Aktualności

30-04-2021-08:50:26

Moby i Gregory Porter w nowej wersji „Natural Blues”

Udostępnij! Tweetnij!

Moby podzielił się z fanami kolejnym, trzecim już singlem z nadchodzącego albumu „Reprise”, który wydany zostanie 28 maja nakładem Deutsche Grammophon.

Materiały prasowe

W serwisach cyfrowych dostępna jest nowa wersja „Natural Blues” feat. Gregory Porter & Amythyst Kiah.

„Natural Blues” pierwotnie pojawiło się na słynnym albumie „Play” wydanym przez Moby’ego w 1999 roku. Wierna swemu wcześniejszemu wcieleniu, ale niezwykle współczesna, nowa wersja emanuje odświeżoną energią. Przejmujące wokale Gregory’ego Portera i Amythyst Kiah, wspomagane przez Budapest Art Orchestra, dają w efekcie niezwykle poruszającą kombinację. Teledysk do utworu zawiera materiał filmowy z nadchodzącego filmu dokumentalnego Moby’ego „Moby Doc”, zrealizowanego we współpracy z reżyserem Robem Bralverem. Wideo do utworu inspirowane podróżami kosmicznymi, przedstawia Moby’ego w otoczeniu gór i w pustynnym krajobrazie, a obrazy śpiewających Portera i Kiah są przeplatane w całym klipie.

Jak wyjaśnia Moby: – Mam w repertuarze piosenki, które przepełnia smutek i takie, które są radosne, ale częściej wydaje mi się, że moja muzyka istnieje w słodko-gorzkim zawieszeniu pomiędzy. Wykonanie Gregory’ego Portera i Amythyst Kiah wnosi do tej piosenki nowe oblicze tęsknoty, która mieści w sobie zarówno jasne, jak i ciemne tony. Ich refleksyjna interpretacja wydobywa z utworu głębokie niuanse, które w tak wyjątkowy sposób mogliby przekazać tylko oni.

Gregory Porter opowiada natomiast: – Kiedy po raz pierwszy usłyszałem „Natural Blues” Moby’ego, od razu poczułem z tą piosenką jakąś szczególną bliskość. Brzmiała bardzo nowocześnie, a zarazem sprawiała wrażenie jakby miała z tysiąc lat. Różne wpływy, które przeniknęły do tej muzyki, zostały w nowej wersji ponownie wyeksponowane – uwydatniając duszę i ducha innych czasów. To ogromna przyjemność móc użyczyć swojego głosu do tej klasycznej piosenki, na nowo wyobrażonej i odmienionej.

Amythyst Kiah dodaje: – Poczułam wielki zaszczyt, kiedy poproszono mnie o zaśpiewanie na tym niesamowitym remiksie „Natural Blues”. Doskonale pamiętam, kiedy słuchałam tej piosenki jako dziecko, ale dopiero gdy zaczęłam studiować tradycyjną muzykę amerykańską, zdałam sobie sprawę, że cały czas słyszałam w niej głos Very Hall, zsamplowany z kolekcji Lomaxa. Wykonuję „Natural Blues” od lat i to właśnie tę piosenkę podaję jako najlepszy przykład, kiedy rozmawiam z ludźmi o znaczeniu nagrań terenowych i miejscach, w które nas muzycznie przenoszą. Zatoczenie pełnego koła w ten oto sposób jest dla mnie czymś więcej niż kiedykolwiek mogłam sobie wymarzyć. Z kolei brzmienie mojego głosu w połączeniu z głosem Gregory’ego Portera jest po prostu oszałamiające i tym bardziej ogromnie się cieszę, że mogę dzielić tę piosenkę z tak niebywałym wokalistą.

Wydane przedtem utwory z albumu „Reprise” to „Porcelain” zagrany z Jimem Jamesem (My Morning Jacket) oraz „The Lonely Night” z gościnnym udziałem legendarnych artystów Krisa Kristoffersona i Marka Lanegana.

Na „Reprise” Moby i Budapest Art Orchestra zrewitalizowali niektóre z najbardziej rozpoznawalnych rave’owych klasyków i przebojów Moby’ego wraz z nowymi aranżacjami na orkiestrę i instrumenty akustyczne. Obok Portera i Kiah, na Reprise do Moby’ego dołącza znakomity line-up artystów z całego muzycznego spektrum, w tym Alice Skye, Apollo Jane, Darlingside, Deitrick Haddon, Jim James, Kris Kristofferson, Luna Li, Mark Lanegan, Mindy Jones, Nataly Dawn, Novo Amor, Skylar Grey oraz Víkingur Ólafsson. Podwaliny pod „Reprise” zostały położone, kiedy zaproszono Moby’ego do wzięcia udziału w pierwszej w historii jego kariery współpracy z muzykami klasycznymi – koncertu z jego muzyką na żywo w Walt Disney Concert Hall wraz ze swoim przyjacielem, Gustavo Dudamelem, i Los Angeles Philharmonic w październiku 2018 roku.

Obok wydania nowego albumu, ukaże się dokument „Moby Doc”, który pozwoli na wszechstronne spojrzenie na życie i twórczość tego jedynego w swoim rodzaju artysty. Film w reżyserii Roba Bralvera będzie dystrybuowany przez Greenwich Entertainment i pojawi się w amerykańskich kinach oraz na platformach cyfrowych 28 maja, z międzynarodowym (poza Ameryką Północną) premierowym pokazem w streamingu tego samego dnia. „Moby Doc” to surrealistyczny dokument biograficzny z narracją Moby’ego, który rozmyśla o swoim burzliwym życiu osobistym i kultowej muzyce, spoglądając wstecz na to, co doprowadziło go od undergroundowego zespołu punkowego do zdobywającego szczyty list przebojów artysty solowego, a także od człowieka zmagającego się z uzależnieniami do wegańskiego aktywisty. Film pokazuje rozmowy z Davidem Lynchem i Davidem Bowie, wraz z niezwykłym materiałem koncertowym, wykorzystując unikalną mieszankę rekonstrukcji zdarzeń, wywiadów i materiałów archiwalnych. Widzowie będą świadkami wnikliwego, bezstronnego spojrzenia na tego artystę, którego traumatyczne dzieciństwo ukształtowało w znaczący sposób.

Moby jest światowej sławy muzykiem, wokalistą/autorem tekstów, producentem, DJ-em, fotografem i aktywistą. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, multiplatynowy artysta przekraczał granice w swojej bogatej twórczości, w tym na swoim przełomowym nagraniu, „Play”, z którym osiągnął globalny sukces. Osiągając sprzedaż ponad 20 milionów albumów na całym świecie, Moby ma na koncie osiem hitów w Top 10 w notowaniu Billboard Dance Club Songs Chart. Jest zdeklarowanym weganinem i orędownikiem praw zwierząt oraz pomocy humanitarnej, jest również autorem czterech książek, w tym zbioru swoich fotografii.

Moby – „Reprise” – lista utworów:

1 – Everloving

2 – Natural Blues (featuring Gregory Porter & Amythyst Kiah)

3 – Go

4 – Porcelain (featuring Jim James)

5 – Extreme Ways

6 – Heroes (featuring Mindy Jones)

7 – God Moving Over The Face Of The Waters (featuring Víkingur Ólafsson)

8 – Why Does My Heart Feel So Bad? (featuring Apollo Jane & Deitrick Haddon)

9 – The Lonely Night (featuring Kris Kristofferson & Mark Lanegan)

10 – We Are All Made Of Stars

11 – Lift Me Up

12 – The Great Escape (featuring Nataly Dawn, Alice Skye & Luna Li)

13 – Almost Home (featuring Novo Amor, Mindy Jones & Darlingside)

14 – The Last Day (featuring Skylar Grey & Darlingside)


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: moby