Aktualności

03-09-2021-09:23:48

Hania Rani i Dobrawa Czocher zapowiadają wspólny album

Udostępnij! Tweetnij!

Pionierski polski duet Hania Rani i Dobrawa Czocher prezentuje „Dunkel”, nowy singiel z pierwszego nagranego dla Deutsche Grammophon albumu „Inner Symphonies”. Wydawnictwo ukaże się 15 października 2021!

foto: Krzysztof Narożański

Premierze „Dunkel” towarzyszy krótki film muzyczny „Open your Eyes and See the Music” zrealizowany we współpracy z Netflix Polska.

***

Utwór wyłania się z odrealnionego niejako pejzażu dźwiękowego, budującego nastrój niepokoju.

Pojawiający się – na wstępie wykonania dla potrzeb wersji wideo – cytat z „Claire de Lune” Debussy’ego dodatkowo ten nastrój pogłębia. –„Dunkel” po niemiecku znaczy „ciemny”, a pandemiczne czasy, w których pisałyśmy tę muzykę, były właśnie takie – pełne obaw i znaków zapytania – wyjaśniają Hania i Dobrawa. Muzyka była idealnym narzędziem do zobrazowania tych emocji. „Dunkel” prowadzi również do ostatniego na albumie utworu, do „Wiosny”, która jest symbolicznym wyborem światła i nadziei. 

*** 

Premiera utworu „Dunkel” zbiega się z dużą kampanią Netflix Polska, dotyczącą nowego, sześcioodcinkowego thrillera „Otwórz oczy”. Serial oparty jest na powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk „Druga szansa”, niepokojącej historii o utracie pamięci i dążeniu do odkrycia prawdy o otaczającej nas rzeczywistości.

Dla celów promocji tego obrazu, Hania i Dobrawa wystąpiły w – nakręconym i wyprodukowanym przez Netflix Polska – efektownym, krótkim filmie, ilustrującym procesy zachodzące w mózgu, w trakcie słuchania i tworzenia muzyki, wykorzystującym skany funkcji mózgowych obu artystek, wykonane podczas wykonywania utworu „Dunkel”. Zobacz film tutaj: 

***

22 września, podczas festiwalu „DG Yellow Lounge @ Reeperbahn” w Hamburgu, rozpoczyna się trwająca dwa miesiące trasa koncertowa po Europie. „Inner Symphonies” wybrzmi od Berlina, Paryża, Londynu po Wiedeń, Pragę i Madryt.

W POLSCE wystąpią na trzech koncertach:

4.10.2021 Szczecin Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

9.10.2021 Gdańsk Centrum Św. Jana

10.11.2021 Warszawa Nowy Teatr

*** 

Hania i Dobrawa poznały się jako nastolatki w szkole muzycznej w Gdańsku, a następnie studiowały na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ich współpraca kompozytorska rozpoczęła się w 2015 roku albumem „Biała flaga”. Najnowsza solowa płyta Hani, „Music for Film and Theatre”, znalazła się tego lata w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów muzyki klasycznej, na krótko przed tym, gdy artystka otrzymała nagrodę Fryderyk 2021 w kategorii Kompozytor Roku.źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!