Aktualności

13-09-2019-14:42:10

"Druga pomoc" Króla

Udostępnij! Tweetnij!

Król opublikował animowany teledysk do piosenki "Druga pomoc", która promuje album "Nieumiarkowania".

Błażej Król fot. Leszek Zych

Marcin Podolec odpowiada za reżyserię animowanego klipu rozgrywającego się w kosmosie. Album "Nieumiarkowania" dziś trafił do sklepów.

Błażej Król - pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego jeden z najoryginalniejszych twórców polskiego nieoczywistego popu. Współtworzył i współtworzy: UL/KR, Lauda, Kobieta z wydm. Od 2014 działa także na własną rękę, jako Król, próbując przełożyć podziemną wrażliwość na radiowy język, doszukując się przy tym prostoty i nośności w wielowarstwowej liryczności.

"Nieumiarkowania" to kolejna próba skoku popowego undergroundu w objęcia alternatywnego mainstreamu. Nowy album Króla roztacza aurę błogości przeradzającej się w niepokój i nerwowe podniecenie, która raz za razem uderza w tony kontemplacji, a jednocześnie szuka oddechu wśród parkietowych pląsów. Jeśli poprzednie wydawnictwa Króla miały poetyckie oraz marzycielskie niedopowiedzenia, tak "Nieumiarkowania" mogą wręcz porazić swoją intensywnością oraz naturalnością.

W warstwie muzycznej mamy do czynienia z frywolnym synthpopem z punkowym zacięciem, ponowną rehabilitacją szlagierowej tkliwości, ambientowymi pasażami otulonymi tanecznymi wiązkami i chęcią odnalezienia w pop/rocku mrocznej przebojowości. Ten miszmasz jest trudny do okiełznania, ale przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia wszystko jest do ogarnięcia. "Nieumiarkowania" klimatem nawiązują do kilku dekad naraz, oddając hołd ejtisom (np. zamykający całość "Gula" ma coś z "Gliniarza z Beverly Hills") i równolegle nie zapominając o teraźniejszości - o tym, co dzieje się w najbardziej komercyjnych rozgłośniach i programach muzycznych.

Jesienią Król ruszy w trasę konecrtową.

27.09 – Ostrów Wlkp, Stara Przepompownia
4.10 - Opole, NCPP
5.10 – Gniezno, Młyn
6.10 – Bielsko Biała , Miasto
11.10 – Wrocław, Stary Klasztor
12.10 – Polanica, Festiwal M.Czubaszek
13.10 – Rybnik, Dom Kultury Niedobczyce
17.10 – Olsztyn, CEiK
18.10 – Gdańsk, Stary Maneż
19.10 -Gorzów Wlkp, Teatr im. J. Osterwy
25.10 – Warszawa, Niebo
26.10 – Katowice Rialto
8.11 – Przybysławice, Dwór na Wichrowym Wzgórzu
9.11 – Wałbrzych, A’Propos
10.11 – Łódź Wytwórnia
15.11 – Poznań, Próżność
17.11 - Kraków, ZetPeTe
22.11 – Lublin, Klub Dom Kultury
23.11 – Gomunice, Bogart
29.11 – Grudziądz, Akurat

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: Król