Aktualności

19-07-2021-11:33:28

Hania Rani i Dobrawa Czocher prezentują debiut dla Deutsche Grammophon, album „Inner Symphonies”!

Udostępnij! Tweetnij!

- Słowo inner symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy symphonies oznacza znacznie więcej, niż tylko formę muzyczną, to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda -  Hania Rani

foto: Krzysztof Narożański

16 lipca pojawił się pierwszy singiel „Con Moto”.  Już 21 lipca ukaże się teledysk do utworu. Premierze wideo towarzyszyć będzie czat na żywo z Hanią i Dobrawą o g. 11:00 na kanale YoutTube Deutsche Grammophon. 

Hania Rani, Dobrawa Czocher - Inner Symphonies

Listen to Inner Symphonies by Hania Rani, Dobrawa Czocher.

więcej

Hania and Dobrawa

News from Hania Rani & Dobrawa Czocher - check out the latest tracks, watch the video and be up to date with Hania Rani & Dobrawa Czocher.

więcej

Hania Rani i Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą firmą. Zaczęły razem tworzyć muzykę w bardzo młodym wieku, odkrywając łączącą je, instynktowną artystyczną więź. Obie artystki są teraz odnoszącymi sukcesy muzykami, ale ta szczególna więź pozostaje niezmieniona. 

-  Jest między nami dużo swoistego pokrewieństwa. Hania Rani.

- Kiedy jesteś rodzeństwem, możesz być szczery. Ufamy sobie nawzajem. -  Dobrawa Czocher

To poczucie wzajemnego zaufania i zrozumienia zainspirowało ich debiutancki album dla DG. Stworzony przez kompozytorkę – pianistkę i wokalistkę Hanię Rani oraz kompozytorkę i wiolonczelistkę Dobrawę Czocher, nagrany w Sali Filharmonii w Szczecinie, Inner Symphonies jest ich pierwszym, pełnym albumem złożonym z autorskich utworów, dziełem które zostanie wydane 15 października 2021 roku.  

Pierwszy singiel, „Con Moto”, ukazał się 16 lipca. Teledysk do tego utworu, który nakręcono w jednym z najstarszych teatrów w Polsce, Starym Teatrze w Krakowie, pojawi się 21 lipca 2021 roku.

Motywem przewodnim „Inner Symphonies” jest nadzieja. Zwłaszcza podczas blokady spowodowanej pandemią, Hania i Dobrawa wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki.

- Pamiętam, jak Hania wspomniała mi, że Jej babcia mówiła: »Wiosna nadejdzie, to pewne. Świat wydawał się rozpadać, kiedy zaczynałyśmy pracę nad tym albumem, ale miałyśmy nadzieję na lepszą przyszłość. Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę rozwijaniu naszej muzyki. -  Dobrawa Czocher

Praca nad „Inner Symphonies”  zaczęła się od rozmów przez internet, a potem, gdy mogły wreszcie spotkać się w Gdańsku, ruszyla spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu.

 - Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie. -  wspomina Dobrawa. 

Ich miłość do świata natury znajduje swoje odzwierciedlenie w albumie, wraz z motywami przyjaźni i nadziei. Kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków, od powolnego, tajemniczego piękna „Whale's Song” po zawrotny ruch „Con Moto”, którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się spośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

- „Con Moto (ruchliwie, żywo), jak sama nazwa wskazuje, była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia. Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu. Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu. „Con Moto”  jest zatem również naszą odą do wolności.

Hania i Dobrawa podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon 26 maja 2021 roku, niedługo po zakończeniu pracy nad albumem Inner Symphonies.  

Nagrania utworów do albumu „Inner Symphonies”  odbyły się w gościnnych wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

- U podstaw realizacji nowego, muzycznego projektu Hani i Dobrawy, leży ich talent, potwierdzony dokonaniami artystycznymi, na które nie pozostaliśmy obojętni, tym bardziej, że instytucję Filharmonii łączą przyjacielskie stosunki z obiema Artystkami. W ślad za płytą „Biała flaga”, która ujęła nasze serca, do grupy wiolonczel Orkiestry Filharmonii w Szczecinie dołączyła Dobrawa Czocher, dając tym samym impuls i bazę do powstawania nowych, inspirujących projektów. Nasza wyobraźnia nie zna granic, jedynymi ograniczeniami są czas i przestrzeń, których zawsze brakuje. Moment pandemii wyhamował wiele zaplanowanych działań Filharmonii, wykorzystaliśmy ten czas na realizację naszych marzeń. Pokonując wszelkie, często karkołomne trudności spowodowane stanem epidemicznym, udało nam się udostępnić artystkom złotą salę Filharmonii do nagrania tego wyjątkowego muzycznego projektu. -  Dorota Serwa,  Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W atmosferze spokoju i całkowitego skupienia, pod czujną opieką, mimo szalejącej dookoła pandemii, Hania i Dobrawa mogły zrealizować swoją artystyczną wizję. Doskonałe warunki akustyczne sali koncertowej, wydobyły wirtuozowski kunszt i muzyczną wrażliwość duetu.

- Czujemy ogromną radość i dumę, że projekt niebawem ujrzy światło dzienne, a Filharmonia mogła mieć w nim swój udział, zwłaszcza, że jako pierwsi mogliśmy doświadczyć efektów nagrań, podczas trzeciej edycji festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM 2020, kiedy nastąpiło prapremierowe wykonanie utworów z nadchodzącej płyty. Cieszymy się, że za chwilę wszyscy będą mogli doświadczyć niezwykłej wrażliwości utalentowanych artystek. Poniekąd czujemy się trochę inicjatorami tego zjawiskowego albumu. - Dorota Serwa / Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Hania Rani & Dobrawa Czocher trasa koncertowa:

22/09/2021 Hamburg, Yellow Lounge @ Reeperbahn Festival

02/10/2021 Berlin, Disappearing Berlin 

06/10/2021 Brussels, Nuits Sonores @ Bozar    

26/10/2021 Paris,  La Maroquinerie

28/10/2021 London, Union Chapel

30/10/2021 Dublin, Pavilion Theatre

02/11/2021 Zurich, Kaufleuten

03/11/2021 Utrecht, TivoliVredenburg @ Hertz         

05/11/2021 Cologne, Stadtgarten

06/11/2021 Karlsruhe, Tempel   

08/11/2021 Vienna, Konzerthaus 

09/11/2021 Prague, Palac Akropolis 

17/12/2021 Barcelona, La Nau

18/12/2021 Madrid, Auditorio Nacional

W najbliższych dniach poznamy także polskie miasta, w których wystąpią artystki!źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!