Top Lista

18-07-2019-14:00:00

8 najlepszych piosnek Pawła Domagały

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Paweł Domagała fot. Archiwum artysty

Dobra passa Pawła Domagały trwa. Popularność jego piosenek nie słabnie, więc na jesień zapowiedział czwartą już część trasy koncertowej "1984 Tour". Co więcej, ogłosił też premierę swej trzeciej płyty. W oczekiwaniu na longplay "Wracaj" - który ukaże się dopiero 20 listopada 2020 roku - dobrze przypomnieć sobie jego dotychczasowe hity.

8. "Gdybyś była"

Melancholijna piosenka zadebiutowała w serialu "Powiedz TAK!". Trafiła też na pierwszy album Pawła Domagały "Opowiem Ci o mnie" i jako drugi singel promowała wydawnictwo. To spokojna, delikatna ballada z ładnymi chórkami w finale. W 24 godziny po premierze na YouTube "Gdybyś była" miała 50 tysięcy odsłon.

7. "Zamknij oczy" (Ginger)

Nim Paweł Domagała zaczął wydawać muzykę jako... Paweł Domagała, nagrywał z zespołem Ginger, który współtworzyli m.in. Igor Przebindowski, Wojciech Król oraz Fryderyk Młynarski. Od lutego 2011 roku piosenki Ginger trafiały na YouTube. Jedną najpopularniejszych okazała się pełna subtelności, zaaranżowana na gitarę i fortepian kompozycja "Zamknij oczy", okraszona delikatnymi dźwiękami grzechotek.

6. "Szczęście"

Zgodnie z tytułem czeka nas radosna, pogodna, pełna pozytywnej energii piosenka.

Teledysk, stylizowany na VHS-owe wideo, powstał z krótkich, amatorskich klipów nakręconych przez fanów. - Niech to będzie taniec w jakimś szczęśliwym miejscu albo z osobą lub osobami, które sprawiają, że czujecie się szczęśliwi - zachęcał Paweł Domagała.

5. "Najgrubszy anioł stróż"

Paweł Domagała napisał numer "Najgrubszy anioł stróż" o zmarłym przyjacielu. - Utwór ten dedykuję Markowi Jaździkowskiemu, prawdziwemu Aniołowi Stróżowi - wyjaśniał artysta.

Zamykający album numer "1984" to delikatne akustyczne brzmienia, liryczna linia melodyczna i łkające smyki. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia Domagała zamieścił na YouTube animowaną tekstówkę do piosenki.

4. "Czasami"

Ciepła, zwiewna piosenka z ładnie brzmiącą "hiszpańską" gitarą.

- O każdej piosence z płyty "1984" mówię, że jest osobista, ale "Czasami" jest zdecydowanie najbardziej osobistym utworem - mówi Paweł Domagała. - To zapis stanu, w którym wydaje się, że gorzej być nie może, nie widać najmniejszej szansy na poprawę, a wszystko w czym pokładaliśmy nadzieję, rozpada się na naszych oczach. I wtedy zdarza się cud. Nie chodzi tu o cud spektakularny, ale mały i codzienny. Po prostu we właściwym miejscu i czasie trafiamy na jakąś osobę. Może to być partner czy partnerka, ale może to być przelotne spotkanie, które ma niezwykłą moc. Takie cuda zdarzają się każdemu z nas.

Na pomysł teledysku przedstawiającego historię mamy i jej synka wpadła żona Pawła Domagały, Zuzanna Grabowska, córka Andrzeja Grabowskiego. Oboje wystąpili w klipie, w którym zagrali ponadto muzyczny partner Domagały - Łukasz Borowiecki i przyjaciele aktorzy: Alżbeta Lenska, Tomasz Oświeciński, Kamil Siegmund, Grzegorz Woś i Roman Słomka.

3. "Jestem tego wart"

Do czasu "Weź nie pytaj" była to najpopularniejsza piosenka Pawła Domagały. Do akustycznej gitary dodano dźwięczące tamburyno, harmonijne chórki i burczący bas.

Singel promował debiutancki album Domagały "Opowiem Ci o mnie".

W teledysku do utworu gościnnie wystąpili popularni polscy aktorzy: Agata Kulesza, Krzysztof Stelmaszyk, Katarzyna Maciąg, Zuzanna Grabowska i Maja Oświecińska.

2. "Wystarczę ja"

Paweł Domagała specjalizuje się w akustycznych brzmieniach, tym razem postawił jednak na nieco żwawszy rytm i delikatne amerykańsko-folkowe naleciałości.

W klipie występuje iluzjonista Romek Słomka, który szerszej publiczności zaprezentował się w programie "Mam Talent".

1. "Weź nie pytaj"

Prosta, głównie akustyczna piosenka. W sumie w formie lekko bluesowej ballado-przyśpiewki. Trochę naiwna, trochę niewinna. Ten szczery, bezpośredni i pełen optymizmu przekaz w rytmie do tańca we dwoje trafił bezbłędnie do serc Polaków. Ponad 100 milionów odsłon na YouTube mówi samo za siebie. Piosenka ponadto dotarła na pierwsze miejsce na listach przebojów Radia Zet, Eski, RMF-u i na 2. pozycję w Trójce. Utwór otrzymał też nagrodę publiczności w kategorii "Przebój roku" - Fryderyk 2019.

Paweł Domagała napisał "Weź nie pytaj", gdy dowiedział się, że jego żona jest w drugiej ciąży.

Nagranie odczekało się licznych parodii, a także klipu z wersją tłumaczoną na polski język migowy.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!