Koncert Karoliny Cichej "JIDYSZLAND. PIEŚNI ŻYDOWSKIE Z PODLASIA" w Wałczu

Bilety na koncert Karoliny Cichej "JIDYSZLAND. PIEŚNI ŻYDOWSKIE Z PODLASIA" w Wałczu - 13-04-2024

Koncert Karoliny Cichej "JIDYSZLAND. PIEŚNI ŻYDOWSKIE Z PODLASIA" w Wałczu

Karolina Cicha

13.04.2024 18:00

Wałcz(Zachodniopomorskie) - Wałeckie Centrum Kultury


Wałeckie Centrum Kultury zaprasza na koncert Karoliny Cichej "JIDYSZLAND. PIEŚNI ŻYDOWSKIE Z PODLASIA".
Sala widowiskowa WCK, 13 kwietnia, godz. 18.00, bilety 30 zł

Koncert odbywa się w ramach Dni Kultury Żydowskiej, które zaplanowane zostały w dniach 12-14 kwietnia 2024 r.

Płyta „JIDYSZLAND” to kompozycje inspirowane kulturą żydowską powstałe do tekstów poetyckich. Cicha rozwinęła tu wątek kultury żydowskiej rozpoczęty na płycie „Wieloma językami” poświęconej językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego. Poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje, współtworzone z Piotrem Domagalskim, złożyły się na osobną całość. Podstawowy skład zespołu brzmieniowo przypomina skład okołojazzowego czy rockowego power trio wzbogaconego o instrumenty etniczne, takie jak baglamas czy akordeon. „Jidyszland” otwiera solowa wersja utworu „Białystok majn hejm”. Wydanie wzbogacone jest o polską transkrypcję oraz pełne tłumaczenie tej pieśni. Jako bonus track umieszczona została „Rebeka” – utwór żydowskiego poety Andrzeja Własta, jedyny utwór w języku polskim.

Karolina Cicha – wokal, akordeon, pianino, sampler
Piotr Domagalski – gitara basowa, kontrabas
Witek Wilk – perskuja

KAROLINA CICHA
Jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Jej płyty „Tany” (2020) oraz „Sad” (2022) uzyskały nominacje do Fryderyka w kategoriach Muzyka Świata i Muzyka Korzeni.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od poetyckich koncertów solowych i teatru „Gardzienice”. W 2009 roku Cicha zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Wraz z singlem „Miłość bez jutra” znalazła się na płycie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tego debiutu – podążając w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej – wydała kilka płyt, m.in: „Wieloma językami” poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; „Jidyszland” poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz; „Płyta tatarska” czy „Karaimska mapa muzyczna” – w których Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów i Karaimów polskich; czy ostatnia „Sad” będąca połączeniem folku z muzyką elektroniczną.



Powiązane