Aktualności

16-04-2021-08:44:15

Kolekcjonerskie wydanie albumu „Yugoton” na żółtym winylu już w sprzedaży!

Udostępnij! Tweetnij!

Limitowana edycja albumu dostępna od dzisiaj w sklepach.

Materiały prasowe

Minęło dwadzieścia lat od premiery albumu nagranego przez supergrupę Yugoton w składzie: Kasia Nosowska, Kazik Staszewski, Ryszard „Tymon” Tymański, Paweł Kukiz, Olaf Deriglasoff i Grzegorz Nawrocki. W warszawskim studio do polskich artystów dołączyli jugosłowiańscy artyści: Vlado Divljan z zespołu Idoli (dwie piosenki grupy: „Rzadko widuję cię z dziewczętami” i „Malcziki” to single promujące album) i Darko Rundek z grupy Haustor  oraz kubańczyk Rei Ceballo.

Kultowy dziś album wydany przez wytwórnię Zic Zac zawierał nowe wersje popularnych jugosłowiańskich piosenek z polskimi tekstami. Nazwa grupy, jak i tytuł płyty nawiązywały do wytwórni muzycznej Jugoton, która w Jugosławii lat 70 i 80 była symbolem przemysłu fonograficznego. W tej wytwórni ukazało się większość płyt wykonawców, których piosenki znalazły się na albumie „Yugoton".

Pomysłodawcą (siła sprawczą) wydawnictwa, w którym splotły się kultury chorwacka, kubańska, serbska i polska był dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz, który prowadził między innymi audycję muzyczną, przedstawiającą twórczość zespołów z Jugosławii. Jej słuchaczami byli m.in. Kazik Staszewski i Paweł Kukiz, którzy zaśpiewali na płycie kilka piosenek.

Nowe aranżacje tuzina piosenek z niezwykle zaraźliwymi melodiami przygotował Olaf Deriglasoff (Apteka, Dzieci Kapitana Klossa, Pudelsi, Homo Twist, Kazik.) Aranżacją sekcji dętych zajął się lider zespołu Cale Soll, kubański muzyk Rei Ceballo. Polskie wersje piosenek z repertuaru zespołów: Elektricni Orgazam, Idoli, Bajaga, Film, Haustor, Prljavo Kazaliste, Areodrom i Parni Valjak zaśpiewali m.in.: Katarzyna Nosowska, Olaf Deriglasoff, Paweł Kukiz, Kazik Staszewski i Ryszard „Tymon” Tymański.

Z albumu „Yugoton” pochodzą trzy ponadczasowe single: „Malcziki” (Kazik), „Rzadko widuję cię z dziewczętami” (Kasia Nosowska i Paweł Kukiz) oraz „O nic nie pytaj” (Paweł Kukiz). Piosenki te, jak i cały album mimo upływu dwudziestu lat od premiery płyty nie straciły na swojej przebojowości i świeżości. Niezwykła muzyczna mieszanka kulturowa, która powstała przed dwiema dekadami wciąż bawi nowe pokolenia słuchaczy udowadniając, że muzyka nie zna granic, również czasowych.

Z okazji dwudziestej rocznicy premiery albumu Sony Music przygotowało specjalną wersję albumu winylowego, która dziś – 16 kwietnia ma swoją premierę.

Płyta „Yugoton” wydana jest w nowej szacie graficznej na 180 gramowym, żółtym winylu. Każdy kolekcjonerski album jest numerowany, a zamówić możecie go na specjalnej stronie:

20latYugoton

Album „Yugoton” dostępny jest również na płycie CD oraz w systemach streamingowych – posłuchaj!

Do sieci trafił również teledysk do utworu „O nic nie pytaj (bo nie pytam ja)”.

Tracklista LP:

Strona A

1. Malcziki

2. Rzadko widuję Cię z dziewczętami

3. Dziewczęta w letnich sukienkach

4. Czarno-biały świat

5. Gdy miasto śpi (snem kamiennym)

6. Falochron

Strona B

1. Elektryczny orgazm

2. To była sobota

3. Ema

4. W sercu miasta

5. O nic nie pytaj (bo nie pytam ja)

6. 1000 kawałków


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: yugoton