Aktualności

07-03-2014-17:26:15

Pustki na Open'erze

Udostępnij! Tweetnij!

Grupa Pustki dołączyła do składu festiwalu Open'er w Gdyni.

Pustki fot. Filip Stylinski

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Próby odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie "pustkami", więc muzycy postanowili nazwać swój zespół - Pustki.

Debiutancki album "Studio Pustki" zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka "Patyczak" zyskała status alternatywnego przeboju. W 2004 wydany został eklektyczny zestaw "8 Ohm", na którym oprócz standardowego rockowego instrumentarium można było usłyszeć dźwięki saksofonu, skrzypiec, fisharmonii i wibrafonu. Na krążku po raz pierwszy pojawiła się w składzie grająca na skrzypcach i instrumentach klawiszowych wokalistka Barbara Wrońska. W 2006 ukazała się trzecia płyta Pustek "Do Mi No", zawierająca przebojowe utwory "Telefon do przyjaciela", "Tchu mi brak" czy "Słabość chwilowa". Ukoronowaniem tej fali popularności był koncert na Open'erze w 2006 roku.

Oprócz nagrywania regularnych albumów, zespół stworzył muzykę do filmów "Doskonałe popołudnie" w reżyserii Przemysława Wojcieszka, "Marco P. i złodzieje rowerów" w reżyserii Bodo Koxa oraz do radzieckiego, niemego, przedwojennego filmu "Aelita", którego reżyserem był Jakow Protazanow. Pustki napisały też muzykę do spektakli "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię", "Osobisty Jezus" i "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", wszystkie trzy przedstawienia w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Na początku 2007 doszło do kolejnych zmian personalnych w grupie - najpierw zespół opuścił basista Filip Zawada, a kilka miesięcy później Janek Piętka. Funkcję głównego wokalu przejęła Barbara Wrońska, a w kwietniu 2007 basistą został Szymon Tarkowski, znany z takich formacji jak Wiosna czy Płyny.

W 2008 roku ukazała się czwarta płyta grupy zatytułowana "Koniec kryzysu", promowana singlem "Parzydełko". Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Już rok później na rynku pojawił się nowy longplay zespołu Pustki zatytułowany "Kalambury". Tworzy go 12 piosenek z tekstami poetyckimi m.in. Danuty Wawiłow, Bolesława Leśmiana czy Władysława Broniewskiego. Wraz z zespołem wykonują je zaproszeni goście - Katarzyna Nosowska i Artur Rojek. Najnowszy album grupy - "Safari" - właśnie trafił do sprzedaży.

Przypominamy, że wcześniej udział w imprezie potwierdzili m.in. Foster The People, Pearl Jam, The Black Keys, Rudimental, MGMT, Phoenix, Pusha T, Foals, Warpaint, Bastille, Interpol, Haim, Darkside, Earl Sweatshirt, Metronomy i The Afghan Whigs.

Bilety na Open'er Festival do nabycia w Altersklepie oraz w Ticketpro w cenach:

Karnet 4 dni - 550 zł
Karnet 4 dni z polem namiotowym - 630 zł
Karnet weekendowy 2 dni (piątek, sobota) - 350 zł
Bilety jednodniowe - 207 zł
Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: Pustki

{* *}