Top Lista

18-04-2019-14:00:00

14 najlepszych rarytasów U2

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

U2 fot. Universal Music Polska

Z okazji Dnia sklepu płytowego, grupa U2 wydała EP-kę "Europa". W zestawie znalazły się alternatywne wersje utworów "Love Is All We Have Left" i "New Years's Day". My z tej okazji przypomnimy najlepsze piosenki U2, które nie pochodzą ze studyjnych płyt zespołu.

14. "Are You Gonna Wait Forever?"

Dziwne, że U2 nie zdecydowali się zamieścić na albumie "How to Dismantle an Atomic Bomb" piosenki "Are You Gonna Wait Forever?". Ma fajne, nieco niechlujne rockowe brzmienie i na pewno jest ciekawsza od chociażby "Sometimes You Can't Make It on Your Own". Tymczasem numer trafił zaledwie na stronę B singla "Vertigo".

13. "Deep in the Heart"

Bono określił "Deep in the Heart" jako niemal jazzową improwizację zbudowaną na trzech akordach. Utwór napisał po ostatniej wizycie w rodzinnym domu, który ojciec postanowił sprzedać. Wspomnienia z młodzieńczych lat, przekuł właśnie w tę piosenkę, która zaczęła się od kilku nut na pianinie. Mimo tak osobistego tematu, utwór nie trafił na album "The Joshua Tree". Pewnie był zbyt awangardowy, dlatego zamieszczono ją na singlu "I Still Haven't Found What I'm Looking For".

12. "Silver and Gold"

"Rattle And Hum" to jedno z najlepszych koncertowych wydawnictw w historii. Poza kapitalnymi coverami "Helter Skelter" i "All Along the Watchtower", fantastycznymi wersjami piosenek z "The Joshua Tree" czy "The Unforgettable Fire", w zestawie znalazło się na przykład fantastyczne "Silver and Gold". Politycznie zaangażowany akustyczny utwór najpierw trafił na kompilację "Artists United Against Apartheid", a później, w zmienionej wersji, na singel "Where the Streets Have No Name". Bono napisał tekst po wizycie w Afryce, w czasie gdy Nelson Mandela był jeszcze przetrzymywany w więzieniu.

11. "Everlasting Love"

Gdyby U2 nie byli jedną z największych kapel wszech czasów, z powodzeniem mogliby zostać najlepszym cover bandem pod słońcem. Irlandczycy mają wyjątkowy dar do kapitalnych interpretacji cudzych utworów. Jednym z ciekawszych coverów jest "Everlasting Love". Dość energiczny, akustyczny kawałek ze strony B singla "All I Want Is You"

10. "The Saints Are Coming" (U2 i Green Day)

Kipiącą od emocji i energii, rozpędzającą się piosenka, która z każdą minutą nabiera na sile. "Saints Are Coming" to kolejny cover, tym razem nagrania szkockich punkowców ze Skids. Wstęp utworu to cytat z "House of the Rising Sun" The Animals. U2 i Green Day nagrali swoją wersję jako charytatywny singel, z którego dochód przekazano na pomoc pokrzywdzonym w wyniku huraganu Katrina. Saints to nazwa futbolowej drużyny z Nowego Orleanu.

9. "Ordinary Love"

Dość nietypowa dla U2 piosenka z ślicznymi chórami. Numer pochodzi z soundtracku do filmu "Mandela: Droga do wolności" z Idrisem Elbą w roli głównej. Ponieważ U2 od dawna otwarcie wspierali Mandelę, kiedy twórcy kinowej biografii zaproponowali im napisanie piosenki, z miejsca się zgodzili.

7. "Two Shots of Happy, One Shot of Sad"

Trochę to piosenka U2, a trochę nie. Bono i The Edge napisali "Two Shots of Happy, One Shot of Sad" dla Franka Sinatry i typowo w jego stylu. Muzycy wykonali utwór z okazji 80. urodzin wokalisty. Choć Frank Sinatra nigdy nigdy nie nagrał "Two Shots of Happy, One Shot of Sad", po numer sięgnęła jego córka Nancy Sinatra. W jej sesji udział wzięli Adam Clayton i Larry Mullen, Jr. Cover, przemianowany na "Two Shots" nagrał również Matt Dusk. W wykonaniu U2 piosenkę można znaleźć na stronie B singla "If God Will Send His Angels". Aż trudno uwierzyć, że po takim numerze U2 nie nagrali tematu przewodniego do Bonda.

6. "I've Got You Under My Skin" (Bono i Frank Sinatra)

Trzeba mieć 7-calowy bądź kasetowy singel "Stay (Faraway, So Close!)", by być posiadaczem "I've Got You Under My Skin". Cover klasyka Cole'a Portera trafił też na płytę "Duets" Franka Sinatry.

5. "Lemon (Perfecto Mix)"

Skoro już jesteśmy przy singlach z albumu "Zooropa", piosenka "Lemon" doczekała się kapitalnego remiksu. Za "Perfecto Mix" odpowiadali Paul Oakenfold i Steve Osborne. Ta właśnie ta wersja towarzyszyła muzykom U2, gdy wchodzi na swą kosmiczną scenę podczas trasy PopMart.

4. "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me"

Bodaj najsłynniejsza piosenka U2, która nie trafiła na żaden studyjny album kwartetu. "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me" powstało na potrzeby soundtracku do filmu "Batman Forever". Nagranie pochodzi z sesji do albumu "Zooropa". Co ciekawe numer dostał zarówno nominację do Złotego Globu, jak i do Maliny. W żadnym przypadku U2 nie zwyciężyło.

3. "Slug"

"Original Soundtracks 1" projektu Passengers, czyli połączonych sił U2 i Briana Eno, to przede wszystkim piękne "Your Blue Room" i "Miss Sarajevo", ale także mniej doceniane, eksperymentalne "Slug". Kawałek początkowo nosił tytuł "Seibu", co zapożyczono od nazwy domu handlowego w Tokio. Utwór powstał z myślą o wyimaginowanym niemieckim filmie o tym samym tytule. Bohaterem miał być mechanik, który chcąc zwrócić uwagę pewnej kasjerki, aranżuje napad,, by później mógł wyjść na bohatera. Problem pojawia się, gdy zaangażowani przez niego rabusie postanawiają naprawdę dokonać napadu.

2. "Love Comes Tumbling"

Prześliczna, liryczno-melancholijna kompozycja. Utwór znalazł się na stronie B singla "The Unforgettable Fire". Zresztą, słychać charakterystyczną dla nagrań z tej sesji metaliczną gitarę The Edge'a.

1. "Never Let Me Go"

Soundtrack do "The Million Dollar Hotel" to piękne, wzruszające, smutne piosenki. Pierwsze na myśl przychodzi otwierające całość, szybujące "The Ground Beneath Her Feet", ale tuż za nim pojawia się równie ujmujące oszczędne, osnute jazzowym klimatem "Never Let Me Go". Wyjątkowej urody kompozycja.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: U2