Recenzja

31-10-2018-21:37:02

Tom Odell – Jubilee Road

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Szerszej publiczności dał się poznać dzięki balladzie „Another Love”. Pełnym melancholii głosem zdobył fanów na całym świecie i dziś wypełnia po brzegi największe sale koncertowe. Tom Odell – młody i zdolny brytyjski muzyk wraz z końcem października przynosi nam swoją nową płytę, pod tytułem „Jubilee Road”.

W jednym z wywiadów Tom Odell wspomina, że cały materiał na powstał w jednym pokoju przy jednym pianinie. Obok znajdowało się okno, przez które muzyk oglądał przechadzających się ulicą ludzi. „To płyta o społeczności” – mówi, a cały album zdaje się odzwierciedlać jego słowa. Każdy utwór, niczym odrębna jednostka, zespolona z resztą w większą, ważniejszą całość.

Krążek otwiera tytułowy utwór, urocza piosenka, stanowiąca niemal kronikę wydarzeń toczących się na Jubilee Road. Życie, piękne w swej prostocie, uchwycone w pogodnych tonach pianina, przenosi słuchacza w miejscu i czasie. Jakbyśmy sami szli jedną z angielskich uliczek, nigdzie się nie śpiesząc i niczym ważnym nie przejmując.

„If you wanna love somebody” to rytmiczna piosenka z przepiękną linią melodyczną. Gorzki tekst o niespełnionej miłości, kontrastujący z anielskim chórem gospel momentalnie przykuwa uwagę. Uczuciowe zawody musiały nie dawać Tomowi spokoju. Słuchając „You’re Gonna Break My Heart Tonight” wyobrażam sobie zespół na szkolnej potańcówce, gdzieś we wczesnych latach 90 tych, i wokalistę, który patrząc na tańczące pary śpiewa ten przejmujący tekst. W tym miejscy chyba sam Tom uznał, że trzeba trochę rozweselić nastrój. „China Dolls” brzmi jak żywcem wyciągnięte z musicalu z tancerzami, sukienkami w grochy i happy endem. „Half As Good As You”, soulująca ballada zaśpiewana w duecie z Alice Merton przywodzi na myśl twórczość Mariah Carrey, Whitney Houston, Celine Dion i innych artystów z gatunku adult contemporary. Poproszę o brokat i punktowy reflektor a poleją się łzy wzruszenia.

„Go Tell Her Now” to rytmiczne, lekko popowe R&B . Dobry humor i taneczne podrygi murowane. Album zamyka tkliwe „Wedding Day”, spinające cały materiał niczym klamra.

„Jubilee Road” to album równy i ładny. Mimo znaczącej przewagi romantycznych ballad o nieszczęśliwej lub nie do końca szczęśliwej miłości, nie brakuje też zmian nastroju w postaci nieoczywistych aranżacji i ciekawego rytmu. Widać, że Tom Odell znalazł w muzyce niszę, w której czuje się dobrze i w której ma dużo do powiedzenia.


Lista utworów:

 1. 1. Jubilee Road00:05:13
 2. 2. If you wanna love somebody00:04:22
 3. 3. Son of an Only Child00:04:35
 4. 4. You’re Gonna Break My Heart Tonight00:04:39
 5. 5. China Dolls00:04:00
 6. 6. Queen od Diamonds00:04:35
 7. 7. Half As Good As You (feat. Alice Merton)00:03:31
 8. 8. Go Tell Her Now00:03:52
 9. 9. Don’t Belong In Hollywood00:03:56
 10. 10. Wedding Day00:04:16
 11. 11. If You Wanna Love Somebody (single version)00:03:55

autor: Julia Łączyńska / Koncertomania.pl

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Tom Odell