Top Lista

08-08-2019-14:00:00

9 najlepszych piosenek Anity Lipnickiej

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Anita Lipnicka fot. Warner Music Poland

Anita Lipnicka postanowiła wrócić do przeszłości i z pomocą Kuby Karasia z The Dumplings odświeżyć "Piosenkę księżycową", którą nagrała z Varius Manx. My z kolei wracam do solowej przeszłości jednej z popularniejszych wokalistek w Polsce.

9. "Jestem powietrzem"

Jedna z najmocniejszych, najbardziej rockowych piosenek w dorobku Anity Lipnickiej. Niestety, fani nie byli zachwycenie takim brzmieniem i album "Moje oczy są zielone", który promował numer okazał się porażką. Była to pierwsza solowa płyta, jaką wokalistka nagrywała w Polsce (dwie pierwsze powstawały w Londynie).

8. "Historia jednej miłości"

Zgrabny, lekko rozbujany utwór z folkowymi naleciałościami. Numer otwierał drugi solowy album Anity Lipnickiej "To, co naprawdę". Choć krążek nie cieszył się aż taką popularnością jak debiut "Wszystko się może zdarzyć", i tak pokrył się złotem.

7. "Hen, hen"

- Chciałam nagrać coś, co nie będzie przypominało żadnych moich wcześniejszych dokonań, ani kojarzyło się z niczym co można usłyszeć na naszym rodzimym rynku muzycznym - mówiła przed premierą płyty "Vena Amoris", z której pochodził singel "Hen, hen". W efekcie otrzymaliśmy sporo elementów Americany i subtelnego folku.

Nad brzmieniem całości czuwał Greg Freeman, który wcześniej współpracował z Mumford And Sons, Grandaddy czy Goldfrapp.

6. "I wszystko się może zdarzyć"

Pogodny, pełen optymizmu utwór, którym Anita Lipnicka rozpoczęła solową karierę po odejściu z Varius Manx. Piosenka dotarła na szczyt Listy Przebojów Trójki. Była także nominowana do Fryderyka, ale przegrała z "Oko za oko" Justyny Steczkowskiej.

5. "Car Door"

Po trzech płytach nagranych z Johnem Porterem, Anita Lipnicka wróciła z zaśpiewaną całkowicie po angielsku płytą "Hard Land of Wonder". Tym razem postawiła na bardziej liryczne melodie oraz wyrafinowane brzmienia, z wykorzystaniem fortepianu czy kontrabasu. W "Car Door" dodatkowo pojawia się melancholijna, dodająca dramaturgii gitara. Album został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Piosenka poetycka.

4. "Piękna i rycerz"

Pełen zmysłowości utwór z latynoskim posmakiem, okraszony brzmieniem analogowych klawiszy. Jeden z pięciu singli promujących pierwszy solowy album Anity Lipnickiej "Wszystko się może zdarzyć", który osiągnął status potrójnej platyny.

3. "Jak Bonnie i Clyde" (feat. Tomek Makowiecki)

Miłosny duet, który Anita Lipnicka nagrała z Tomkiem Makowieckim. Pięknie zaaranżowany utwór z sentymentalnymi smykami i "folkowym" instrumentarium.

- Piosenka o dojrzałej miłości, w fazie utraty złudzeń, jak ja to nazywam - wyjaśniała Anita Lipnicka w rozmowie z Agnieszką Sielańczyk. - Cała prawda zdążyła się już objawić, a my nadal potrafimy się cieszyć tym drugim człowiekiem.

2. "Bones of Love" (Anita Lipnicka i John Porter)

Najpopularniejsza z piosenek, które Anita Lipnicka nagrała z Johnem Porterem. Ballada z elementami flamenco powstała na ich pierwszą wspólną płytę "Nieprzyzwoite piosenki" i okazała się wielkim przebojem. Numer idealnie nadałby się do sceny miłosnej z filmu Roberta Rodrigueza.

Dopełniające tekstu wideo nakręcono w jednej z warszawskich knajpek. - Koncepcja klipu jest taka, że spotykam Johna w miejscu zwanym końcem świata - opowiadała Anita Lipnicka. - Jak wynika ze scenariusza, znamy się od dawna. Jakiś czas byliśmy już ze sobą, ale nasza miłość zeschła się i pozostały po niej tylko kości miłości.

1. "Ptasiek"

Krucha, delikatna ballada, która pierwotnie została napisana po angielsku. Autorem oryginalnego tekstu oraz muzyki do tego utworu jest Ś.P. Nick Talbot.

- "Ptasiek" to opowieść o nieśmiertelności ideałów. O czystości uczuć i naiwności prawdy, która zawsze znajdzie drogę, by wędrować dalej, niczym choroba zakaźna przenoszona z serca do serca - kontynuuje artystka. - Nick, gdziekolwiek jesteś... Za to co mam w sobie, dziękuję Tobie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!