Top Lista

30-07-2018-14:00:00

10 piosenek Maanam i Kory wg naszych czytelników

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

fot: archiwum artysty

W sobotę, 28 lipca nad ranem w swoim mieszkaniu w Bliżowie na Roztoczu zmarła Kora. Wokalistka, autorką tekstów, jedna z najbardziej charakterystycznych kobiet polskiej sceny muzycznej. Poprosiliśmy Was o wskazanie ulubionych piosenek Maanamu oraz Kory.

10. "Boskie Buenos"

Piosenka z 1980 roku, która była początkiem odrodzenia się polskiego rocka. Słowa do utworu napisała Kora zaś muzykę skomponował Marek Jackowski. To od niej zaczęła się rozpoznawalność zespołu - dzięki występowi w Opolu, elektryzującemu i wówczas tak innemu od wszystkich, o Maanamie usłyszała cała Polska. Tekst piosenki zdaje się być zbiorem cytatów zaczerpniętych z książki "Żeby cię lepiej zjeść" autorstwa Eduardo Gudino Kieffera, jednak Kora twierdziła, że jest to zabieg czysto przypadkowy. Wspominała, że w tamtych czasach literatura iberoamerykańska cieszyła się w Polsce dużą popularnością, a atmosfera, jaką kreowano w tych wydawnictwach dawała poczucie wolności.


Swoją wersję piosenki nagrała Justyna Steczkowska. Aspirująca artystka wykonała ten utwór w programie "Szansa na sukces", czym oczerowała nie tylko jurorów, ale także widzów. Steczkowska, już jako znana i ceniona piosenkarka, wielokrotnie wykonywała piosenkę na żywo, wydała ją na albumie, zagrała na Przystanku Woodstock.

9. "Lucciola"

W przypadku Maanamu trudno wskazać jedną, najbardziej rozpoznawalną piosenkę w dorobku, ale "Lucciola" to zdecydowanie jeden z tych utworów, który już od pierwszych dźwięków przywołuje na myśl nazwę Maanam. "Lucciola" to jeden z utworów wydany w 1984 roku na albumie "Mental Cut". W 2008 roku nowa wersja piosenki, w aranżacji 5th Element, ukazała się na albumie "Metamorfozy" Kory. Wykonania na żywo z udziałem Kory można posłuchać tutaj.

8. "Szare miraże"

Utwór z 1980 roku wydany na albumie zatytułowanym "Maanam". Piosenkę zarejestrowano w studiu nagraniowym kilka dni po słynnym występie Maanamu w Opolu. Nowa wersja "Szarych miraży" ukazała się na albumie "Metamorfozy", który w 2008 roku, wspólnie z 5th Element, wydała Kora. Wydawnictwo było zbiorem dziesięciu kompozycji Maanamu nagranych w nowych, często zaskakujących wersjach.

7. "Lipstick on the glass"

Piosenka "Lipstick on the glass" to dobry moment, żeby spojrzeć w stronę anglojęzycznych piosenek Maanamu. Piosenka wydana na drugiej anglojęzycznej płycie Maanamu, albumie "Wet Cat" wydanym w 1985 roku. Album był odpowiednikiem krążka "Mental Cut", który ukazał się w 1984 roku. Jedną z obecnie najpopularniejszych wersji utworu wykonała w 2016 roku Męskie Granie Orkiestra i Dawid Podsiadło. Ich aranżację można znaleźć tutaj.

6. "Cykady na cykladach"

Czy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek Maanamu? Z pewnością tak! "Cykady na cykladach" to kompozycja Marka Jackowskiego, z tekstem Kory, która nagrana została w 1981 roku. Inspiracją do napisania utworu okazały się rodzinne strony Milo Kurtisa, przyjaciela muzyków i członka Maanamu, który pochodzi z Grecji.

5. "Bez Ciebie umieram"

Piąte miejsce zestawienia przypadło piosence "Bez Ciebie umieram", która została wydana w 1994 roku na albumie Maanamu zatytułowanym "Róża". Na płycie ukazały się także takie utwory, jak "Nic dwa razy", "Kocham i nienawidzę" i "Zapatrzenie".

4. "Po prostu bądź"

Utwór pochodzący z wydanej w 1996 roku płyty "Łóżko". Do piosenki zrealizowano klimatyczny, piękny i tajemniczy teledysk. Na tym samym albumie ukazały się także takie single, jak tytułowe "Łóżko", "Jeśli chcesz" i "Z ogniem w głowie".

3. "Kocham Cię, kochanie moje"

Kto nie zna tego przeboju Maanamu? Nie przez przypadek kompozycja ta trafiła do Top 3 tego zestawienia! Utwór wydany na albumie "Kminek dla dziewczynek", który ukazał się w 1983 roku. Piosenka dotarła do #1 miejsca Listy Przebojów Trójki, gdzie spędziła aż 21 tygodni. Siedem lat temu swoją wersję przeboju zaprezentował Stachursky. Jego aranżacji można posłuchać tutaj.

2. "Wyjątkowo zimny maj"

Na drugim miejscu najczęściej wymienianych przez Was utworów Maanamu znalazł się "Wyjatkowo zimny maj". Utwór wydany w 1991 roku na albumie "Derwisz i anioł" Maanamu. Kompozycja zamykała płytę, na którą trafiło dziesięc utworów.

1. "Krakowski Spleen"

Tej piosenki nie mogło zabraknąć! Utwór z 1984 roku wydany na albumie "Nocny patrol" Maanamu, ale także, w zmienionej aranżacji, na solowym albumie Kory zatytułowanym "Ola Ola?". Kompozycja uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek Maanamu, choć patrząc na listę ich przebojów trudno to sobie wyobrazić. Prawda jest jednak taka, że piosenka ta, obok "Boskiego Buenos" plasuje się najwyżej w zestawieniach Radiowej Trójki w notowaniu Polskiego Topu Wszech Czasów z 2017 roku.


Po śmierci Kory swoją wersję utworu zaprezentowała Doda. Piosenkarka wykonała utwór podczas koncertu w Murowanej Goślinie i zachwyciła publiczność. Fragment wykonania można zobaczyć tutaj. Ciekawą wersją piosenki, trzy miesiące temu, zaprezentował Jimek. "Spleen" w jego aranżacji dostępny jest tutaj i tutaj.

autor: Ania/Koncertomania.pl

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: kora, maanam