Top Lista

22-10-2020-14:00:00

12 najlepszych piosenek AC/DC

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

AC/DC fot. Sony BMG

To już pewne, w 2020 roku stała się przynajmniej jedna dobra rzecz - AC/DCwrócili. Mistrzowie klasycznych riffów, eksperci od eksplodującego rocka znów dają czadu.

12. "Shoot to Thrill"

Przez lata dziwiło mnie, że piosenki AC/DC nie pojawiają się nagminnie w filmach sensacyjnych. Owszem były wyjątki, jak chociażby "Big Gun" w "Bohaterze ostatniej akcji", ale zasadniczo, bez szału. Po rozum do głowy poszli ludzie z Marvela. Pełne rockowej adrenaliny "Shoot to Thrill" wyeksponowano w jednej ze scen w obrazie "Iron Man 2" (a także w produkcjach "The Avengers" i "Iron Man").

11. "Moneytalks"

Czy Angus Young może zastąpić George\'a Washingtona? Na początku lat 90. okazało się, że jak najbardziej! Gdy muzycy AC/DC promowali swoją płytę "The Razor\'s Edge", w trakcie wykonywania pochodzącego z niej utworu "Moneytalks" na publiczność zrzucane były tysiące jednodolarowych banknotów. Jak się okazało fałszywych, gdyż z wizerunkiem lidera kapeli. Angus Bucks to tylko fajny dodatek do tego przebojowego kawałka.

10. "T.N.T."

W utworze, a w zasadzie na całej płycie "High Voltage", muzycy AC/DC próbowali uchwycić klimat swych koncertów. Wpadli więc na genialny w swej prostocie pomysł i po jednym z występów po prostu weszli do studia.

9. "Whole Lotta Rosie"

Bon Scott słynął ze słabości do kobiet i uciech z nimi, a także z tego, że szczególnie wybredny nie był. Tytułowa Rosie to mocno krągła kobieta z Tasmanii, z którą wokalista przeżył jedną upojną noc w Freeway Gardens Motel w Melbourne. Na koncertach zespołowi towarzyszy dmuchana podobizna kochanki.

8. "Let There Be Rock"

Dzikie, surowe, zadziorne granie. Utwór przedstawiający historię narodzin rock and rolla w iście biblijnym stylu. Podobno AC/DC grali ten numer na wszystkich koncertach od 1978 roku, często rozbudowując "Let There Be Rock" o solo, które Angus Young potrafił rozciągać do 20 minut.

- Pamiętam, że podczas sesji jeden ze wzmacniaczy dosłownie eksplodował - wspominał Angus nagrywanie piosenki.

7. "You Shook Me All Night Long"

Pierwszy singiel z Brianem Johnsonem w roli wokalisty. Inspiracją dla nowego frontmana były amerykańskie dziewczyny, które z kolegami z AC/DC widzieli na Bahamach, gdzie nagrywali "Back In Black". Numer powstał dość szybko, na bazie riffu i wersu "Shook Me All Night Long". - Nadal uważam, że to jeden z najwspanialszych rockandrollowych riffów, jakie słyszałem w życiu - powiedział Johnson.

Podczas koncertu VH1 Divas Las Vegas w 2002 roku Celine Dion wykonała cover "You Shook Me All Night Long" w duecie z Anastacią.

6. "The Jack"

Nie zapominajmy, że AC/DC to nie tylko rasowy, siarczysty rock, ale i kawał smakowitego bluesa. "The Jack" to bodaj najpopularniejsza piosenka o chorobie wenerycznej.

5. "Thunderstruck"

Numer z tak spektakularnym początkowym riffem po prostu musiał otworzyć album "The Razor\'s Edge" z 1990 roku. Przełożyło się to również na popularność nagrania, gdyż to jeden z najpopularniejszych singli w dorobku AC/DC.

- Zaczęło się od pewnej sztuczki na gitarze - opowiada Angus Young o przeboju z 1990 roku. - Zagrałem to Malcolmowi, a on zaraz powiedział, że ma do tego rytm. Z tego zrobiliśmy całą piosenkę. Bawiliśmy się z nią około miesiąca zanim wszystko było na swoim miejscu. Jeśli chodzi o tekst, po prostu szukaliśmy dobrego tytułu. Thunder fajnie pasowało do nas.

Co ciekawe, "Thunderstruck" to także tytuł filmu z 2004 roku, w którym pięciu fanów australijskiego kwintetu zawiera pakt, że gdy umrze pierwszy z nich, pozostali pochowają go w pobliżu grobu Bona Scotta.

4. "For Those About to Rock..."

Szczególna kompozycja AC/DC - zaczyna się od spokojniejszego intro, a w jej finałowej fazie otrzymujemy armatnie wystrzały. Inspiracją dla tego artyleryjskiego zabiegu był podobno... ślub księcia Karola i lady Diany. Tam również nie zabrakło armatniej kanonady. Rozpoczynany tym kawałkiem longplay "For Those About to Rock We Salute You" był ostatnim wyprodukowanym przez Mutta Lange\'a, który wcześniej zadbał także o brzmienie płyt "Highway To Hell" i "Back In Black".

3. "Hells Bells"

Mroczny, złowieszczy, a jednocześnie majestatyczny numer. Dźwięk dzwonu, który otwiera piosenkę nie pochodził z komputerowych zasobów rozmaitych efektów dźwiękowych. Muzycy chcieli mieć na płycie prawdziwy dzwon. Najpierw padło na Carillon and War Memorial Museum w Leicestershir, ale brzmiał za słabo. Muzycy zamówili więc tonowy dzwon z brązu, ale ludwisarz nie wyrobił się na czas przed sesją i zaproponował, że nagra dźwięki z pobliskiego kościoła - to jednak też nie wypadło za dobrze. Ostatecznie panowie z AC/DC postanowili wykorzystać dzwon, który był dla nich produkowany i z mobilnym studiem, z 15 mikrofonami, udali się do fabryki.

2. "Highway to Hell"

- To piosenka o czasie spędzonym w autobusie w drodze z Melbourne czy Sydney do Perth - trwa to wieki - wyjaśniał Brian Johnson. - Kiedy słońce zachodzi na Zachodzie, wygląda jak wielka ognista kula. Po drodze nie masz nic do roboty, poza masturbacją i grą w karty, i tak Bon wymyślił tekst.

Był to pierwszy singiel AC/DC, który trafił na listę przebojów w USA. Piosenka bardzo pomogła wypromować cały tak samo zatytułowany album, który rozszedł się w Stanach w nakładzie przekraczającym 7 milionów egzemplarzy.

1. "Back In Black"

Jeden z największych, najbardziej rozpoznawalnych, po prostu klasycznych riffów w historii muzyki. Riff, który Malcolm Young miał długo przed nagraniem utworu i którego często "używał" jako rozgrzewki. Podstawą dla piosenki był sam tytuł "Back in Black", wokół którego napisano resztę tekstu.

Utwór ukazał się 5 miesięcy po śmierci Bona Scotta i, podobnie jak reszta płyty "Back In Black", jest hołdem dla wokalisty. Brian Johnson, który zajął miejsce za mikrofonem, swym pełnym emocji, charakterystycznym głosem, między innymi za sprawą tej piosenki, z miejsca zjednał sobie fanów AC/DC.

Album "Back in Black" z 1980 roku sprzedał się w nakładzie około 50 milionów egzemplarzy,

Beastie Boys, bez zgody AC/DC, wykorzystali sample "Back In Black" w utworze "Rock Hard" z 1985 roku.

W maju 2020 roku astronauci przygotowywali się do startu na kapsuły Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną właśnie przy dźwiękach "Back In Black".

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: ac/dc