Aktualności

30-05-2022-13:01:07

John Williams i Anne-Sophie Mutter wydają nowy wspólny album

Udostępnij! Tweetnij!

John Williams i Anne-Sophie Mutterw premierowym nagraniu koncertu skrzypcowego nr 2, napisanego dla tej artystki! Premiera wydawnictwa zaplanowana jest na 3 czerwca 2022.

foto: Dario Acosta

W ślad za wielkim sukcesem albumu „John Williams – The Berlin Concert” (który dotarł na szczyt niemieckiej listy bestsellerów natychmiast po premierze i uzyskał tam niedługo później status złotej płyty) Deutsche Grammophon z dumą prezentuje światową premierę fonograficzną nagrania drugiego koncertu skrzypcowego, napisanego przez Johna Williamsa dla Anne-Sophie Mutter.

Mogę myśleć o tym wydawnictwie wyłącznie jako opowiadającym o Anne-Sophie. Zaczerpnąłem bezpośrednio d tej wielkiej artystki inspirację i energięJohn Williams

John Williams komponujący koncert dla mnie to spełnienie życiowego marzeniaAnne-Sophie Mutter

Artystka dokonała tego nagrania z Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją kompozytora. Na albumie znalazły się także trzy tematy filmowe w nowych aranżacjach dokonanych przez Johna Williamsa na skrzypce i orkiestrę: temat z filmu „Długie pożegnanie”, „Han Solo and the Princess” z filmu „Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje” oraz „Marion’s Theme” z filmu „Poszukiwacze zaginionej Arki”.

Album „Williams: Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes” będzie miał światową premierę 3 czerwca w wersji CD oraz wersji cyfrowej, natomiast nagranie koncertu skrzypcowego będzie dostępne jednocześnie w wersji winylowej.

Współpraca tych dwojga artystów rozpoczęła się w lipcu 2017 roku na festiwalu w Tanglewood, od wykonania utworu „Markings” – na skrzypce solo, harfę i orkiestrę smyczkową – dedykowanego Anne-Sophie Mutter przez Johna Williamsa i była kontynuowana poprzez wspólne występy oraz nagrania, wydane na dwóch albumach Deutsche Grammophon: „Across the Stars” (2019) oraz „John Williams in Vienna” (2020).

Drugi koncert skrzypcowy stworzony przez Johna Williamsa dla Anne-Sophie Mutter jest wyrazem podziwu i głębokiego szacunku dla znakomitej sztuki wykonawczej oraz osobowości tej wybitnej artystki.

Kompozytor wspomina: – Gdy Anne-Sophie zaprosiła mnie do skomponowania koncertu skrzypcowego dla niej, pomyślałem, że jest to znakomita okazja, by napisać utwór dla jednej z największych światowych artystów, ale jest to także duże wyzwanie kompozytorskie, gdyż w literaturze muzycznej na skrzypce mamy wiele wybitnych dzieł.

Zaplanowana na 19 sierpnia tego roku edycja albumu w wersji Blu-ray będzie zawierać wszystkie nagrania w formacie Dolby Atmos surround sound mix, Stereo i Surround, film z premiery estradowej drugiego koncertu skrzypcowego na festiwalu w Tanglewood w 2021 roku, zapis trzech tematów filmowych z koncertu w Bostonie oraz 25-minutowy wywiad Anne-Sophie Mutter i Johna Williamsa zarejestrowany w Tanglewood. Tego samego dnia ukaże się 10-calowa edycja winylowa, zawierająca nagranie trzech tematów filmowych z albumu, ta wersja będzie dostępna wyłącznie w DG Store. Także tego dnia będzie miała miejsce premiera e-singla video z tematem z filmu „Długie pożegnanie”.

Więcej informacji już niebawem!

WILLIAMS Violin Concerto No. 2 / Mutter

WILLIAMS Violin Concerto No. 2 / Mutter

więcejźródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!