Baltic Neopolis Orchestra + Tango Argentino w Szczecinie

Koncert Baltic Neopolis Orchestra + Tango Argentino w Szczecinie - 02-10-2016

Koncert Baltic Neopolis Orchestra + Tango Argentino w Szczecinie

Baltic Neopolis Orchestra , Emanuel Salvador , Marcelo Nisinman

02.10.2016 18:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Zamek Książąt Pomorskich


Sala ks. Bogusława X (wejście B z dużego dziedzińca)
Bilety: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy

Marcelo Nisinman (Argentyna) – bandoneon
Baltic Neopolis Orchestra
Emanuel Salvador – koncertmistrz

W programie:
Marcelo Nisinman - Hombre Tango na bandoneon i orkiestrę smyczkową
Astor Piazzolla - Four Seasons of Buenos Aires (aranż. Nisinman)
Astor Piazzolla - Oblivion (aranż. Nisinman)
Marcelo Nisinman - 4 am Tango

Koncert zorganizowano w ramach projektu Województwa Zachodniopomorskiego Morze Kultury.

Jeżeli ktoś się urodził w Buenos Aires, został kompozytorem i bandeonistą, to nazywa się, no tak, Astor Piazzolla. Ale to nie jest jedyna prawidłowa odpowiedź - ktoś taki może się też nazywać Marcelo Nisinman. Właśnie mamy okazję gościć go w Polsce, na koncercie, podczas którego Marcelo Nisinman będzie wykonywał utwory swego najsłynniejszego krajana, ale również zaprezentuje własne kompozycje. Podobnie jak Piazzolla czerpie ze źródeł muzyki argentyńskiej, podobnie jak Piazzolla postanowił zostać kompozytorem operowym; ale nie jest tylko wierną kopią wielkiego rodaka, który rozsławił imię Argentyny na całym świecie. O swoistych cechach twórczości muzycznej Marcela Nisinmana przekonają się wszyscy, którzy zechcą posłuchać tego niezwykłego występu.

Urodzony w Buenos Aires w 1970 roku Marcelo Nisinman to bandeonista, kompozytor i aranżer. Nisinman jest uznanym na świecie solistą, grającym wraz z orkiestrami oraz biorącym udział w festiwalach na całym świecie. Wśród muzyków, z którymi występował, znajdują się: Gidon Kremer, Gary Burton, Fernando Suarez Paz, Assad Brothers oraz Philadelphia Orchestra dyrygowana przez Charlesa Dutoit. Jako solista grał z WDR Big Band pod batutą Vince Mendozy, a także z Arpeggione Chamber Orchestra oraz Philharmonic Orchestra of Belgrad.
Jako kompozytor czerpie inspiracje z własnych, argentyńskich korzeni. Pomimo wyraźnych wpływów muzyki typowej dla Buenos Aires, jego oryginalny styl odbiega od tradycji Musica Portena. Spektrum komponowanej przezeń utworów jest bardzo szerokie, tworzył np. dla orkiestry symfonicznej czy kwartetu smyczkowego. W 2004 roku skomponował swą pierwszą operę „Señor Retorcimientos”.
W 2009 roku wraz z klarnecistą Chen’em Halevi stworzył własny kwartet (w którego skład wchodzi także fortepian i kontrabas) o nazwie Tango Factory, wykonujący między innymi utwory samego Nisinmana, Astora Piazzolli i Kurta Weilla.

Baltic Neopolis Orchestra, laureat Fryderyka 2015 w kategorii „album roku muzyka kameralna”, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków.

Orkiestra Baltic Neopolis założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę miasta Szczecin. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.
Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Royal Opera House w Londynie).
Muzycy orkiestry - dzięki pasji i zaangażowaniu - tworzą część najbardziej prestiżowej,
a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej w regionie. Orkiestra sprawia, że Szczecin i województwo zachodniopomorskie od strony muzycznej stają się coraz bardziej rozpoznawalne na mapie Polski. Orkiestra daje mieszkańcom możliwość obcowania z muzyką kameralną na najwyższym poziomie. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością prezentowanych koncertów. Ciekawostką jest ucieczka od typowego układu orkiestra – dyrygent na rzecz całkowitej autonomii w postaci pracy wyłącznie z własnym koncertmistrzem, lub specjalnie zapraszanymi koncertmistrzami do poszczególnych projektów.
Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015) oraz nominację do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016).
Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny).
Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe.

BNO + to cykl koncertowy Baltic Neopolis Orchestra, w ramach którego na każdy z koncertów zaproszono wybitnego solistę. Prócz wartości artystycznej, cykl niesie ze sobą przesłanie edukacyjne, każdy utwór wzbogaci bowiem opowieść muzyczna oraz ciekawostki z historii muzyki klasycznej. Przestrzenie Sali ks. Bogusława X w Zamku Książąt Pomorskich dodatkowo wzmocnią przekaz skierowany do odbiorców dzięki świetnej akustyce oraz możliwości bliskiego i komfortowego obcowania z dźwiękiem.