Top Lista

14-11-2017-23:13:53

12 najlepszych piosenek Björk

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Björk fot. Archiwum artystki

Björk wraca z kolejną płytą, ale po pierwszym singlu, "The Gate", można się spodziewać, że raczej nie znajdziemy tam melodyjnych piosenek. Islandka wybrała bardziej artystyczny, awangardowy kierunek. Na szczęście wciąż mamy nagrania z przeszłości.

12. "I Miss You"

Z perspektywy czasu piosenka nieco traci myszką, ale z tym zapętlonym syntetycznym bitem, afrykańskimi bębnami, szalejącymi dęciakami i niespodziewanym groove\'em, to szalenie ciekawa, niebanalna kompozycja.

W utworze Björk śpiewa o swym wymarzonym partnerze, którego jednak jeszcze nie poznała.

Ponieważ Björk jest fanką kreskówki "Ren i Stimpy", do zrealizowania animowanego teledysku zaprosiła jego twórcę, Johna Kricfalusia.

11. "Army of Me"

Numer przypominający brzmieniem numer "Carmen Queasy" Skin i Maxima. Björk napisała piosenkę do swojego brata, w ten sposób chciała mu dać do zrozumienia, by ogarnął się ze swym życiem. - Wyobraź sobie, że jesteś w klubie pełnym fanów metalu i grunge\'u - opowiadała Björk. - "Amry of Me" jest jak komunikat z głośnika: "Otrząśnij się, przestań marudzić, umyj włosy, zmądrzej".

10. "Violently Happy"

Energiczny, mocno elektroniczny, hipnotyczny kawałek. Niezwykły klip przedstawiający szalonych ludzi w pokoju bez klamek nakręcił Jean-Baptiste Mondino.

- To piosenka o uzależnieniu od wymiany emocji. Gdzieś na poziomie 200 - wyjaśniała Björk. - Kiedy ukochana osoba wyjeżdża, tak bardzo za nią tęsknisz, a kiedy jest blisko czujesz się bezpiecznie. Oboje dajecie sobie tego, czego potrzebujecie. Kiedy ta osoba wyjeżdża, proces wymiany zostaje przerwany, więc szukasz tego stanu gdzie indziej, np. pijąc 97 szotów tequili. Im dłużej tej osoby nie ma, tym bardziej zmierzasz ku auto-destrukcji.

9. "Venus As A Boy"

Pełen ciepła, uczucia utwór Björk napisała podobno dla swojego ówczesnego chłopaka, DJ-a z Bristolu, Doma Thruppa, który później spotykał się z Jenny Frost z Atomic Kitten. Klip zainspirowany został jedną z ulubionych książek Björk, erotyczną nowelką Georges\'a Bataille\'a, "Histoire de l\'œil". Wideo nakręciła Sophie Muller.

8. "Jóga"

Pełna smyczkowych, podniosłych aranżacji, śliczna kompozycja. Pozornie po prostu ładna, poruszająca piosenka, ale za sprawą tzw. "wulkanicznych bitów", zmienia się w coś niepokojącego, nieco mrocznego. - Pisząc ten utwór miałam w głowie hymn, może nie do końca hymn, ale klasyczne islandzkie utwory, romantyczne i pełne dumy - wspominała Björk w jednym z wywiadów.

7. "Human Behaviour"

Wtedy nikt tak na to nie patrzył, ale dziś "Human Behaviour" jawi się jako idealny przykład alternatywnego popu. Wówczas sklasyfikowano numer jako taneczny. Piosenka znalazła się nawet na tanecznych listach przebojów. Był to pierwszy singel Björk, znanej wcześniej z zespołu The Sugarcubes. "Human Behaviour" opowiada o relacji człowieka ze zwierzętami, ale z punktu widzenia zwierząt.

Niezwykły teledysk zrealizował Michel Gondry, twórca "Zakochanego bez pamięci".

6. "All Is Full of Love"

Piękna, mieniąca się delikatnymi dźwiękami ballada została - wbrew temu, co można przypuszczać oglądając klip z robotami - zainspirowana pobytem Björk w Hiszpanii i podziwianiem natury. - Był kwiecień, wybrałam się rano na spacer po wzgórzach. Właśnie przyszła wiosna - opowiadała. - Na bardziej osobistym poziomie, to piosenka o tym, jak obawiamy się obdarzyć kogoś wyjątkowego miłością, bo oczekujemy czegoś w zamian. Zrozumiałam, że tylko od nas zależy, co dajemy i nie mamy wpływu na to, co i skąd otrzymujemy.

5. "It\'s Oh So Quiet"

Trudno uwierzyć, że dzisiejsza Björk i ta, która stworzyła ten musicalowy, hollywoodzki numer to ta sama osoba. Tak naprawdę to remake piosenki zatytułowanej "Blow A Fuse" z 1948 roku, którą oryginalnie wykonywała Betty Hutton.

Teledysk zainspirowany filmem "Parasolki z Cherbourga" z 1964 roku nakręcił Spike Jonze.

4. "Bachelorette"

Piosenka, która, gdyby ją jeszcze trochę "rozbuchać", przeładować orkiestracjami, fantastycznie nadawałaby się do filmu o przygodach Jamesa Bonda. Numer oryginalnie powstał do innego filmu, dzieła Bernardo Bertolucciego, ale projekt został wycofany z realizacji.

Tekst, podobnie jak do utworu "Jóga", napisał przyjaciel Björk, islandzki poeta Sjón.

3. "Hyperballad"

Pełna napięcia i dramaturgii piosenka. Jednocześnie delikatna i dzika, syntetyczna, ale z organicznym klimatem. - To utwór o tym, kiedy mija faza zakochania, mijają trzy lata i trzeba zacząć się wysilać, a natura nie pomaga - mówi Björk. - Wymykasz się więc, robisz coś okropnego, destrukcyjnego, niszczysz coś, oglądasz koszmarny film, czytasz Williama Burroughsa, po czym wracasz do domu i mówisz "Cześć, skarbie, jak się masz?".

2. "Play Dead"

Przepiękna piosenka, w której Björk w pełni pokazuje swoje wokalne możliwości. Kto ma pierwsze wydanie albumu "Debut" nie znajdzie tam "Play Dead". Kawałek dodano dopiero w późniejszych wersjach. Współtwórcą nagrania jest David Arnold znany z pracy przy filmach o Bondzie. Numer powstał do obrazu "Amerykańskie nastolatki".

1. "Pagan Poetry"

Niezwykła, wywołująca ciarki na plecach kompozycja. Pełna emocji, melancholii, zdobiona subtelnymi dźwiękami m.in. harfy.

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale w teledysku wykorzystano zniekształcone graficznie sceny stosunku seksualnego. Björk sama je kręciła z użyciem przenośnej kamery. W finale występuje w zaprojektowanej przez Alexandra McQueena sukni, która zakrywa ją tylko od pasa w dół.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: björk