Aktualności

22-10-2015-13:43:22

Neneh Cherry i premiera Graala w Częstochowie

Udostępnij! Tweetnij!

31 października w sali Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się kulminacyjny koncert Festiwalu JAZZtochowa, w ramach którego wystąpi grupa Graal prezentująca premierowo album "czarne 13" oraz wokalistka Neneh Cherry z zespołem Rocketnumbernine.

Neneh Cherry fot. Archiwum artystki

Neneh Cherry jest pasierbicą trębacza jazzowego Dona Cherry'ego. Kiedy miała kilka lat, zaczęła towarzyszyć ojczymowi w jego tournée. W wieku 14 lat przeniosła się do Londynu, gdzie była członkiem kilku różnych grup punkowych. Jej pierwsze solowe wydawnictwo, "Buffalo Stance", było na trzecim miejscu na brytyjskiej liście przebojów i numerem 1 na amerykańskiej liście muzyki tanecznej. Pierwszy album Neneh "Raw Like Sushi" wyprodukował jej mąż Cameron McVey. W latach 80. i wczesnych 90. wydała kilka popularnych singli "Manchild", "Kisses on the Wind" czy "Inna City Mama". Artystka była również zaangażowana w scenę muzyczną w Bristolu, gdzie zaśpiewała na albumie grupy Massive Attack "Blue Lines". W 1994 roku nagrała "7 Seconds" wraz z Youssou N' Dourem, piosenka pozostała na listach przebojów przez prawie pół roku. W 1996 roku ukazał się jej album "Men". W połowie lat 90. wraz z Cher i Chrissie Hynde oraz Erikiem Claptonem (gitara), nagrała hitowy cover Judds "Love Can Build a Bridge". Już w nowym wieku wystąpiła też z przebojowymi utworami w albumach znanych zespołów "Demon Days" Gorillaz (2005) czy "Teddybears" Soft Machine (2007). Następne parę lat była członkiem zespołu Circus, z którym wydała kilka płyt. W 2012 ukazała się płyta "The Cherry Thing" nagrana we współpracy ze skandynawskimi gigantami jazzu. Jej pierwszy po 18 latach solowy album "Blank Project" ukazał się w 2014 roku.

Antoni "Ziut" Gralak przyjeżdża ze składem: Bronek Duży, Alek Korecki, Locko Richter, Arek Skolik, Jacek "Budyń" Szymkiewicz, a do tego: Korneliusz Kłosek, Marek Pospieszalski, Ola Rzepka i Darek Sprawka. To Graal - autorska formacja muzyka wywodzącego się z Częstochowy i wciąż związanego z miastem. "czarne 13" to trzecia płyta grupy. Nagrana po długiej przerwie, a więc oczekiwana przez fanów.

Imprezę poprowadzi Piotr Metz znany z anteny radiowej Trójki.

Bilety po 65 i 45 zł (ulgowe) sprzedaje sekretariat OPK (10 - 17) oraz kasa Filharmonii Częstochowskiej.


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!