Recenzja

17-09-2019-14:00:03

Król - Nieumiarkowania

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Król jest fenomenem na skalę co najmniej krajową. Artysta, który powinien pozostać niszowym ulubieńcem, staje się niemal mainstreamową gwiazdą.

Niespodziewanie - chyba dla wszystkich - "Te smaki, te zapachy" zostało jednym z przebojów lata. O tyle to dziwne, że choć mamy do czynienia z szalenie zgrabnym, dość chwytliwym numerem, to wcale nie należy on do najłatwiejszych. Jest zupełnie nieoczywisty, trochę wręcz dziwny, z zaskakującymi przejściami oraz pokręconym rytmem. Dokładnie tak samo jest z całą resztą albumu "Nieumiarkowania". Z jednej strony to najbardziej przebojowa płyta w dorobku Króla, z drugiej tak daleka od mainstreamu, jak tylko to możliwe. Nierzadko nastroszona, najeżona, szorstka i kąśliwa, ale jednocześnie rozmarzona i pełna błogości.

Król poważnie odszedł od swych nowo-romantycznych/syntetycznych korzeni, znacznie urozmaicając i wzbogacając brzmienia. Oczywiście, nie brakuje elektroniki ("Druga pomoc"), ale mamy też genialną perkusję która swym mocnym rytmem nadaje ton całości materiału, a do tego saksofonowe wstawki ("Godzina piętnasta i ciemno"), figlarne fujarki ("Głodne dusze"), niesamowite wokalne zabiegi (przepiękne "Pierwszy i ostatni") i wyraźne gitary ("Czas siedmiu prób"). Produkcyjnie to po prostu majstersztyk: warstwy, smaczki, wtręty i jeszcze więcej warstw (naprawdę, polecam słuchanie na słuchawkach). Przy czym nie jest to rzecz przeładowana dźwiękami, nasycona, skondensowana, lecz raczej zachwyca przestrzenią i lekkością. Jeśli uwzględnimy pełne abstrakcji, poetyckie teksty, trudno uwierzyć, że Król staje się jednym z najbardziej popularnych artystów na rodzimej scenie. Oczywiście, zdecydowanie zasłużenie, bo mamy do czynienia z najbardziej oryginalnym, ciekawym, wciąż poszukującym polskim twórcą XXI wieku.

"Nieumiarkowania" to płyta niezwykła, nieoczywista, ale niekoniecznie trudna czy nieprzystępna. To alternatywny pop w najbardziej wysmakowanej, wyrafinowanej formie. Inteligentny i wielobarwny. Kolejny, śmiały krok w artystycznym rozwoju Króla.


Lista utworów:

  1. 1. Godzina piętnasta i ciemno00:03:24
  2. 2. Głodne dusze00:03:46
  3. 3. Pierwszy i ostatni00:03:20
  4. 4. Okazało się00:03:41
  5. 5. Te smaki i zapachy00:03:35
  6. 6. Czas siedmiu prób00:03:27
  7. 7. Druga pomoc00:03:05
  8. 8. W dole miasta00:03:37
  9. 9. Gula00:02:38

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Król