Top Lista

13-06-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Bruce'a Springsteena

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Bruce Springsteen fot. Sony Music

Bruce Springsteen nagrał swój 19. album. Nim jednak piosenki z "Western Stars" wejdą do kanonu Bossa, warto przypomnieć sobie dotychczasowe przeboje amerykańskiego gwiazdora.

10. "Radio Nowhere"

Klasyczny, gitarowo-rockowy Bruce Springsteen. Dynamiczny kawałek z przytupem opowiada o poszukiwaniu energii i pasji w życiu. Michael Stipe z R.E.M., powiedział, że "Radio Nowhere" to jedna z piosenek, które sam chciałby napisać.

9. "High Hopes"

- Pracowałem nad niewydanymi dotąd kawałkami, kiedy Tom Morello zasugerował, by włączyć "High Hopes" do naszego koncertowego repertuaru - opowiadał o utworze Bruce Springsteen. - Nagrałem już ten numer w latach 90. Podczas prób w Australii, wzięliśmy go od nowa na warsztat i Tom zrobił z nim coś niesamowitego. W połowie tournée nagraliśmy nową wersję w Studios 301 w Sydney, razem z "Just Like Fire Would" - piosenką jednej z moich ulubionych australijskich kapel punkowych, The Saints. Tom i jego gitara stały się dla mnie muzą, przenosząc projekt tej płyty na wyższy poziom.

W nagraniu słychać charakterystyczne brzmienie gitary Toma Morello znanego z Rage Against The Machine. Wspaniale brzmią również włączające się niespodziewanie dęciaki i chór.

8. "Wrecking Ball"

Jedna z piękniej zbudowanych piosenek Bruce'a Springsteena. Zarówno jeśli chodzi o dramaturgię, jak i aranżację. Zaczyna się dość niepozornie, trochę folkowo, trochę filmowo, potem wchodzą dęciaki, a na finał mamy już pełen rozmach i ciarki na plecach.

Numer traktuje o dewaluacji wartości, a jednocześnie jest odą do ludzi pracy, ich zwycięstw i porażek.

7. "Atlantic City"

"Atlantic City" nie należy może do największych przebojów Bruce'a Springsteena, za to pochodzi z powszechnie uznanej płyty Bossa, "Nebraska". Numer opowiada o młodej parze, która ucieka do Atlantic City. Wisi nad nimi widmo tragedii, bowiem chłopak chce pracować dla mafii.

Koszt nagrania "Atlantic City" wyniósł podobno 1050 dolarów. Tyle bowiem kosztował czterościeżkowy dyktafon, na którym Bruce zarejestrował piosenkę w swej sypialni.

6. "Hungry Heart"

Pierwsza piosenka Bruce'a Springsteena, która trafiła do top 10 listy przebojów w USA. Utwór opowiada o sprzecznych pragnieniach stabilizacji, rodziny, a jednocześnie potrzebie ucieczki, przygody.

Numer powstał podobno po tym, jak Joey Ramone poprosił Bossa, by napisał piosenkę dla Ramones. Bruce tego samego wieczora stworzył "Hungry Heart", ale postanowił zachować numer dla siebie.

5. "Streets of Philadelphia"

Utwór powstał do filmu "Filadelfia" Jonathana Demme o prawniku umierającym na AIDS. W rolach głównych wystąpili Tom Hanks i Denzel Washington. Reżyser najpierw poprosił Neila Younga o piosenkę, jego numer trafił jednak na finał dramatu. Wtedy zadzwonił do Bruce'a Springsteena. Miał przygotować mocny, rockowy kawałek, Boss jednak postawił na balladę, która okazała się idealna. "Streets of Philadelphia" wyróżniono Oscarem i czterema statuetkami Grammy.

4. "Secret Garden"

Utwory Bruce'a Springsteena kojarzą się z imponującą aranżacją i potężną gitarową energią. Tymczasem, niekiedy Boss potrafi zaczarować czymś tak delikatnym jak "Secret Garden". Piosenkę wykorzystano w filmie "Jerry McGuire" z Tomem Cruise'em i Renée Zellweger. Istnieje wersja nagrania z dialogami z obrazu.

Oryginalnie "Secret Garden" powstało podczas prac nad płytą "Human Touch", ale Springsteen nie zamieścił piosenki w zestawie. Trafiła dopiero na kompilację "Greatest Hits".

3. "Born to Run"

Miłosny list do dziewczyny imieniem Wendy. Choć utwór pierwotnie powstał na gitarze, później w studiu został przearanżowany na pianino. - Pewnego dnia grałem na gitarze i nagle w głowie pojawiły mi się słowa "Born to Run" - wspominał Bruce Springsteen. - Myślałem, że to tytuł filmu albo jakieś hasło, które zobaczyłem na samochodzie. Podobała mi się ta fraza, bo miała filmowy klimat, który pasował do melodii, którą miałem w głowie.

2. "Born in the U.S.A."

Wbrew pozorom nie jest to patriotyczny utwór. Numer powstał jeszcze podczas prac nad albumem "Nebraska" a opowiada o problemach weteranów wojny w Wietnamie. Ameryka przedstawiona w tej piosence daleka jest od ideału, Boss w szczególności krytykuje sposób, w jaki traktowani byli żołnierze wracający do domu. Niestety, z uwagi na dynamiczny charakter utworu, idealny do skandowania rytm oraz okładkę z flagą Stanów Zjednoczonych, wielu uważa, że "Born in the U.S.A." to wyraz amerykańskiej dumy.

1. "Dancing In The Dark"

Tym, którzy znają Bruce'a Springsteena pobieżnie, wydaje się, że w jego repertuarze znajdują się wyłącznie wielkie, stadionowo-rockowe piosenki. "Dancing In The Dark" to oczywiście po części taki właśnie numer, ale za sprawą klawiszy i saksofonu także piosenka, która idealnie oddaje klimat lat 80. To ponadto jeden z tych kawałków, które zyskują za sprawą teledysku. Jest coś niewinnego, słodkiego, po prostu urzekającego w tańcu Bossa z młodziutką Courteney Cox, którą 10 lat później poznaliśmy jako Monikę z "Przyjaciół". Za reżyserię wideo, które nakręcono w St. Paul Civic Center w Minnesocie, odpowiadał Brian DePalma (twórca takich filmów jak "Nietyklani", "Człowiek z blizną" czy "Carrie").

"Dancing In The Dark" powstało poniekąd na zamówienie, domagano się bowiem, by Bruce napisał hit. Tekst piosenki oddaje frustracje związane z taką presją, wyraża niezadowolenie z przymusu tworzenia przeboju. O ironio, tak powstała bodaj najpopularniejsza piosenka Springsteena.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!