noc żywych bębnów 2018 w Łodzi

Koncert noc żywych bębnów 2018 w Łodzi - 16-06-2018

Koncert noc żywych bębnów 2018 w Łodzi

Harouna Dembele , CBB ENSEMBLE , COCODJEMBÉ , Afrikos Bugnai , Sophie Sabar , Sellou Blagone , Benkadi Bordeaux

16.06.2018 20:00

Łódź(Łódzkie) - Klub Wytwórnia


NOC ŻYWYCH BĘBNÓW 2018

Z wielką radością zapraszamy Was na największy tegoroczny festiwal afro w Polsce: Noc Żywych Bębnów – na 15-lecie City Bum Bum!!!

Bilety: 35 zł (w przedsprzedaży), 40 zł (w dniu koncertu)
bilety@wytwornia.pl
ALBO
City Bum Bum (tel: 504151670)

Po ubiegłorocznej Nocy Żywych Bębnów, w czasie której doszło do historycznego występu Famoudou Konate, najstarszego żyjącego mistrza djembe, w tym roku pragniemy zaprezentować mistrzów i mistrzynie tzw. drugiej i trzeciej generacji wirtuozów muzyki afrykańskiej; nie jest też przypadkiem, że szczególny akcent przypadnie w udziale kobiecej sile i energii. Zapowiada się bez wątpienia najciekawsza i najbardziej różnorodna Noc Żywych Bębnów ze wszystkich dotychczasowych edycji!

Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi znany już polskiej publiczności wielki mistrz bębnów z Burkina Faso, Harouna Dembele, nazywany przez wielu współczesnym “królem djembe”. Urodzony w kulturalnej stolicy Bobo Djoulaso w rodzinie griotów, artysta od najmłodszych lat inicjowany był w grę na tradycyjnych instrumentach kultury Mandinka i kształtowany na strażnika artystycznego dziedzictwa Afryki Zachodniej. W 1994 r. został pierwszym solistą legendarnej formacji "Yelemba d'Abidjan" z Wybrzeża Kości Słoniowej. Po rozwiązaniu grupy w 2004 r. stworzył własny zespół: "Troupe Parissi", do którego zaprasza utalentowanych artystów z Burkina Faso i z Wybrzeża Kości Słoniowej. Od tego czasu, jako niekwestionowany mistrz djembe, występuje i naucza na całym świecie. Harouna Dembele to obecnie jeden z najbardziej pożądanych i rozchwytywanych djembefola na świecie.

Tym, kim dla bębnów afrykańskich jest Dembele, tym dla współczesnego tańca afro pozostaje inny znamienity gość tegorocznego festiwalu, Sellou Nadege Blagone. Artystka od wczesnych lat inicjowana w tradycyjną kulturę Wybrzeża Kości Słoniowej dołączyła w młodym wieku do Narodowego Baletu Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie stała się pierwszą tancerką występującą w legendarnych maskach Zaouli i Flali, aby wkrótce pełnić również funkcję asystentki pierwszego cheoreografa zespołu. Po przyjeździe do Europy Sellou Blagone miała okazję współpracować na scenie z takimi tuzami sceny afro, jak Papa Wemba czy Salif Keita i szybko wzbogaciła swój warsztat o nowe inspiracje, takie jak: taniec współczesny, afro-jazz, hip-hop i wiele innych elementów. Sellou jest obecnie jedną z najciekawszych tancerek nurtu afro, o czym świadczą zaproszenia na warsztaty, jakie spływają do niej z całego świata: od Japonii po Amerykę Południową. W jej warsztatach tanecznych grają zawsze wielcy mistrzowie djembe.

Równie ekscytująco i wspaniale przedstawia się pierwszy w Polsce występ prawdziwego objawienia, jakim są dwie artystki młodszego pokolenia, które już zostały okrzyknięte przez wielkich afrykańskich muzyków mianem przyszłości kultury. Mowa o siostrach: Melissie i Ophelii Hie, które pochodzą z muzyczno-tanecznej rodziny z Burkina Faso, choć urodziły się w Bordeaux we Francji. Melissa Hie – wirtuozka djembe i fenomenalna tancerka w jednej osobie oraz Ophelia Hie – wirtuozka pentatonicznego balafonu i bębnów basowych dundun są pięknym przykładem tego, w jaki sposób młodzi ludzie afrykańskiej diaspory mogą kultywować swoje dziedzictwo integrując się z innymi kulturami. Założony przez siostry zespół Benkadi Quartet łączy tradycyjną muzykę Burkina Faso z elementami hip-hop'u, jazzu czy drum'n'bass.

Innym arcyciekawym gościem Nocy Żywych Bębnów 2018 będzie pochodząca z Holandii Sophie Sabar, tancerka i antropolożka, która poświęciła swoje życie tradycyjnemu senegalskiemu tańcowi sabar wywodzącemu się z grupy etnicznej Wolof i stała się bodaj jedyną białą kobietą na świecie traktowaną jako mistrzyni tej artystycznej formy. Wykorzystując swoje wykształcenie i olbrzymie doświadczenie Sophie jest zarazem unikatową nauczycielką tańca sabar i potrafi w przystępny dla ludzi z Europy sposób wyjaśnić niuanse tej zachwycającej i złożonej sztuki.

W czasie tegorocznej Nocy Żywych Bębnów przedstawimy też wykonawców polskiej i zagranicznej sceny afro: i tak w czasie sobotniego galowego koncertu zaprezentują się grupy CocoDjembe i Nandaloo z Trójmiasta, a piątkowy koncert w klubie “Żarty Żartami”, będący rozgrzewką przed sobotnim finałem otworzy litewska grupa Afrikos Bugnai.

Warsztaty/Workshops: 16-17 czerwca/June, City Bum Bum, Project Salsa (info poniżej / info below)