Aktualności

20-09-2018-19:55:01

Envee i Julia Pietrucha dla Królewny Śnieżki

Udostępnij! Tweetnij!

Z okazji 80. rocznicy polskiej premiery "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków" Envee i Julia Pietrucha przygotowali nową wersję piosenki "Tam, przez cienisty bór".

Envee i Julia Pietrucha "Tam, przez cienisty bór" fot. Universal Music Polska

Piosenka "Tam, przez cienisty bór" pochodzi z pierwszej pełnometrażowej animacji Walta Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu kransoludków", a jej nowa wersja powstała z okazji 80. rocznicy polskiej premiery filmu.

Envee, czyli Maciej Goliński, wszechstronny muzyk, DJ, jeden z najbardziej uznanych polskich producentów i autor wielu przebojowych remiksów, na zaproszenie Disneya nadał utworowi świeże, współczesne brzmienie.

- Praca nad materiałem o takiej rozpoznawalności i do tego stopnia klasycznym jest sama w sobie inspirującym doświadczeniem. Do współpracy przy tym projekcie zaprosiłem wspaniałego klawiszowca i aranżera Grzegorza Jabłońskiego - mówi Envee. - Pomysł na aranżację i instrumentację padł dość szybko. Efekt był zadowalający. Testy na mojej córeczce wypadły bardzo pomyślnie. (…) Tylko dziewczyna o urodzie i aurze księżniczki może w drugiej dekadzie XXI wieku zaśpiewać, że jej królewicz jedzie do niej i nocą i dniem i być przy tym przekonująca. To taki test, jak ten z ziarnem grochu. Julia stała się oczywistym wyborem

Julia Pietrucha dała się poznać jako aktorka, ale od premiery doskonale przyjętego debiutanckiego albumu "Parsley" w kwietniu 2016 zdobyła też rzesze wiernych słuchaczy. Wiosną tego roku ukazał się jej drugi album "Postcards from the Seaside". Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka wnosi do świata Śnieżki wyjątkową muzyczną wrażliwość i... swoje ukulele.

– Envee'ego spotkałam w korytarzu między salami prób przez zupełny przypadek, ale jakże miły i owocny w skutkach – mówi JUlia Pietrucha. – Chciałam przenieść trochę hawajskiego czaru do disneyowskiego świata i przy akompaniamencie ukulele udało nam się wspólnie stworzyć moim zdaniem piękny świat i zupełnie nowe, nieco bardziej współczesne spojrzenie na ten utwór.

"Tam, przez cienisty bór", w oryginale "Someday My Prince Will Come" to jedna z najsłynniejszych piosenek w muzycznym katalogu Disneya. Utwór napisany przez Larry'ego Moreya i Franka Churchilla stał się prawdziwym standardem, trafiając do repertuaru legend jazzu, m.in. Milesa Daviesa, Dave'a Brubecka i Billa Evansa. Wykonywały go też Barbra Streisand, Cassandra Wilson czy Sinead O'Connor.

"Królewna Śnieżka i siedmiu kransoludków" była pierwszym w historii kina pełnometrażowym filmem rysunkowym i na wiele lat ustanowiła zasady gatunku. Przyniosła rekordowe wpływy, dzięki którym Walt Disney zbudował nowe studio filmowe i rozpoczął zupełnie nowy rozdział swojej kariery. Pierwsza Księżniczka Disneya na ekrany polskich kin trafiła 5 października 1938 roku - w polskiej wersji językowej. Polskie teksty piosenek, w tym "Tam, przez cienisty bór" oraz słynnej piosenki krasnoludków "Hej ho" napisał Marian Hemar. "Królewna Śnieżka…" to także krok milowy w światowej fonografii: album z piosenkami był pierwszą w dziejach filmową ścieżką dźwiękową wydaną na płycie.Udostępnij! Tweetnij!