-lecie. W naszym zestawieniu jednak utwory także z innych albumów.

10. "Guardian"

- Napisałam ten utwór kilka miesięcy po tym, jak urodził się mój syn, wiec tak naprawdę niewiele pamiętam - opowiadała Alanis Morissette. - Zbudowaliśmy studio w domu, więc biegłam tam i do dziecka, bo chciałam mieć czas na karmienie.

Utwór opisuje zmianę, jaka artystka przeszła po ślubie z raperem Mario "MC Souleye" Treadwayem i urodzeniu dziecka.

9. "Everything"

Delikatna ballada z klasycznym rockowym brzmieniem. Kawałek z płyty "So-Called Chaos" oraz filmu "Sprzedawcy 2". Klip powstał na podstawie identycznego wideo do piosenki "Bonito" hiszpańskiej grupy Jarabe de Palo. Wokalista formacji pojawia się na początku teledysku i obcina Alanis włosy.

8. "Reasons I Drink"

Pierwsze nagranie po 8 latach przerwy. Pełen emocji, rytmiczny kawałek z fortepianowo-smyczkową aranżacją. Napisany z Michaelem Farrellem (Morrissay, Macy Gray) i wyprodukowany przez Aleksa Hope'a (Troye Sican, Ben Platt, Tove Lo).

7. "Uninvited"

Fortepianowa, okraszona orientalnymi elementami i orkiestrową aranżacją ballada, która trafiła na soundtrack do filmu "Miasto Aniołów" z Nicolasem Cage'em i Meg Ryan w rolach głównych.

6. "You Learn"

Utrzymany w spokojnym tempie, częściowo gitarowy, częściowo elektroniczny kawałek. Inspiracją było powiedzenie "Żyj i ucz się". - Napisałam ten utwór, kiedy czułam się osamotniona po przeprowadzce do Los Angeles - opowiadała Alanis Morissette podczas "VH1 Storytellers". - Po raz pierwszy skupiałam się na negatywach, choć całe życie uczono mnie, by koncentrować się na pozytywach, a takie problemy jak zdezorientowanie czy depresję zamiatać pod dywan albo ignorować. Tak właśnie powstało całe "Jagged Little Pill".

5. "Hand In My Pocket"

Utwór o wielu, czasem przeczących sobie emocjach, które pojawiają się w tym samym czasie. - Kiedy mnie zapytasz, jak się teraz czuję, pewnie podam 16 różnych emocji - przyznała artystka. - Rzadko czuję jedną rzecz. Pomyślałam więc, że to opiszę.

4. "Head Over Feet"

- Kiedy związek jest zdrowy, najczęściej uznajemy, że nie ma w nim tyle pasji, że nie jest seksowny - tłumaczyła Morissette o okolicznościach powstania "Head Over Feet". - Tymczasem ja zdałam sobie sprawę, że taki związek jest bardziej seksowny niż ten, w którym jest mnóstwo dramatów.

3. "Thank You"

Morissette napisała "Thank You" po półtorarocznej przerwie, którą zrobiła sobie od muzyki, po bardzo intensywnym czasie związanym z promocją swej przełomowej płyty "Jagged Little Pill". - Musiałam napisać "Thank You", by wyrazić jak ekscytujący a zarazem jak przerażający był to czas - wyjaśnia gwiazda.

W teledysku wokalistka wystąpiła naga. - Kręciliśmy przez dwie noce z rzędu w Los Angeles - mówiła. - Było dość zimno. Musieliśmy użyć kawałka lateksu, ponieważ jeśli w Ameryce jesteś całkiem goły na ulicy, możesz trafić do więzienia.

2. "You Oughta Know"

Piosenka pełna kobiecego i rockowego gniewu. Podmiotem lirycznym jest mężczyzna, który zranił Alanis. Gwiazda nigdy nie ujawniła o kogo chodzi, choć krążyły plotki, iż bohaterem jest aktor Dave Coulier. - Byłam przerażona i zdruzgotana - wspominała wokalistka. - Łatwiej było mi być złą, pełną gniewu, czerpać siłę z tego gniewu niż być załamaną, wystraszoną kobietą leżącą na podłodze.

W nagraniu udział wzięli Flea z Red Hot Chili Peppers oraz Dave Navarro z Jane's Addiction/Red Hot Chili Peppers.

1. "Ironic"

Jeden z największych i najważniejszych utworów lat 90. Hymn kobiet i soundtrack życia ówczesnych nastolatków. W piosence Alanis śpiewa o różnych sytuacjach przedstawionych w sposób ironiczny. Wywołało to pewną debatę na temat rozumienia ironii, gdyż wokalistka użyła tak zwanej ironii sytuacyjnej.

Początkowo Morissette niekoniecznie była przekonana do "Ironic" i nawet nie chciała zamieścić nagrania na albumie. - Glen (Ballard - współtwórca) upierał się, że to świetny numer - wspominała artystka w rozmowie z "Entertainment Weekly". - Machnęłam więc ręką i zgodziłam się, bo już zdarzało mi się mylić.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!