Aktualności

04-08-2020-10:39:58

Paulina Przybysz chroni lasy. Nowa piosenka w sieci

Udostępnij! Tweetnij!

Najnowszy singiel Pauliny Przybysz "Liść" wspiera kampanię Greenpeace "Chrońmy lasy".

Paulina Przybysz fot. Silvia Pogoda

Artystka, która od lat zaangażowana jest w działania na rzecz planety, tym razem zwraca uwagę na wyjątkowe piękno polskich lasów, problem postępującej dewastacji przyrody oraz niewystarczającej ochrony starych drzew.

- iosenka "Liść" powstała w marcu 2020, w czasie kiedy zostaliśmy zamknięci w domach. Nie było mi bardzo źle, bo mieszkam praktycznie w lesie - mówi Przybysz. - Codziennie robiłam długie spacery, które wydawały się jednym z ważniejszych do wykonania zadań i choć teoretycznie nie przynoszą wymiernej, namacalnej korzyści, to samo obcowanie z naturą, bogactwem dźwięków, które w zasadzie czytałam jako leczniczą ciszę, obserwowanie zmian na drzewach, mchu, zadziwiającej różnorodności grzybów, tempa rzeki, śledzenie dzięciołów, zastyganie na widok sarny czy dzika, totalnie uziemiało moje myśli i ciało. Kiedy tam jesteś, wiesz, że wszystko co tam się wydarza, ma racje i otwiera cię na czucie bez zbędnych słów. Kocham Las, był tu przed nami, robi wspaniałą robotę i należy mu się nasza opieka.

Współtwórcą nagrania jest Marek Pędziwiatr, a nad produkcją zajął się Jacek Antosik.

- Od lat łączę swój głos i energię z Greenpeace. Podziwiam pracę aktywistów, którzy swoją wrażliwość potrafią odważnie odkrywać w konfrontacji z wielkimi przeciwnikami - dodaje wokalistka. Staram się to robić w swojej sztuce i mam nadzieję, że to co robię jest też zmianą.

Towarzyszący utworowi klip wyreżyserował Anu Czerwiński. Można zobaczyć w nim świeże ujęcia ze szczególnie ważnych lasów, takich jak Puszcza Białowieska, Puszcza Karpacka czy Puszcza Piska. Wystąpili w nim też aktywiści i aktywistki Greenpeace Polska.

Apel o lepszą ochronę polskich lasów można podpisać na stronie Chronmylasy.pl.

- Od blisko 20 lat w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy - wyjaśnia Marta Grundland z Greenpeace Polska. - Jednocześnie, jak wskazują badania naukowe opublikowane w lipcu w magazynie "Nature", Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wycinkę własnych lasów. Wycinki trwają nawet tych najcenniejszych przyrodniczo lasach, takich jak wyjątkowa na skalę światową Puszcza Białowieska czy Puszcza Karpacka. Nie możemy sobie pozwolić na taką stratę dla ludzi, przyrody i klimatu! To właśnie one są ostoją różnorodności życia oraz naszym największym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kryzysem klimatycznym. Nie mogą być traktowane jak plantacje desek. Zakończenie wycinek w starych lasach i właściwa ich ochrona są konieczne również ze względu na kryzys ekologiczny i masowe wymieranie gatunków dzikich zwierząt i roślin. Dlatego w ramach kampanii Chrońmy Lasy apelujemy o to, by wszystkie stare i cenne przyrodnicze lasy były trwale wolne od wycinek i właściwie chronione.

W lutym 2020 roku ukazała się nowa płyta Pauliny Przybysz, "Odwilż". Niedawno artystka wypuściła numer "Trzeba było zostać dresiarą", czyli swoją interpretację piosenki Tego Typa Mesa, "Trze'a było". Ponadto pojawiła się w singlu Ani Rusowicz "Przebudzenie".


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!